הטעות בניווט, ההימלטות מהרכב שהחל לעלות באש - והחילוץ הדרמטי באמצע הלילה: בבוקר שאחרי התקרית החמורה בלב מחנה הפליטים קלנדיה שמצפון לירושלים, מתבררים פרטי המקרה, שבמסגרתו נכנסו בשוגג שני חיילי מנהלה למחנה הפליטים לאחר שככל הנראה הסתמכו על אפליקציית הניווט "ווייז". כל הפרטים על רגעי הדרמה בלב מחנה הפליטים - דקה אחר דקה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

22:40: שני חיילים מיחידת "עוקץ" נכנסים למחנה הפליטים קלנדיה ברכב צבאי לא ממוגן לאחר שתעו בדרכם מאזור בית אל לבסיס יחידתם במתקן אדם. ככל הנראה שהם נכנסו לקלנדיה דרך המחסום הראשי, המהווה את הכניסה למחנה הפליטים. לפי הערכה ראשונית, הסיבה לכניסתם למחנה הייתה הסתמכות על אפליקציית הניווט המפורסמת - והם פנו לכיוון הכפר א-ראם במקום לכיוון בית אל.22:50: מתקבל דיווח ראשוני באוגדת איו"ש מאחד החיילים על הימצאותם במחנה הפליטים. מחבלים מזהים את החיילים ומתחילים להשליך לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. אחד מבקבוקי התבערה מוביל להצתת הרכב, בעת שהשניים בתוכו. השניים יוצאים מכלי הרכב הצבאי, בזמן שתושבים רבים של המחנה החלו להתקרב לעברם - והרכב מתחיל לעלות באש. בצבא מעריכים כי בריחתם מהרכב מנעה לינץ' והצילה את חייהם.

22:55: שני החיילים, שניהם חמושים - החליטו להתפצל. הרכב שנותר מאחור הועלה באש על ידי המחבלים. עם אחד מהם אבד הקשר, החייל השני צעד מזרחה עד לאזור הישוב כוכב יעקב, שם נאסף על ידי הכוחות. "הייתי בסיור ביישוב ואז הגיע הסמג"ד של הגזרה ואמר לנו על האירוע", סיפר שלו רצון, מצוות הביטחון של היישוב כוכב יעקב. "ביצענו איכון טלפון לחייל שלא נמצא, התחלנו לבצע סריקות וצעקנו 'צה"ל, צה"ל', עד שזיהינו אותו".

בצה"ל השתמשו בפצצות תאורה
בצה"ל השתמשו בפצצות תאורה | צילום:"הוא נראה מבוהל מאוד ובסטרס עם מדים ונשק", הוסיף. "הוא סיפר שהווייז הטעה אותם והם נכנסו לקלנדיה. שם החלה הפרת סדר וכשהם ניסו לחזור חזרה הציר כבר נחסם. הוא אמר שהוא לא יודע מה עם החייל השני ושאולי הוא נפגע. הכנסנו אותו פנימה ליישוב, הרגענו אותו ואז הכוחות הגיעו ולקחו אותו".

מחנה הפליטים קלנדיה
התקרית במחנה הפליטים קלנדיה, הלילה | צילום:23:00: בשל חשש לחטיפה ואובדן הקשר עם אחד החיילים, מוכרז נוהל מיוחד וכוחות מיוחדים מוקפצים. כוחות מסיביים של צה"ל מכתרים את המחנה. הצבא יורה פצצות תאורה ומסוקים מרחפים מעל המחנה.

23:50: תוך כדי הפרת סדר אלימה של מאות מחבלים שכוללת יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ומטענים וירי לעבר הכוחות, מאותר החייל בחצר במחנה הפליטים, שם הסתתר במשך קרוב לשעה. הם אוספים אותו בריא ושלם.

מפקד המחלקה הודח (צילום: טוויטר)
הכוחות שהגיעו לחלץ את החיילים | צילום: טוויטר02:30: הכוחות מחלצים את הרכב הצבאי, כשברקע נמשכות הפרות הסדר. חמישה לוחמי מג"ב נפצעו בפעולה, אחד מהם באורח בינוני, ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. מחבל נהרג בחילופי האש ובעימותים שהתפתחו במהלך הלילה, 10 נפצעו.

ילופי אש בין כוחות הביטחון לחמושים פלסטינים,קלנדיה
הרכב בו נסעו החיילים | צילום:

הבוקר נותרו באזור התקרית בקלנדיה סממני ההרס שנגרם כתוצאה מהשלכת האבנים ובקבוקי התבערה. במקום ניתן להבחין בסימני שריפה, ונראה גם הרכב בו נסעו שני החיילים כשהוא נוטה על צדו.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס הבוקר לתקרית ואמר כי מדובר היה ב"תגובה מהירה מאוד של הכוחות לנוכח המצב הלא פשוט הזה. כמובן שנתחקר את האירוע, כדי לראות איפה היו טעויות שגרמו בכלל להסתבכות הזאת. אבל מהרגע שהיה ברור שיש אירוע, תגובת הכוחות בהחלט הייתה מהירה, טובה והביאה בסופו של דבר לחילוצם של שני החיילים בשלום".