פינוי עמונה
בחסות החשיכה והקור: 30 משפ' פונו | צילום: יואב דודקביץ/TPS

מבצע הפינוי בעמונה נמשך אל תוך הלילה: מתחילת המבצע נפצעו 24 שוטרים ושוטרות במצב קל, חלקם פונו לבתי החולים ומרביתם שוחררו לאחר קבלת טיפול רפואי.
בסך הכל עד כה הורחקו באוטובוסים כ-400 צעירים וצעירות שהתגודדו בישוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חמישה בתים בעמונה טרם פונו וכוחות הביטחון מתמקדים בבית הכנסת שעדיין לא פונה. מתחילת הפעילות נעצרו 13 צעירים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפת שוטרים והפרעה לשוטרים במילוי תפקידם. גם בשעה זו הפינוי נמשך.

מוקדם יותר החליטו שופטי בית המשפט העליון לפסול את מתווה עמונה ברוב של שני שופטים מול אחד. על פי המתווה שבוטל הערב, חלק מהתושבים היו אמורים להתפנות לחלקות סמוכות במאחז. 

"במסמכים השונים שהונחו לפנינו על ידי הצדדים, ובהתחשב בבקשתם של המשיבים מסוף הדיון שנשחרר את פסק דיננו במהירות המירבית האפשרית, הוחלט בדעת רוב של השופטים סלים ג'ובראן ויורם דנציגר - כנגד דעתו החולקת של השופט ניל הנדל - לקבל את העתירה ולהפוך את הצו על-תנאי לצו מוחלט", כך נכתב בפסק הדין.

בתוך כך, בצמרת המשטרה קיימו הערכת מצב, בה דנו באפשרות לעצור את הפינוי עד שעות הבוקר. 

בינתיים, כוחות הביטחון עוברים בין הבתים ומפנים את עשרות הצעירים שהתבצרו ביישוב. בחלק מהמקרים הצעירים קשרו עצמם בשלשלאות ועשו שימוש באזיקים בכדי להקשות על הפינוי. פעילי ימין מוסיפים להיאבק בשוטרים בדחיפות ובהשלכת חפצים. 4 פעילים נעצרו, ו-16 שוטרים נפגעו באורח קל לאחר שחומר צורב רוסס בעיניהם.

צעירים רעולי פנים יידו אבנים לעבר הכוחות ואף הבעירו צמיגים תוך שהם קוראים שלא לקחת חלק בפינוי. המתבצרים הציבו מכשולים סביבם, זאת במטרה לעכב את פעולות הפינוי. הצעירים אף גידפו את השוטרים וקראו להם לסרב פקודה. "המעשים שאתם עושים לא יהודיים", קראו הצעירים.  זמן קצר לאחר כניסת הכוחות, שוטר מג"ב הודיע כי הוא מסרב פקודה וזכה לחיבוקים מאנשי עמונה.

צעירים בקור של עמונה, הערב
צעירים בקור של עמונה, הערב | צילום: חדשות 2

מספר משפחות עם ילדים הסכימו לפינוי מרצון ונמנעו מעימותים מול הכוחות. "צריך להבחין בין המתיישבים שגרים כאן, לפעילים שהגיעו לכאן", הסבירה דוברת המשטרה מירב לפידות. "יש לנו הידברו עם המתיישבים שמתגוררים בעמונה במשך חודשים רבים, שהביעו נכונות לפינוי בהסכמה וכבר הוציאו את הילדים מהמקום. לעומת זאת יש כאן אנרכיסטים שלא גרים כאן בכלל".

תושבי עמונה בוכים | צילום: רויטרס

"על אף האלימות והלחץ שהופעל כלפיהם, השוטרים נוהגים באיפוק מירבי", הוסיפה. "יחד עם זאת, במקרים בהם תופעל אלימות נגד שוטרים - נגיב בהתאם. נערכנו לכך בהכנה מנטלית מסודרת עם הכנות מדוקדקות ויש לנו ניסיון מפינויים קודמים".

כל בתי המגורים כבר פונו
שוטרים מפנים תינוקות | צילום: הצלה יו"ש

הרב חיים דרוקמן, ממנהיגי הציונות הדתית הגיע אף הוא לעמונה, וקרא לפעילים שלא לנהוג באלימות. "בשום פנים ואופן אסור לפעול באלימות, לא פיזית ולא מילולית", אמר הרב. "אין להרים יד לא על חייל ולא על שוטר, הם לא אשמים בכלום". כשנשאל בנוגע לבני נוער שהתעמתו עם כוחות הביטחון אמר הרב: "אני מתקומם נגד המעשים הללו, להתעמת עם השוטרים זה שלילי ביותר".

