במערכת הביטחון ספדו הערב (שבת) לאלוף במילואים אביגדור (יאנוש) בן-גל, שהלך לעולמו בגיל 79. בן-גל היה מפקדה של חטיבה 7 שלחמה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, כיהן כאלוף פיקוד הצפון ולאחר מכן כמפקד גיס במבצע שלום הגליל. "אבד לנו אחד מהלוחמים הגדולים שהיו למדינת ישראל בעת האחרונה", אמר בכאב אביגדור קהלני, ששרת תחתיו במלחמת כיום הכיפורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יאנוש הגיע לארץ במלחמת העולם השנייה כאחד מילדי טהרן והפך להיות אחד מהמפקדים האהובים והנערצים בחיל השריון", סיפר קהלני. "באופן אישי, הוא היה מפקדי במלחמת יום הכיפורים כשאני הייתי מג"ד עוז 77 וחטיבה 7 הצליחה במשימה שלה לבלום את הסורים בצפון רמת הגולן. התוצאות של אותם ארבעת ימי הבלימה הן לזכותו. היה איש אמיץ, הייתה לו ראיה צבאית מעולה וכישרון להבין מה האויב מתכוון לעשות ותמיד נתן פתרונות נכונים. בזכות יכולת הפיקוד שלו חטיבה 7 עמדה באתגר של לבלום את הסורים ולאחר מכן להיות הראשונה שפרצה את הדרך לכוון דמשק".

קהלני, שנשאר חברו הקרוב של בן-גל גם בשנים האחרונות, ליווה אותה במאבק במחלתו. "בשנה האחרונה ליוויתי אותו במחלה הארורה וראיתי מה עובר עליו, את הסבל נוראי ואני כואב ודומע את מותו. הייתי אצלו רק לפני שבועיים, ישבנו שעות ארוכות, כולנו קיווינו שהתרופות יעזרו. הוא היה איש עם הרבה חוש הומור וכריזמה. עם עיניים כחולות, גבוה מאוד ובלורית גדולה. גם הייתה לו לשון מאוד חדה, הוא אמר את אשר בליבו. היו לא הרבה מעריצים, אבל גם הרבה אנשים שלא פעם אחת חששו מהיכולת שלו לראות כל דבר ולהבחין בכל דבר".

"מפקד נערץ ואהוב" (צילום: משה שי, פלאש 90)
צילום: משה שי, פלאש 90

 גם במערכת הפוליטית והביטחונית ספדו הערב לבן-גל. "יחד עם כל עם ישראל אני דואב על לכתו של גיבור ישראל אלוף במיל' יאנוש בן גל", אמר ראש הממשלה נתניהו. "בימים הקשים ביותר של מלחמת יום הכיפורים, כשגורל ישראל היה מוטל על הכף, יאנוש וחייליו האמיצים הגנו בגופם על גבולנו הצפוני. בלמו את ההסתערות הסורית ולאחר מכן עברו להתקפה שהביאה את צה״ל לשערי דמשק. יאנוש היה מצביא מחונן עם שאר רוח ואומץ לב בלתי רגילים. הוא ייזכר כאחד המפקדים הגדולים שקמו לעם ישראל בזמן החדש".

אביגדור קהלני (צילום: פלאש 90)
אביגדור קהלני | צילום: פלאש 90

"אביגדור בן גל היה מגיבורי האומה", הוסיף נשיא המדינה ראובן ריבלין. "שריונר מיוחד, עם חוש הומור, מפקד שהטביע את חותמו על בטחון ישראל. יאנוש, הלוחם והאדם, שחסם בגופו, יחד עם לוחמיו, חיילי חטיבה 7 של חיל השריון, את המתקפה הסורית ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. העם בישראל חב לו חוב נצחי. יהי זכרו ברוך".

גם שר הביטחון יעלון הביע את צערו על לכתו של המפקד המוערך. "יאנוש היה אחד מאותם מתי מעט מפקדים, שבעשייתם עיצבו את צה"ל, חיל השריון ותורות הלחימה שלהם", אמר יעלון. "לאורך מסלול שירותו הצבאי, גם כשהגיע לדרגת אלוף, היה יאנוש בלב העשייה המבצעית והפיקודית, תמיד במקומות בהם התקבלו ההחלטות הקריטיות ביותר, לעיתים מזומנות תחת אש. לוחם ומפקד ברמ"ח אבריו. יאנוש אמר את שעל ליבו, באופן ברור ונחרץ, בישירות האופיינית לו. בחן רב אך בחדות מחשבה ובהירות, נעזר בניסיון העצום שלו והחוויות שצבר במהלך הדרך במבצעים ובמלחמות ישראל, בעיקר אלו ממלחמת יום הכיפורים, אשר עברו גם הלאה ונטמעו בצה"ל ובחיל השריון. ובעיקר זוכר את פקודיו שלא שבו מהקרבות", הוסיף.

יו״ר המחנה הציוני ח״כ יצחק הרצוג הוסיף: ״האלוף אביגדורבן גל היה מגדולי גיבורי ישראל. מזה שנים שבכל פעם שנפגשנו - בפעם האחרונה בבחירות - הייתי אומר לו 'יאנוש מדינת ישראל חבה לך כל כך הרבה ולא ידעה להכיר לך תודה'. כמעט לבדו בגבורה בלתי נתפסת בלם יאנוש את הצבא הסורי במלחמת יום הכיפורים והפך את קערת המלחמה על פיה. הוא נתן דוגמא אישית לדורות של לוחמים והנחיל להם את הלקח שבתעוזה, גבורה ומנהיגות יכולים מעטים לגבור על רבים. תנחומי הכנים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".