בעוד שראש הממשלה בדרכו לוושינגטון לנאום על הגרעין האירני, מי שהיה הרמטכ"ל עד לפני שבועיים, רב-אלוף בני גנץ, מספר בפעם הראשונה בריאיון לאילנה דיין על מה שקרה בחדר הסגור כשבנימין נתניהו דיבר על תקיפה אפשרית באירן. הריאיון המלא ישודר הערב (שני) בתכנית "עובדה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היו צמתים שעמדת בהם בשנים האחרונות, שאתה יכול להגיד: 'לולא אני שם זה היה מתגלגל אחרת'?

"אני חושב שכן".

ראש ממשלה בישראל יכול לצאת לתקיפה באירן גם אם הרמטכ"ל שלו מתנגד?

"כן".

גם אם חשבת שזה מסוכן למדינת ישראל?

"אז אני אכנס לתוך החדר הזה והם ישמעו את זה הכי חד, הכי ברור, הכי משמעותי".

הם שמעו את זה הכי חד, הכי ברור, הכי משמעותי?

"מה זאת אומרת? תשאלי אותם. הדבר הזה לא הגיע אף פעם לידי 'תמריא ותטוס'. זה לא הגיע לשם".

בין היתר בגלל מה ששמעו ממך?

"אני רוצה להאמין ולחשוב שהם הקשיבו והתחשבו במה שאני אומר". 

"לא הגיע לידי 'תמריא ותטוס'". גנץ (צילום: עובדה)
"לא הגיע לידי 'תמריא ותטוס'". גנץ | צילום: עובדה

גנץ בריאיון פרישה לחדשות 2: "הדרג המדיני הלך בתוך המנהרות"

בחודש שעבר, רגע לפני שפשט את המדים, העניק גנץ ריאיון מיוחד לחדשות 2 שבו סיכם את הקדנציה וסירב להתייחס לעתידו הפוליטי, אם קיים כזה. בדבריו התייחס לביקורות שהושמעו נגד היעדים שרשם צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן" ודחה את הטענות שלפיהן הדרג המדיני לא עודכן בדבר מנהרות הטרור.

בין השאר מתח גנץ ביקורת משלו על הטענות שהשמיעו גורמים מדיניים על ההישגים שרשם צה"ל במהלך המבצע, והבהיר כי צה"ל ביצע כל משימה שהוטלה עליו מצד הדרג המדיני. "מישהו ציפה שלא תהיה התעצמות חוזרת?" שאל גנץ, והשיב כי "אם נכבוש את פילדלפי, נשב שם 22 שנים. מאה אחוז, לא תהיה התעצמות. הייתה אופציה כזו והיא הונחה בפני מקבלי ההחלטות והדברים התקבלו בשום שכל, לטעמי. כל השאר - קשקוש".

עוד התייחס גנץ להתבטאויות שדלפו מתוך ישיבות הקבינט במהלך הלחימה, שבהן השמיעו בכירים ביקורת נגדו ונגד שאר צמרת הפיקוד על כך שצה"ל לא עדכן את הדרג המדיני בהיקף איום המנהרות, וגילה כי אותם גורמים ידעו על המנהרות וחלקם אף הלכו בתוכן. לדבריו, הטענות הן "סתם ניסיון להשיג הישגים שמחוברות לאמירות שלא מחוברות למציאות שלא מחוברות לעמדות כפי שהושמעו בזמן אמיתי".