"המפקדים בחמ"ל זיהו את מקור האש שלא ידענו איפה הוא...מרגמות נופלות עליך... לא היה לי קשר עם כפר כנא. חשבתי שזה היה מצפון-מזרח וזה בכלל היה מצפון-מערב. אתה לא יודע מאיפה המרגמות נופלות. הם איכנו את זה והחליטו ביוזמתם להפעיל אש על מקור הירי שהיה בתוך מחנה פליטים" - כך תיאר יושב-ראש הבית היהודי נפתלי בנט באוזני מקורביו את חלקו באירוע בכפר כנא שבלבנון במהלך מבצע "ענבי זעם" ב-1996, עת שימש קצין ביחידת מגלן. התיעוד הגיע לידי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כנראה בגלל שהצמחייה התייבשה במשך שמונה ימים...זו תקלה שלנו. עובדתית. התגלינו", הוא אמר. "הכוח של ג'...קפאו רסיסים לתוך העמדה. אמרתי לכולם 'תיערכו לחילוץ אחורנית למדרון אחורי'. תארזו, יש מלא ציוד. תהיו מוכנים. אם נראה שזה זוועה אז נמשוך אחורנית. אמרתי את זה לכל הכוחות. דיווחתי אחורנית מה קורה. זה הכל. הם (המפקדים בחמ"ל) איכנו את זה והחליטו ביוזמתם להפעיל אש על מקור הירי...המחבלים הציבו מרגמות בתוך מחנה פליטים בכפר כנא. נהרגו 100 אזרחים. אני לא ידעתי מזה - ופתאום הכל נרגע. הכל מפסיק. נשארנו שם. לא אמרו לנו מה קרה.

"בערב אמרו שמקפלים את המבצע", הוא הוסיף. "נחתנו בארץ, במחניים, ושם לראשונה שמעתי לראשונה על כל הדבר הזה. כשהגעתי לארץ - גיהנום. הגיע עמירם לוין (לשעבר מפקד פיקוד צפון) ליחידה, ואמר 'פעלתם ראוי, יש לכם את כל הגב'. פרס הרי חדל את המבצע אבל אחרי יום או יומיים, אני לא זוכר, נדמה לי 48 שעות - החליט להמשיך את המבצע. עלינו על מסוקים, נכנסנו למקום עוד יותר עמוק והיינו עוד יממה. אותו כוח, עוד יותר עמוק, בפיקודי. אחרי עוד יממה קיפלו ונגמר המבצע".

"אתה לא יודע מאיפה נופלות המרגמות"
"אתה לא יודע מאיפה נופלות המרגמות" | צילום:

עיתונאים טענו: בנט היה מעורב בתקרית שהובילה לטבח

הסערה החלה לאחר שבסוף השבוע הפנה כתב "ידיעות אחרונות" יגאל סרנה אצבע מאשימה כלפי בנט, אז קצין צעיר ביחידת מגלן, ואמר כי הוא היה מעורב בתקרית בכפר כנא ב-1996 שבה פתח צה"ל באש ארטילרית כבדה שכתוצאה ממנה נהרגו עשרות תושבים.

הטור הוביל לחילופי האשמות בין בנט לעיתונאים, וגם לפרסום מכתב תמיכה של עשרות קציני היחידה בבנט שהגנו עליו וטענו שפעל באופן מקצועי וראוי. אמש אף תוגברה האבטחה סביב השר בנט, ככל הנראה עקב הפרסומים האחרונים בפרשה גם באתרים ערביים, שם האשימו כי יושב-ראש הבית היהודי הוא האחראי הישיר לטבח.

מוקדם יותר היום הגיב יו"ר הבית היהודי להאשמות שהפנו כלפיו עיתונאים בנוגע לחלקו באירוע, שאותו קשר לכוונה לפתוח בחקירה פלילית נגד לוחמי גבעתי שפעלו ברפיח במהלך מבצע "צוק איתן", בשעות שאחרי חטיפת הקצין הדר גולדין.

"בימים האחרונים יצאתי להגנת לוחמי גבעתי לאחר שדובר על חקירה פלילית על תפקודם תחת אש לאחר חטיפת הדר גולדין ז"ל בידי החמאס", אמר בנט. "קבעתי באופן ברור שלגבורה לא תהיה חקירה ושללוחמי גבעתי מגיע צל"ש - ואז החל קמפיין מתואם נגדי על אחריותי לכאורה לטבח".

"יצאתי ללבנון כדי להגן על תושבי הצפון, אני לא מתנצל על זה, אני גאה בזה", אמר על מעורבותו בהסתבכות של צה"ל בכפר כנא. "בימים הקרובים בטח ימשיכו לתקוף אותי על מה שעשיתי במגלן ובסיירת מטכ"ל. שיתקפו אותי כמה שהם רוצים, אבל את לוחמי גבעתי תעזבו למען השם בשקט.