מפקד המחלקה הודח (צילום: טוויטר)
מפקד המחלקה הודח | צילום: טוויטר

שני חיילי יחידת עוקץ שנכנסו אמש בטעות למחנה הפליטים קלנדיה הובילו לחילופי אש כבדים בין כוחות צה"ל לבין המון פלסטיני.חמישה לוחמים נפצעו ושני פלסטינים נהרגו בתקרית. הלילה (שלישי) הוצג תחקיר מקיף לקחצ"ר, תא"ל יהודה פוקס, שקיבל את תוצאות התחקיר וההמלצותיו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בהמלצת התחקיר שביצע מפקד המרום, אל"מ אריאל בן דיין, החליט פוקס על שורה של צעדים משמעתיים שיחולו על שרשרת הפיקוד ביחידת העילית "עוקץ". מפקד היחידה ומפקד הפלוגה קיבלו הערה פיקודית. סגן מפקד הפלוגה נשפט למחבוש על תנאי. מי שנשא באשמה המירבית הוא מפקד המחלקה, שהודח מתפקידו ובנוסף נשפט לשבעה ימי מחבוש.  

מתחקיר ראשוני שנערך בצה"ל לאירוע החמור, עולה כי החיילים ניווטו עם אפליקציית ווייז שכנראה הטעתה אותם. בחילופי אש עם חמושים שניהלו כוחות גדולים של צה"ל שהוזעקו לחלץ את השניים נפצעו חמישה לוחמי מג"ב וצה"ל, אחד מהם בינוני והשאר קל. שני פלסטינים נהרגו. תחילה דווח כי אחד מהחיילים, המשרתים בתפקידי מנהלה ביחידת הכלבנים, לא נשא נשק והחייל השני היה עם נשק ומחסנית ללא כדורים, אך לאחר מכן התברר כי השניים כן היו חמושים ואף השתמשו בנשקם במהלך המאמצים לחלצם.

בחברת וויז הגיבו לטענות והדגישו: "החיילים ביצעו סטייה מהמסלול המקורי שהוצע להם". "האפליקציה כוללת הגדרה ספציפית שמהווה ברירת מחדל ומיועדת למנוע ניתוב דרך אזורים אשר מסומנים כמסוכנים או כאסורים לישראלים לנסיעה", נמסר מווייז. "במקרה זה ברירת המחדל הייתה כבויה באפליקציה שבה נעשה שימוש ובוצעה סטייה מן המסלול המקורי. כתוצאה מהסטייה נכנסו הנוסעים לאזור האסור".