המחבלים נהרגו בקרב יריות עם השוטרים (צילום: חדשות 2)
המחבלים מהפיגוע בבית הכנסת בהר נוף | צילום: חדשות 2

בחודש נובמבר האחרון הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו להרוס את בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים, שבו נהרגו ארבעה בני אדם. בנוסף, הורה נתניהו לקדם את הריסת בתי המחבלים שביצעו פיגועים קודמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול (ראשון) שיגרה חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) מכתב לנתניהו בו היא טוענת כי למרות שעברו יותר משלושה חודשים מאז ההוראה לבצע את הריסת הבתים, דבר לא נעשה. לטענתה, אף פעולה לא ננקטה על אף קבלת ההכשר מבג"ץ.

"בנובמבר פורסם כי הורית על הריסת בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע המחריד בבית הכנסת בשכונת הר נוף", כתבה שקד לנתניהו. "זאת בנוסף על הוראתך להרוס את בתיהם של מבצעי פיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה שמעון הצדיק בו נהרגו קצין מג"ב, ג'דעאן אסעד ותלמיד הישיבה שלום בעדני זכרונם לברכה".

"נכון להיום, הוראה זו לא בוצעה ובתי המחבלים עומדים על תלם, על אף שבג"ץ אישר את ההריסה ועל אף שחלפו יותר משלושה חודשים מאז הורית על ההריסה", הוסיפה שקד. "אודה אם תשיב לי מדוע לא בוצעה הוראתך זו על אף המשמעות הברורה של הריסת בתי מחבלים בהרתעת מחבלים פוטנציאלים".

המכתב ששיגרה שקד לנתניהו
המכתב ששיגרה שקד לנתניהו | צילום:

"צריכים להתקבל אישורים מהגורמים הביטחוניים"

גורמים בסביבת ראש הממשלה נתניהו אומרים כי הוא הורה מספר פעמים על הריסת בתים בחודשים האחרונים, וחלקם אף נהרסו, אולם לאחר ההחלטה על הריסת הבתים צריכים להתקבל האישורים מהגורמים הביטחוניים.

אותם גורמים סירבו להתייחס לשאלה האם אותם אישורים ביטחוניים אמורים להתקבל על ידי הדרג המדיני - כלומר ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים - או על ידי גורמי הצלה וביטחון.

הדרישה להריסת בתיהם של מבצעי הפיגוע בהר נוף ומבצעי פיגוע הדריסה בירושלים, אושרה הן על ידי שירות הביטחון הכללי והן על ידי בג"ץ, לאחר שמונה עתירות שונות שהוגשו על ידי ארגוני שמאל וזכויות אדם, וכן על ידי משפחות המחבלים עצמם שביקשו שלא להרוס את הבתים.

גורם פוליטי המעורה במנגנון קבלת ההחלטות בסוגיית הריסת הבתים אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי הדרג המדיני לוקח בחשבון שהריסות בתים אינן נראות בעין יפה על ידי הממשל בוושינגטון, והוסיף כי פרט למשמעות הבינלאומית של המהלך לא מן הנמנע שבממשלה היו מי שלקחו בחשבון שהריסות הבתים תעורר אחריה מהומות ואולי אף הסלמה במצב הביטחוני בירושלים, דבר שעלול להשפיע אף הוא על הבחירות.