אילוסטרציה (צילום: AP)
אילוסטרציה | צילום: AP

כך צה"ל פועל לגייס חרדים: הצבא העלה אתר חדש הפונה לצעירים חרדים על מנת לעודד אותם להתגייס לשירות צבאי. האתר, ששמו "חרדים IDF", מבטיח למעשה לצעירים תנאים רבים שיעמדו בדרישות הדתיות המחמירות, בהם שירות מופרד מנשים - כך פורסם לראשונה באתר חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הכתוב באתר, שגרת חייהם הדתית של החרדים תישמר במהלך השירות, כולל זמני תפילות ואף שיעור יומי: "צה"ל מייחס חשיבות רבה לשילוב חרדים בשורותיו תוך שמירה מלאה על אורח חייהם ומאפייניו. המסלולים המיוחדים והנפרדים לחרדים מאפשרים שירות מגדרי, כשרויות למהדרין, זמני תפילות, שיעור יומי, שירות בבסיסים קרובים למקום המגורים לבעלי משפחות ועוד".

בחלק השאלות והתשובות באתר, מבטיח למעשה הצבא שירות ללא נשים: "במסלול נצח המיועד לצעירים רווקים, תשרת אך ורק עם גברים בבסיסים ייעודיים המותאמים לחייל החרדי. במסלול שח"ר המיועד לנשואים ולמבוגרים, תשרת בקבוצות של חיילים חרדים, במשרד נפרד ובהקפדה על הלכות הקדושה והצניעות".

כך פונה האתר לצעירים החרדים (צילום: אתר "שירות חרדים בצה"ל")
כך פונה האתר לצעירים החרדים | צילום: אתר "שירות חרדים בצה"ל"

סוגיית האלימות כלפי חרדים המשרתים בצבא ככל הנראה מטרידה מאוד את הצעירים, ולכן מוכן הצבא לבוא לקראת החרדים ולאפשר להם ללבוש בגדים אזרחיים מחוץ לבסיס כדי לא להיות מותקפים על ידי סביבתם: "מתוך רגישות למצבם המיוחד של חיילים מהמגזר החרדי,  צה"ל מאפשר הגשת בקשה ללבוש בגדים אזרחיים מחוץ לבסיס".

כמו כן, הוקם בצה"ל מוקד פניות לחיילים חרדים הנותן מענה בכל שעות היממה. הבטחה נוספת של הצבא לחרדים עוסקת בסוגיית הכשרות והאוכל: מלבד חמשת סוגי הכשרויות שמוצעים לחיילים, חייל שידרוש בד"ץ מחמיר יותר יקבל "מזונות יבשים העומדים בכשרות או דמי כלכלה לקניית מוצרי מזון".