"אם הישראלים חושבים שניתן להרתיע אותנו וחוששים ממלחמה, אני אומר לכם: אנחנו לא חוששים ולא נהסס לצאת למלחמה אם תיכפה עלינו - וננצח" - כך אמר היום (שישי) מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, בנאום שנשא יומיים אחרי ההסלמה בגבול הצפון בעקבות תגובת הארגון שבאה על רקע התקיפה העלומה בשבוע שעבר שיוחסה לישראל על ידי גורמים זרים, שבה חוסל בנו הטרוריסט ג'יהאד מורנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מאז יום ההתנקשות ועד יום רביעי ישראל הייתה דרוכה לגבי כל מה שהגיע מלבנון", הוסיף נסראללה. "המסר לישראל: אתם לא יכולים להרוג את האנשים שלנו ולחזור לשגרת חייכם. אולי בישראל חשבו שחיזבאללה יספוג את התקיפה ולא יגיב כי יחשוש שזה יחשוף את הפעילות בקוניטרה, יוביל לכללי משחק חדשים וגם כך חיזבאללה מסובך בסוריה.

"אגלה לכם: מהשעות הראשונות שאחרי ההתנקשות הגענו להחלטה שחייבים להגיב. החלטה 1701 היא לא שיקול. זה משהו שצריך להקריב בשבילו - גם אם הולכים עד הסוף"

"ישראל צריכה לדעת שמי שיורה לוקח בחשבון את האפשרות הגרועה ביותר", אמר נסראללה והוסיף כי התקיפה בהר דב אירעה "בשיא הדריכות והכוננות של ישראל. לא הייתה נמלה שעברה על הגבול ולא עקבו אחריה". למרות כל זאת, כך לדבריו, "הם לא הצליחו להבין איך זה קרה - מהרגע הראשון ועד שהסתיימה התקיפה".

 

רכב הסיור שהופצץ במארב (צילום: חדשות)
הג'יפ הצה"לי אחרי ירי הנ"ט | צילום: חדשות

במהלך נאומו התייחס מזכ"ל חיזבאללה לתוצאות התקיפה. "הרגו אותנו באור יום - הרגנו אותם באור יום, פחות או יותר באותה שעה. שתי מכוניות מול שתי מכוניות, טילים מול טילים והרוגים ופצועים בשני הצדדים".

"הקזת הדם האירני והלבנוני על אדמת סוריה מוכיחה את אחדות המערכה"

נאומו של נסראללה מוקרן על מסך ברובע דאחייה שבדרום ביירות. בפתח דבריו הוא חלק כבוד ל "הרוגי קוניטרה, שבאמצעות באמצעות הקזת הדם האירני והלבנוני על אדמת סוריה מוכיחה את אחדות המערכה. כאשר התאחד הדם של בני פלסטין, סוריה, לבנון ואירן - פירוש הדבר שנכנסו לעידן הניצחונות. האזור סובל מגידול סרטני ששמו ישראל. זו ישות טרוריסטית ומוקד של שחיתות ועריצות".

הוא הוסיף כי ישראל אינה מכירה בהחלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם, שהביאה בסופו של דבר להפסקת אש בין ישראל לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה. "ישראל מפיקה תועלת רבה מהמצב הפנימי הקשה, העימותים והפילוגים במדינות ערב והחידלון של מדינות שלמות, ושל מה שמכונה הליגה הערבית. אין דבר כזה ליגה ערבית", הוא המשיך. "בנסיבות האלה ונוכח פעילות ההתנגדות אירע החיסול בקוניטרה".

יוחאי קלנגל ודור ניני ז"ל (צילום: התמונות באדיבות המשפחות)
רס"ן קלנגל (מימין) וסמ"ר ניני | צילום: התמונות באדיבות המשפחות

התקרית - וההסלמה בחזית הצפונית

מאז התקיפה ליד קוניטרה בתחילת השבוע שעבר, הוגברה הכוננות בצפון הארץ וכוחות צה"ל הוזרמו לאזור מחשש לתגובה של חיזבאללה, שבכיריו נהרגו באירוע. ביום רביעי, למרות הכוננות הגבוהה, נהרגו שני חיילי צה"ל מירי נ"ט על שיירה בהר דב -  סרן יוחאי קלנגל, בן 25, מפקד הפלוגה המסייעת בגדוד צבר של גבעתי מהיישוב הר גילה, וסמל דור חיים ניני, בן 20 מהמושב שתולים. עוד שבעה חיילים נפצעו באורח קל-בינוני.

זמן קצר לאחר מכן, תושבי מטולה והאזור הונחו להסתגר בבתיהם - וכוחות צה"ל הגיבו בירי ארטילרי לעבר מטרות חיזבאללה בלבנון. במקביל, החלו התייעצויות ביטחוניות בקרב הדרג המדיני אודות צעדי התגובה הבאים לתקרית החמורה בגבול וראש הממשלה נתניהו סיפק התייחסות ראשונה לאירועים.

שעה לאחר התקרית, בוצע ירי פצמ"רים נוסף בגבול הצפון - ואתר החרמון פונה ממבקרים. באותו הזמן - ביקרו ראשי המחנה הציוני, יצחק הרצוג וציפי לבני בגזרת הצפון, יחד עם חבר המפלגה, האלוף במיל' עמוס ידלין.

"הרגו אותנו באור יום". גיהאד מורנייה (צילום: AP)
"הרגו אותנו באור יום". גיהאד מורנייה | צילום: AP

בשעה 13:00 חיזבאללה לקח אחריות על התקרית: "קבוצת 'חללי קונייטרה' של ההתנגדות האסלאמית תקפה שיירה צבאית ישראלית המורכבת מכמה כלי רכב שכללה מספר קצינים וחיילים ציונים באמצעות טילים ייעודיים", הכריז קריין רשת "אל-מנאר" הלבנונית. באותו הזמן, פונו שבעה חיילים שנפצעו בתקרית לקבלת טיפול בבתי החולים. צה"ל המשיך לפעול בגזרה, תקף מהאוויר ובירי ארטילרי נוסף, חייל יוניפי"ל נהרג.

בשעה 17:00, עת עלה הנשיא ריבלין לנאום באו"ם - הודיע על קיצור ביקורו בניו יורק עקב המצב הביטחוני. בשעה 19:00 התכנסו ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ לדיון חירום. "מי שעומד מאחורי ההתקפה היום ישלם את מלוא המחיר. מזה זמן אירן מנסה באמצעות חיזבאללה להקים חזית טרור נוספת נגדנו מרמת הגולן", אמר נתניהו.