כחצי שנה לאחר מבצע "צוק איתן", מגיע תור הצל"שים: הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ חילק הערב (שני) עיטורים וציונים לשבח לחיילים, לחיילות וליחידות צה"ל שהצטיינו בפעילותם במהלך המבצע בעזה. את הטקס העברנו בשידור חי באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רגע לפני הטקס, החליט צה"ל להעניק עוד שני ציונים לשבח ומכתב הערכה אחד. מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, אישר להעניק צל"ש אלוף לגדוד "הבוקעים" של חטיבת "עקבות הברזל" ומכתב הערכה לגדוד "צבר".

ציון לשבח בדרגת מפקד חטיבה הוחלט להעניק לסמ"ר מאיר אונטרברג על פעולתו כחלק מכוח שני של חמישה לוחמים, קצינים וחיילים, שנכנסו למנהרת טרור בעקבות הקצין החטוף סגן הדר גולדין ז"ל, זאת כאשר אין ידיעות לגבי מצבו של הכוח הראשון אשר נכנס למנהרת הטרור.

סגן איתן פונד: "מעמד הצל"שים הוא לא בשבילי"

כפי שפורסם באחרונה, העיטור הגבוה ביותר שהוענק ללוחם הינו עיטור המופת לסגן איתן פונד, בן 24 מירושלים, שהוביל כוח ראשון של ארבעה לוחמים, קצינים וחיילים, שנכנסו למנהרת טרור בעקבותיו של הקצין החטוף סגן הדר גולדין ז"ל. סגן איתן פונד נכנס למנהרת הטרור כשהוא מצויד באקדח בלבד וללא אמצעי מיגון. בפעולה זו הביא ראיות אשר עזרו לקבוע את מותו של גולדין.

"בחברה מתוקנת אותות הערכה לא יוענקו אחרי מלחמות אלא על פיתוח הארץ", אמר פונד במעמד קבלת אות המופת. "אך אם נידרש בשנית ובשלישית נעשה זאת שוב בראש מורם".

"אתם הצוק האיתן של מדינת ישראל". גנץ | צילום: חדשות 2

"אני נורא מתרגש, הרגשות מעורבים", אמר פונד לפני הטקס. "זה לא רגע פשוט במיוחד. אנחנו זוכרים את חברינו שנפלו ואת כל המשפחות השכולות. קשה לקבל צל"ש על אירוע כה קשה. אני מקווה שנתגבר על זה, נדע איך להתמודד עם זה".

"אין לי איזה מסר לחיילים הבאים", הוא הוסיף. "בסוף הם ילמדו הכל בצבא, כמו שאני למדתי. זה לא משהו שהוא יחיד במינו, זה משהו שיקרה מאליו אם יצטרכו. כל מעמד הצל"שים הוא לא בשבילי, זה לא אישי. זה שייך לכולם".

בוגי
צילום: חדשות 2

גנץ: "הגבורה שייכת לכלל המשתתפים במערכה"

הרמטכ"ל היוצא בני גנץ שיבח את החיילים - וגם נפרד מהם, שבועיים לפני סיום תפקידו: "סיפורי הגבורה רבים. גבורה זו שייכת לכלל המשתתפים במערכה מעצם בחירתם לעשות מעשה נוכח סכנות אפשריות. מקבלי האותות, תחת אש כבדה וחרף כל הסכנות הוכחתם גבורה מהי. בסערת הקרבות עשיתם צעד אחד נוסף של אומץ וגבורה שהכריע את הקרב ופרץ את הדרך להצלחת המשימה".

"עשיתם את הצעד הנוסף הזה כשהמחשבה שאתם עלולים לשלם את המחיר היקר מכל לא עמדה נגד עיניכם, למען הגנת המולדת. אתם חולייה נוספת בשרשרת הגבורה בעת החדשה", אמר גנץ. בדבריו התייחס הרמטכ"ל גם למתיחות בצפון: "עימות קטן עלול להתלקח בכל רגע. אנו דרוכים ועירניים ונעשה כל שיידרש כדי להגן על אזרחי מדינת ישראל"

במהלך הטקס פנה הרמטכ"ל לחיילים ולהוריהם: "לצדכם יושבים האנשים שלהם חלק משמעותי בדרך שעשיתם. בני המשפחות שנותרת בעורף ועקבתם בדאגה אחר הדיווחים, אתם גידלתם אותם והפכת אותם למי שהם היום. אתם יכולים להתגאות. אתם הצוק האיתן של מדינת ישראל", הוסיף גנץ.

_OBJ

שר הביטחון: "נפעל במלוא העוצמה והנחישות"

"פעלתם בקור רוח ובאומץ, בתבונה ובתושייה, תוך הפגנת מנהיגות וחירוף הנפש", אמר שר הביטחון משה יעלון למקבלי העיטורים במהלך הטקס. "ידעתם כי אתם עלולים לשלם בחייכם על מעשיכם, אך הייתם נכונים להוסיף ולהגן בגופכם על חבריכם ועל אזרחי מדינת ישראל שלא על מנת לזכות בעיטור או אות".

"כפי שנוכחנו בקיץ החולף, וכפי שחזינו בשבועות האחרונים, ישנם מדינות וארגונים חסרי מעצורים אשר כל מטרתם להפוך חיינו כאן לבלתי אפשריים, להתיש אותנו ולפגוע בנו בדרכים שונות, טרוריסטיות ומדיניות", הוסיף יעלון. "יידעו כל מבקשי רעתנו כי כל עוד נידרש לכך, נפעל במלוא העוצמה והנחישות כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".

סיירת מטכ"ל, מגלן והגדוד המכני ההנדסי קיבלו צל"ש

צל"ש הרמטכ"ל הוענק לארבעה חיילים: רב סמל ראשון במיל' עמרי, לוחם "דובדבן", בן 26 מתל אביב, שהגן בגופו על לוחם אחר שעמד סמוך לו בזמן שהושלך רימון רסס לעברם; סמל ראשון במיל' יוגב אופיר, לוחם בגדוד 931, בן 22 מאביגדור, שחיפה על לוחמים אחרים שהותקפו; סמל סהר אלבז, לוחם ביחידת רימון, בן 20 מניר יצחק, שהרג ארבעה מחבלים שירו לעברו וניסו לפגוע בו; וסמל יהודה ווישליצקי, לוחם שריון בגדוד 71, שחילץ את מפקד מחלקתו שנפצע ותפס את מקומו.

היחידות שיקבלו את צל"ש הרמטכ"ל על חלקן במבצע "צוק איתן" הן יחידת מגלן, הגדוד המכני ההנדסי בפיקוד מרכז וסיירת מטכ"ל. יחידת מגלן תקבל צל"ש על הפעולות המיוחדות שביצעה במהלך המבצע. הגדוד המכני ההנדסי יקבל צל"ש על תרומתו להסרת איום מנהרות הטרור. הצל"ש לסיירת מטכ"ל יוענק לה על נחישותה, על רוח הלחימה, היוזמה וההתקפיות.

אות הערכה מטעם הרמטכ"ל יוענק לרב סמל מתקדם במיל' חיים תמם, בן 56 משדרות, מפעיל ציוד מכני הנדסי. ב-30 ביולי 2014, נורה כוח ההנדסה על ידי טיל נגד טנקים, ותמם נפצע מרסיס ופונה לבית חולים.

לצפייה ברשימת הצל"שים המלאה לחצו כאן