חסן נסראללה ומחמוד אסד
דנו בתגובה אפשרית? אסד ונסראללה | צילום: AP

המתיחות, ההיערכות - ושיחת הטלפון שאחרי התקיפה: נשיא סוריה, בשאר אסד, טלפן למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, וניחם אותו על מות בכירי ארגון הטרור במתקפה סמוך לקוניטרה - כך מדווח הבוקר (שלישי) העיתון הכוויתי "א-ראי" שנחשב מקורב לחיזבאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, לא דווח האם השניים דנו בתגובה אפשרית לתקיפה, בה חוסלו בכירי חיזבאללה, מפקד בכיר במשמרות המהפכה של אירן ופעילי טרור נוספים. אלפי פעילי חיזבאללה הפגינו אמש בלבנון וקראו למנהיג חסן נסראללה לתקוף בחזרה את ישראל, אך המזכ"ל שומר באופן חריג על שתיקה. התקשורת בלבנון העריכה כי הדבר מרמז על כוונתו של נסראללה להגיב ולנקום לפני נאומו.

מחמוד קומאטי, חבר המועצה המרכזית בחיזבאללה, היה היחיד בארגון שהתייחס לתקיפה אתמול: "אנחנו אומרים לאויב שלא ימצא שקט ולא מנוח ולא יהנה מביטחון, משום שלא ניתן לשתוק על מה שעשה ".

הקבינט יתכנס, דיווחים על סוללות כיפת ברזל שנפרשו בצפון

היום צפוי הקבינט המדיני-ביטחוני להתכנס לדיון באפשרות להסלמה באזור, בין היתר על רקע ייחוס ביצוע התקיפה לחיל האוויר הישראלי. כוחות האו"ם (אונדו"ף) המוצבים בגולן ייחסו אתמול את התקיפה לישראל, וטענו כי ראו שני כלי טיס בלתי מאוישים ישראלים טסים לעבר סוריה לפני התקיפה ושבים לאחריה. דובר מטעם האו"ם טען כי מדובר בהפרה ישראלית של הסכם הפסקת האש מ-1974.

אמש דווח ב"סקיי ניוז" הבריטית כי סוללות כיפת ברזל נפרסו בצפון, וביישובים שלאורך הגבול תוגברה האבטחה. החקלאים הונחו שלא לעבד שטחים חקלאיים הסמוכים לגדר המערכת, מחשש לתגובה של חיזבאללה.

אתמול קיימה מערכת הביטחון שורת דיונים, בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל בני גנץ ושורה של קצינים בכירים. הערכת היסוד בישראל אומרת שחיזבאללה לא ימהר להגיב - על מנת לא לגרום לצה"ל לפעול בעוצמה נגד הארגון, בלבנון או בסוריה. במערכת הביטחון מעריכים שבחיזבאללה מתכננים תגובה נקודתית על הפעולה בסוריה, ולא מתכוונים לפתוח חזית רחבה.

הרקטה שפגעה בחרמון, תחילת החודש
ערוכים לכל תרחיש בגזרת הגבול | צילום: רויטרס, חדשות

אמש התייחס הרמטכ"ל גנץ במרומז לתקיפה ואמר כי "אנחנו עשויים להיות מאותגרים בכל נקודת זמן בכל אחת מזירות הפעולה שלנו, בין אם בדרום, במרכז או בצפון. אנחנו כמובן ערוכים ועוקבים אחרי כל התפתחות ומוכנים ליזום ו/או לפעול ככל שיידרש".

"האויב הישראלי לא ייהנה מביטחון"

אתמול הודו במשטר האירני לראשונה כי גנרל בכיר מטעמם נהרג בתקיפה, בנוסף לג'יהאד מורנייה, בנו של ראש הזרוע הצבאית המיתולוגי של החיזבאללה, עימאד מורנייה. גם בארגון הטרור הלבנוני התייחסו לסוגיה, והבהירו כי כל אפשרויות התגובה נותרו מבחינתם על השולחן - כולל חטיפת אזרחים.

ג'יהאד מורנייה
חוסל בתקיפה. ג'יהאד מורנייה | צילום: AP

החיזבאללה הקדיש את היום שלאחר התקיפה, לאבל על שישה הפעילים והמפקדים שנהרגו אתמול ולטקסי הקבורה. ג'יהאד מורנייה נטמן ברובע הדאחייה הידוע לשמצה, לצידו של אביו כשאלפים מלווים אותו. בכירי הארגון אמרו היום במהלך הטקסים כי "האויב הישראלי צריך לדעת שהוא לא יידע מנוח ולא ייהנה מביטחון, לא ניתן לשתוק על מה שעשה".