למסור לצנזורה. כתיבת ספר מסווג (צילום: דו"צ)
מבחן בטעם רע. אילוסטרציה | צילום: דו"צ

שאלון צבאי שהופץ בקרב חיילי מילואים בבסיס צאלים בשבועות האחרונים כולל התבטאויות שעלולות להתפרש כפוגעניות במיוחד בקרב ציבור הבדואים אזרחי המדינה. טופס השאלון כולל ניסוחים שמוציאים, לכאורה, את הבדואים מכלל אזרחי המדינה ומעלה את האפשרות לירות בבדואים שנכנסים לשטחי אש. למרות שתלונות על המבחן הגיעו לידי מפקד הבסיס כבר לפני יותר משבוע, בבסיס עדיין לא איתרו מי עומד מאחורי ניסוחו והפצתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בשאלון רענון בנושא בטיחות לחיילים המתאמנים בשטחי האש של בסיס מל"י (מרכז לאימוני יבשה) בצאלים. חיילי המילואים נדרשים לענות עליו עם תחילת שבוע האימונים, כדי ל"יישר קו" בכל הנוגע לכללי הבטחחות ונהלי הפתיחה באש.

כך נוסחה שאלה מספר 9 בשאלון הרב ברירתי: "בשטחי האש במל"י נמצאים:". התשובה האפשרית השלישית הייתה: "כוחות צה"ל, בדואים (ההדגשה במקור) ואזרחים" - כאילו הבדואים אינם חלק מאזרחי המדינה. חלקם, אולי צריך להזכיר לכותבי השאלון, גם משרתים בצה"ל.

מתוך השאלון הפוגעני
שיעור באזרחות | צילום:

ההתייחסות לבדואים במבחן נובעת מכך שבשטחי האש של צאלים מסתובבים גם אזרחים. חלקם ניסו ואף הצליחו מספר פעמים לגנוב ציוד צבאי מהכוחות המתאמנים.

בשאלה 11 נדרשו החיילים להתייחס לאפשרות של ניסיון גניבה: "במידה ואני מזהה בדואים בקרבת הסוללה (יחידה בחיל תותחנים) המבצעים גניבה של ציוד:". תשובה אפשרית א' הציעה: "יש לירות בכל הבדואים ברגע שמזהים אותם". יש לציין שזו, כמובן, אינה התשובה הנכונה, אלא תשובה אחרת שלפיה "אין לבצע ירי כלל. יש להודיע למפקד הבכיר ולקרוא למשטרה". 

לירות או לא לירות?
לירות או לא לירות? | צילום:

תלונות על המבחן הגיעו למפקד בסיס מל"י כבר בתחילת השבוע שעבר, לאחר פרסום באתר "המקום הכי חם בגיהנום". למרות זאת, בבסיס טרם איתרו מי ניסח את המבחן.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "התוכן המוצג בשאלון אינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל. בצה"ל רואים בחומרה הפצה של שאלון מסוג זה ופועלים לשילוב כלל העדות בשירות משמעותי. מבדיקה שנעשתה במרכז לאימוני יבשה טרם נמצא השאלון, ובמידה ויימצא - הנושא יטופל בהתאם".