מתחקיר ראשוני שנערך בצה"ל לאירוע החמור בו נכנסו בלילה (שלישי) בטעות שני חיילי יחידת "עוקץ" למחנה הפליטים קלנדיה מצפון לירושלים והותקפו על ידי המון פלסטיני עולה כי השניים ניווטו עם אפליקציית ווייז שכנראה הטעתה אותם. בחילופי אש עם חמושים שניהלו כוחות גדולים של צה"ל שהוזעקו לחלץ את השניים נפצעו חמישה לוחמי מג"ב וצה"ל, אחד מהם בינוני והשאר קל. שני פלסטינים נהרגו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

תחילה דווח כי אחד מהחיילים, המשרתים בתפקידי מנהלה ביחידת הכלבנים, לא נשא נשק והחייל השני היה עם נשק ומחסנית ללא כדורים, אך לאחר מכן התברר כי השניים כן היו חמושים ואף השתמשו בנשקם במהלך המאמצים לחלצם.

בצה"ל השתמשו בפצצות תאורה
השתמשו בפצצות תאורה | צילום:

הלוחמים שנפצעו בתקרית פונו במהלך הלילה לבית החולים הדסה הר הצופים לקבלת טיפול רפואי. מפרטי האירוע עולה כי צעירים פלסטינים הקיפו את הרכב בו נסעו השניים, חסמו את דרכו, יידו לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. הרכב עלה באש ושני החיילים הצליחו לחמוק ממנו ולהימלט. במהלך המנוסה הם התפצלו. אחד מהם אותר כשעה לאחר תחילת האירוע והשני אותר כחצי שעה לאחר מכן.

מחנה הפליטים קלנדיה
מחנה הפליטים קלנדיה | צילום:

למקום הוזעקו כוחות גדולים מאוד של צה"ל, שב"כ, משמר הגבול ואף כוחות מיוחדים. מסוקים ופצצות תאורה השתתפו במאמץ האדיר לאתר את החיילים. במהלך כל האירוע נמשכו חילופי אש בין הכוחות לבין חמושים פלסטינים. כוחות הביטחון השיבו באש לעבר מקורות הירי ונעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. במהלך אותם חילופי ירי והפרות סדר נפצעו חמשת הלוחמים ונהרגו שני הפלסטינים.

מפקד המחלקה הודח (צילום: טוויטר)
הכוחות שהגיעו לחלץ | צילום: טוויטר

"לאחד החיילים היה נשק עם מחסנית טעונה"

שלו רצון, תושב כוכב יעקב שעובד בצוות הביטחון ביישוב, סייע בחילוץ אחד החיילים מקלנדיה. "ירדנו ליד הוואדי וצעקנו 'צה"ל, צה"ל' כדי שיבין שזה אנחנו ויבוא לכיווננו", שיחזר רצון בריאיון לתכנית "נכון להבוקר" בגל"צ. "הוא הגיע לכיוון שלנו, פגשנו אותו, הובלנו אותו לשער שמוביל ליישוב ולקחנו לו את הנשק. הוא ניסה להזדהות כי פחד שנירה עליו. הוא אמר שהוא היה במחנה פליטים ושהיה אתו עוד חבר במחנה. אמר שכואבות לו הרגליים והגוף. בסוף הגיעו כוחות משטרה, העברנו אותו לידיים שלהם".

"לא היה לו טלפון, הוא היה קצת לא מאופס", הוסיף רצון. "הוא היה ממש ממש בסטרס, אמר שהם ירו שמה וכל אחד הלך לכיוון אחר. היו לו צפצופים מהיריות. ניסינו להרגיע אותו. אחר כך קיבלנו דיווח שהחייל השני נמצא כבר".

ילופי אש בין כוחות הביטחון לחמושים פלסטינים,קלנדיה
הרכב בו נסעו החיילים | צילום:

לדברי שלו, החיילים נכנסו בטעות למחנה הפליטים בשל טעות בניווט. "לפי מה שהוא אמר הם היו צריכים להגיע לנקודה מסוימת והפעילו ווייז וזה מה שהטעה אותם", ציין. "הוא אמר שהתחילו לזרוק עליהם אבנים ובקבוקי תבערה. כשניסו לזוז עם הרכב הם גילו שתוך רגע שמו להם חסמנים והם לא יכלו לזוז. הרכב החל לעלות באש והם החלו לפרוק ממנו. החייל השני יצר קשר עם המפקד הישיר שלהם וכנראה המפקד העביר את כל הדיווח לכוחות".

לטענתו, בניגוד לתחקיר הראשוני, החייל שחולץ נשא נשק עם מחסנית טעונה והוא אף השתמש בו במהלך ההתפרעויות. "הייתה לו מחסנית אחת עם כדורים, הוא אמר שהוא השתמש בנשק", אמר שלו. "אולי המחסנית לא הייתה מלאה, אני אישית פרקתי את הנשק".