חשד לפשע שנאה בבירה: במהלך משימת אבטחה של שוטרי סיור ממרחב דוד אותרו הבוקר (ראשון) כתובות בגנות הנצרות שנכתבו בטוש שחור על גבי קיר בהוספיס בעיר העתיקה, וכן על קיר חיצוני של כנסיית דור מציון. צוות של מעבדה לזיהוי פלילי זומן למקום, והמשטרה פתחה בחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין הכתובות שנכתבו וכבר נמחקו מקיר הכנסייה היו גם: "לשחוט את העבודה הזרה", "נוצרים לעזאזל", "האלילים כרות יכרתו", "נקמת בני ישראל עוד תבוא" וגם "יימח שמו וזכרו הממזר".

בסוף חודש דצמבר הושלכו רימונים לתוך בית פלסטיני בכפר ביתילו. במקום נגרם נזק, אך למרבה המזל המשפחה הפלסטינית ששהתה בבית - זוג הורים ובנם התינוק - לא נפגעו. האירוע נחקר כמקרה של פשיעה לאומנית.

חשד לתג מחיר בבירה
צילום: ודיע אבו נסאר
תג מחיר, מנזר הדורמיציון, הר ציון, ירושלים
צילום: ודיע אבו נסאר
תג מחיר, מנזר הדורמיציון, הר ציון, ירושלים
צילום: ודיע אבו נסאר
כתובות בכנסיית דורמציון
צילום: ודיע אבו נסאר

כוחות ונציגי המנהל האזרחי הגיעו למקום בעקבות הדיווח, ומצאו כי נגרם נזק לשני בתים סמוכים: על גבי אחד מהם רוססה כתובת "נקמה ד"ש עצורי ציון". לתוך הבית השני הושלכו שני רימוני גז דרך חלון הבית שנופץ. בבית שהו זוג הורים ובנם התינוק בן תשעה חודשים.

בקבוקי תבערה ואבנים נגד פלסטינים

מול גל הטרור הפלסטיני שדועך במעט, מזהים לאחרונה בשב"כ דווקא עלייה באירועי טרור יהודי: עיקר העלייה נרשמה בפגיעה ברכוש פלסטיני, זריקת בקבוקי תבערה, יידויי אבנים לעבר מכוניות פלסטיניות בכבישים ופגיעה בעצי זית.

עונשים מקלים
זירת האירוע בכפר ביתילו, דצמבר | צילום:

בשב"כ טוענים כי ככל שהעמיקה חקירת רצח משפחת דוואבשה והגשת כתבי האישום כנגד ששת חברי תשתית הטרור היהודי - כך התגברה הפשיעה הלאומנית מהצד היהודי. במסגרת הפרשה הואשמו חברי "קבוצת הגבעונים" בשורה של עבירות חמורות מרצח ועד קשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נוספות ממניע גזעני - כך נמשכו פעולות הטרור היהודי.

המאמץ המרוכז של שב"כ ומחוז ש"י במשטרה נמשך, וההערכה היא שיש עוד 20-30 צעירים יהודים תושבי הגבעות, במיוחד באזור עמק שילה, שיכולים לבצע פיגועים דומים. לכן מבקשים בשב"כ להרחיב את השימוש במעצרים מנהליים וצווי הרחקה, בניסיון לסכל את ניסיונות הפעילים הקיצוניים לבצע פיגועי נקמה בפלסטינים.

"זהו מקום משמעותי לדיאלוג בין-דתי בין היהדות לנצרות, אני מקווה שמי שביצע את מעשה הוונדליזם ייעצר לפני שיממש את האיומים", אמר הפטריארך הליטיני של ירושלים, פאוד טוואל. דובר הכנסייה, האב ניקודימוס הוסיף: "זה עצוב ששנה חדשה נפתחת בכזו תקרית, כשראינו את הכתובות מיד הזעקנו את המשטרה, צילמנו את הכתובות וכמובן ניסינו להבין מה המסר. הבנו מהר מאוד שזה לא מסר נחמד, יש שם דברים כמו מוות לנוצרים ונקמה למען ישראל".