יוגש נגדו כתב אישום. סא"ל חג'בי (צילום: חדשות 2)
יוגש נגדו כתב אישום. סא"ל חג'בי | צילום: חדשות 2

הפרקליט הצבאי הראשי הגיש היום (ראשון) כתב אישום פלילי בגין התנהגות שאינה הולמת נגד סא"ל לירן חג'בי, המפקד לשעבר של גדוד "צבר" בחטיבת גבעתי. חג'בי, שהודח מתפקידו בעקבות החשדות נגדו, צפוי להודות במיוחס לו בכתב האישום במסגרת הסדר טיעון - ולסיים את שירותו בצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני מספר חודשים נחשפה הפרשה במסגרתה נחשד חג'בי כי הטריד שתי חיילות שהיו כפופות לו במספר הזדמנויות. כתב האישום שהוגש היום נגדו מתבסס על עדותה של אחת החיילות, שסיפרה על הנזק הנפשי שנגרם לה כתוצאה ממסכת ההטרדות, כך על פי פרקליטתה, עו"ד רוני אלוני סדובניק.

כתב האישום נגד חג'בי כולל חמש עבירות שעניין התנהגות שאינה הולמת. זאת בגין התנהגותו ומעשיו כלפי חיילת ונגדת ששירתו תחת פיקודו אשר חרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקם על רקע מיני.

"מי שמתנהג כך לא יוכל להיות מג"ד"

בחודש דצמבר האחרון הורה הרמטכ"ל דאז בני גנץ להדיח את חג'בי מתפקידו עקב החשדות נגדו - זאת לאחר שקיבל את המלצת מפקד פיקוד הדרום, האלוף שלמה (סמי) תורג'מן. "מי שמתנהג כך לא יכול להיות מג"ד בצה"ל", נימק אז את ההחלטה גורם צבאי בכיר. עם זאת, למרות שהודח, נשאר הקצין בשורות צה"ל. "ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו אשר אינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל", טענו בדובר צה"ל לאחר שהוחלט להדיחו.

הסנגור הצבאי הראשי, אל"מ אשר הלפרין, וסרן יגאל בלפור, אשר מייצגים את סא"ל לירן חג'בי, מסרו: "החקירה עסקה בהיבטים שונים בהתנהלותו כמפקד גדוד צבר. החקירה הייתה יסודית ומקיפה, ולא הותירה אבן על אבן. בסיומה נמצא כי למעט ההתנהגות הבלתי הולמת בגינה סא"ל חג'בי נותן את הדין, אין בטענות שהועלו נגדו על ידי גורמים אינטרסנטיים כל ממש".

עוד טענו פרקליטיו כי "במסגרת ההסכמות אליהן הגענו עם התביעה הצבאית, יודה סא"ל חג'בי במיוחס לו בכתב האישום, ויסיים את שירותו הצבאי. מיותר לציין כי עזיבת מקום אשר שימש לו כבית משך 18 שנה מהווה מחיר כבד עבורו.

"סא"ל חג'בי הצטיין לאורך כל שירותו הצבאי, והפגין אומץ לב, מסירות והקרבה בלחימה ובהובלת פקודיו. סא"ל חג'בי זכה לכל שבח ממפקדים בכירים בצבא, ביחידות השונות בהן שירת ועליהן פיקד והיה נערץ על חייליו. לא בכדי זכה גדוד צבר, תחת פיקודו של סא"ל חג'בי, באותות הצטיינות על לחימתו במבצע 'שובו אחים' ו'צוק איתן'".

בהכנת הידיעה השתתף ניר דבורי.