 

843376
צילום:

תושבים ופעילי ימין הבעירו מוקדם יותר צמיגים ופחי אשפה וחסמו את הכניסה ליישוב, וכמה מהצעירים אף יידו אבנים. בתוך היישוב עצמו יצרו התושבים מכשולים עבור כוחות הביטחון, למשל בבית הכנסת בו הוכנסו יתדות ברזל בכניסה. במוקדים אחרים הובערו פחי זבל גדולים שחוסמים את השבילים, וחלק מהפעילים כבלו עצמם לחפצים.

מתנגדים בפינוי עמונה
צילום: רויטרס
שוטרים יוצרים מחסום בעמונה
שוטרים יוצרים מחסום בעמונה | צילום: רויטרס

"אנחנו עושים את המקסימום שיהיה מאבק מכובד שיבטא את הכאב האדיר של תושבים שהוציאו אותם מהבית אחרי עשרות שנים", אמר יו"ר מטה עמונה אביחי בוארון. "הוציאו אותם מהחיים שלהם וכל מה שטיפחו ביד אוהבת. היום הזה הוא יום שחור ועדיין עושים את הכל שהמאבק יהיה מכובד, ערכי וראוי. עשינו הכל שהרגע הזה לא יגיע, זה רצון השם".

פינוי עמונה, מגנים על הבתים שריפה
צילום: רויטרס
פינוי היישוב עמונה
אלפי שוטרים במאחז | צילום: פלאש 90/ מרים אלסטר

למרות מראות הצמיגים הבוערים, בכריזת היישוב קוראים לצעירים ולפעילים להתנגד באופן פסיבי לפינוי, ובהנהגת היישוב הבטיחו כי לא ייגררו לאלימות. כעת ממתינים התושבים לתשובת בג"ץ באשר לקיום המתווה שהוסכם עם המדינה - האם יאשר בג"ץ את המתווה, לפיו התושבים יועברו לחלקות סמוכות בהר, או ידחה אותו. במקרה השני צפויה ההתנגדות של התושבים לגבור.

פינוי עמונה, ארכיון
צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

מספר חברי כנסת מהימין הגיעו הבוקר גם הם לשטח המאחז. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) השווה בריאיון לחדשות 2 את הפינוי לאונס אישה. "הפינוי לא יהיה אלים, אבל זה יהיה כואב", אמר. "כשאונסים אישה זה כואב, ומה שעושים עכשיו זה אונס ברוטלי. זו עריצות של הרשות השופטת שאונסת אותנו ולוקחת את המנדט מהנבחרים". חבר הכנסת אורן חזן (ליכוד) הפריע לריאיון וצעק לעבר סמוטריץ': "תגיד לבנט ללכת הביתה, מי שמוכר סיסמאות לתושבים לא ראוי לשבת בכנסת".

שר החקלאות אורי אריאל הגיע גם הוא למקום וזכה לקריאות ולצעקות נגדו מצד התושבים והפעילים. "איך אתה לא מתבייש, למה באת לפה, להמשיך עם הצביעות? למה אתה לא אומר 'טעיתי'? אתה עושה לעצמך בושות שאתה בא לפה. הפקרתם אותנו".

צעירים יידו אבנים על שוטרים
צעירים יידו אבנים על שוטרים | צילום: רויטרס

כ-3,000 שוטרים, שוטרות ולוחמי מג"ב גויסו לטובת הפינוי ואבטחתו, שעות ספורות לאחר שאלוף פיקוד המרכז שיגר אתמול אחר הצהריים צו פינוי לתושבי המאחז בו הורה לתושבים להתפנות בתוך 48 שעות. כמו כן, הצו אוסר באופן מיידי על כניסה של כל אדם לתוך שטח עמונה ומורה לתושבים להוציא אל מחוץ למאחז כל רכוש פרטי המצוי בתחום שטחו. עם זאת, הצו מאפשר לתושבים להגיש השגות על תוכן הצו.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי זהו יום קשה והתמונות קשות. "ביום הזה ליבי עם המתיישבים החלוצים, שעלו בהר מתוך אהבת הארץ", הבהיר ריבלין. "עם המשפחות, שהקדישו את חייהן לבניין עמונה ועכשיו הן עומדות כואבות, בוכות ומוחות - מתוך כבוד למשפטה של הדמוקרטיה הישראלית גם כאשר עוּלָהּ כבד וכואב. היום אני מבקש לחזק את השוטרים והחיילים האמונים על ביצוע משימתם ברגישות וללא דופי. כולם בנינו, כולם ילדינו".

_OBJ

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר שרקי, עופר חדד, משה נוסבאום, ניר דבורי ורוני דניאל.