10 שנות מאסר למצבע אונס בבת 9 (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

"שלטונות הכלא הרשו לעצמם להתעלל בכלואים": במסמך שהגיע לחדשות 2 Online נחשף כי בתאי הבידוד בכלא 4 היה עד לאחרונה נוהג פסול בו לקחו לכלואים את השמיכות והמזרנים החל מ-5:00 בבוקר ועד ל-22:00 בלילה מדי יום. הנוהל בוצע גם לקראת הסערה האחרונה, אז נרשמו תנאי מזג אוויר קיצוני, וסניגורית שעתרה כנגד הנוהג טענה כי הוא נעשה ללא סמכות חוקית וכי מדובר בהתעללות. רק לאחר פנייתה, בוטל הנוהג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החיילים והחיילות הכלואים הנשלחים לתאי הבידוד בכלא הצבאי התמודדו עם נוהג הגובל בהתעללות: מדי יום לאחר ההשכמה נלקחו מהתא השמיכות והמזרנים המשמשים לשינה במהלך הלילה, כך שבמהלך היום לא נותר בתא דבר באמצעותו ניתן היה להתגונן מהקור או פיתרון הולם לישיבה בתא.

צעירה שנשלחה לכלא 4 בגין עריקות הוכנסה לבידוד, ומדי יום הופעל כלפיה הנוהג בו המזרן והשמיכה נלקחו מתאה. כל מה שנותר בתא במהלך היום היה מיטת קפיצים ממתכת, כך שלא ניתנה לה אפשרות בסיסית להתיישב על משטח שאינו ברזל. תנאי מזג האוויר הקיצוניים שבימים שלפני הסערה בתחילת החודש הובילו את עו"ד אפרת נחמני-בר להודיע לרשויות הכלא כי בכוונתה לעתור לבג"ץ, ופנייתה הובילה להוצאתה המיידית של הצעירה מתא הבידוד ולבחינת הנוהג על ידי קצין המשטרה הצבאית הראשי.

עו"ד נחמני-בר פנתה לרשויות הצבא בהליך "קדם בג"ץ" הדורש באופן חד משמעי להפסיק את הנוהג הפסול, כיון שמדובר בפגיעה בכבוד האדם ללא הצדקה וללא כל מקור סמכות בחוק. "תנאי הבידוד ללא מזרן, ללא מקום ראוי לשבת עליו, וללא שמיכות בקור, פוגעים בכבוד הכלוא המבודד כאדם, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם סעיף 9 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. זאת, באשר הפגיעה איננה 'לפי חוק', ובאשר לא ניתן לומר בשום אופן כי היא נובעת ממהותו ומאופיו של השירות הצבאי", כך במכתב ששלחה.

עו"ד אפרת נחמני בר (צילום: ענת גבע-שרון)
עו"ד אפרת נחמני-בר | צילום: ענת גבע-שרון

"אי אפשר שלא להזדעזע"

במסמך שהגיע לידי חדשות 2 Online מאשר גורם רשמי כי הנושא הועבר לבדיקת קצין המשטרה הצבאית הראשי (קמצ"ר). עוד נכתב במסמך כי "למען הסר כל ספק, הורה ראש מחלקת מקצועות כי אין ליטול מזרן או שמיכה מהכלואים המצויים בריתוק לתא".

"מסתבר שדווקא בצבא הרשו לעצמם שלטונות הכלא להתעלל בכלואים בצורות שאינן מקובלות במערכת האזרחית", אמרה לחדשות 2 Online עו"ד אפרת נחמני-בר, המייצגת את הכלואה. "מדובר בנוהג לא חוקי, שפוגע קשות בכבוד האדם של הכלואים".

"אי אפשר שלא להזדעזע מהקלות הבלתי נסבלת שבה שכחו הגורמים הרלוונטיים שגם חיילים זכאים לכבוד אדם מינימלי", הוסיפה. "אכן, כוח משחית וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט. דווקא משום כך חשוב לדאוג שגם לבעלי דרגות וסמכות – לא יינתן כוח מוחלט".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הנושא הובא לבחינה בחיל המשטרה הצבאית והוחלט לשנותו."

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv