"נסגור לך את התיק - ויותר מזה": את ההצעה המפתה הזו העבירו במשטרה הצבאית החוקרת לחייל שנעצר ונחקר לפני למעלה משנה, לאחר שסירב לבצע בדיקת סמים. החוקרים קיוו כי באמצעות הסכמה של החייל, הוא יגויס לשורות המשטרה הצבאית וישמש כסוכן סמוי - זאת על מנת להביא למעצרים נוספים של חיילים המשתמשים בסמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסוף שנת 2013 נתפס החייל על ידי שוטרים כשהיה עם עוד שני חיילים בחשד לשימוש בסם מסוכן, אך סירב למסור דגימת שתן למרות צו שחייב אותו. עקב כך, הוא שהה במעצר במשך שלושה ימים.

אחרי שנחקר, הוא זומן למשרדו של רכז מודיעין במצ"ח - שם התבקש לטענתו למסור לו מידע תמורת ביטול התיק. ה"דיל" שהציעו במשטרה הצבאית לחייל הוקלט והובא בפני בית המשפט הצבאי, מה ששכנע את צה"ל להקל משמעותית בעונשו.

על פי ההקלטה, רכז המודיעין אף אומר לחייל שהוא יכול לעשות יותר מ"רק" סגירת תיק. לאור הדברים הללו, בית הדין לא שלח את החייל לכלא. בתחילת החודש הוטלו עליו 18 ימים של עבודה צבאית, 45 ימי מאסר מותנה והורדה לדרגת טוראי בלבד.

כך נשמעה השיחה בין החייל א' לרכז המודיעין ר':

חייל: "אה.. שמע אני החלטתי כן לעזור לכם"
רכז מודיעין: "אוקיי"
חייל: "אבל אני רוצה שתבטיח לי שאתה סוגר את התיק הזה, את התיק שיש לי במצ"ח"

רכז מודיעין: "כעיקרון אני עכשיו במעבר תפקיד, מה שכן..יש לי את השותף שלי"
חייל: "שמה יש?"
רכז מודיעין: "את השותף שלי"
חייל: "אוקיי"
רכז מודיעין: "יש לו את אותה הרמה שהייתה לי. בדיוק מה שאמרתי הוא עושה כרגע"
חייל: "אוקיי"
רכז מודיעין: "יש לו ניסיון, יש לו הכל. הוא כרגע מחליף אותי, אני סומך עליו בעיניים עצומות"

חייל: "הוא יכול לטפל לי בעניין הזה?"
רכז מודיעין: "הוא יכול לטפל לך בהכל, במה שאתה רוצה, בדיוק כמו שאני יכול אחד לאחד. מה שכן, תקשיב... הוא יכול לעשות את מה שאני יכולתי והרבה יותר מזה...הוא יכול הרבה יותר מזה. הכל תלוי רק בך... מה שתיתן לנו - הוא ילך לפי זה... אם תראה לנו שיש לך נכונות שאתה רוצה לעזור, שיש לך משהו טוב שאתה יודע...שתלך לקראתם קטנות, הוא ייתן לך גם בכיס, אין לו בעיה עם זה".
חייל: "אין בעיה"

עו"ד עידן פסח
עו"ד עידן פסח | צילום:

רכז מודיעין: "אתה מבין? אוקי... לא נדבר איתך עכשיו על סגירת תיק, סגירת תיק זה ממש 'חארטה', בסדר? לעומת מה שהוא יכול לעשות"
חייל: "אוקיי, הוא יכול לעשות גם מעבר?"
רכז מודיעין: "הוא יכול הרבה יותר מזה. הוא לא יכול לעשות הכל, הוא לא יכול להביא לך מיליון דולר - אבל הוא יכול לעשות לא מעט"
חייל: "אבל אותי יותר מטריד התיק במצ"ח. כל השאר בסדר"
רכז מודיעין: "אין בעיה אחי, הכל בסדר. אני אומר לך עוד פעם זה בקטנה"

"אנו רואים בחומרה את העובדה כי רכזי המודיעין של מצ"ח מבטיחים לחיילי צה"ל הטבות שונות לשם מסירת מידע מפליל כנגד חיילים אחרים, לרבות הבטחות לסגירת תיקים פליליים ואף הטבות כספיות", אמר עו"ד עידן פסח ממשרד כץ, קוזניץ, פסח ושות' המתמחה בדין הצבאי ומי שייצג את החייל.

לדבריו, "מדובר במדרון חלקלק אשר יוצר אינטרס הסתמכות אצל משתפי הפעולה ואף מעודד מסירת מידע שקרי אך לשם השגת רווח משני, כפי שנמסר מלכתחילה כנגד מרשנו. אנו נפנה בימים הקרובים למפקד מצ"ח לקיים בירור בנושא ולקבוע נהלים חדשים לפעילות מצ"ח בתחום זה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "יחידת מצ"ח הינה רשות חוקרת, המפעילה שיטות חקירה ומודיעין שמטבע הדברים לא ניתן לפרטן בפומבי".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv