בשתי היממות האחרונות פיגוע רדף פיגוע. גם אם הדפוס לא שונה במהותו מזה שראינו בחודשים האחרונים - פיגועי יחידים או זוגות ללא מעורבות ממשית של הארגונים הפלסטינים - הרי שאת השאיפה להסלמה והגברת השימוש בנשק חם כבר אפשר לראות בכל מקום.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בסיור במזרח ירושלים קשה לפספס את ציורי הקיר שצצים בכל פינה ובהם נראים רובים אוטומטיים וכתובות שקוראות לבצע פיגועים. "זאת עדיין לא אינתיפאדה, הלוואי שתהיה אינתיפאדה", אומר צעיר בעיר העתיקה, "כל האנשים צריכים לקום, בסוף זה אנחנו או הם".

זירת הפיגוע ביפו
"כולם צריכים לקום". זירת הפיגוע ביפו | צילום: פלאש 90, תומר ניוברג

"הם לוחצים על האנשים ובסוף האנשים מתפוצצים מבפנים", אומר צעיר אחר. "אם המצב ימשיך כך, זה יוביל לאינתיפאדה דומה". בדומה לאותם צעירים שמתבטאים בחריפות, גם פרופיל המפגעים דומה: לרוב מדובר בצעירים רווקים שפועלים - לפחות בשלב זה - על דעת עצמם.

"נקודת תפנית בהתקוממות האלימה"

לקריאות האלו מצטרפים בימים האחרונים גם פלגים פלסטינים ביהודה ושומרון. "המתקפות האלה הן תגובה טבעית לפשעים שהכוחות הישראלים מבצעים נגד העם הפלסטיני בגדה ובעזה", אומרים בחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין. "הגיע הזמן שהפלגים השונים יאחדו כוחות ויובילו חזית אחידה נגד הכיבוש הישראלי".

כבר לא מסתפקים באבנים (ארכיון)
כבר לא מסתפקים באבנים (ארכיון) | צילום: רויטרס

גם החזית העממית לשחרור פלסטין היללה את הפיגועים האחרונים ואמרה כי "הפעולות הללו מוכיחות שהאינתיפאדה נמשכת והן מהוות נקודת תפנית בכיוון שאליו היא הולכת". ארגון ועדות ההתנגדות העממית, אומר שהפיגועים הם הוכחה לכך שהעם הפלסטיני תומך ב"אינתיפאדה המבורכת".

ניטרול המחבלים מירושלים
צילום: מדברים תקשורת
פיגוע ירי בירושלים
זירת פיגוע הירי בירושלים | צילום: מדברים תקשורת

דובר הארגון קרא לפלסטינים לבצע פיגועים נוספים "בכל הערים של המולדת הכבושה". הוא הדגיש כי ריבוי הפיגועים הוא לא עלייה מקרית אלא "פעילות שנמשכת ותימשך עד לשחרור המלא של פלסטין".