אילוסטרציה (צילום: AP)
אילוסטרציה | צילום: AP

ב"יש עתיד" מתפארים בגיוס החרדים, אך הנתונים מעידים על האטה: בשנים האחרונות נרשמה מגמת עלייה במספר החרדים שמתגייסים לצה"ל, אך לאחר חוק הגיוס העלייה הייתה מתונה יותר. על פי נתוני צה"ל, בשנת 2014 - במהלכה הועבר חוק הגיוס בממשלה - התגייסו 2,068 חרדים לצה"ל. הנתון אמנם מהווה עלייה של כ-11%, אך מדובר בנתון נמוך בהשוואה לשנים שקדמו להעברת החוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הנתונים שהציג צה"ל בפני ועדת שקד לבחינת חוק הגיוס, בשנת 2014 התווספו 210 חיילים חרדים לצבא. חשוב להדגיש כי הצבא עומד ביעדי גיוס החרדים, בעיקר כאשר מתחשבים בכך שהחוק עבר רק בחודש מרס, וכי חלק מהתחזיות צפו שהחוק יבלום לחלוטין את העלייה בגיוס - דבר שלא קרה.

עם זאת, תמונת המצב המלאה תהיה ברורה יותר רק באמצע שנת 2015, כאשר תמלא שנה לחוק הגיוס. לשם השוואה, בשנת 2013 הגידול בגיוס החרדים עמד על למעלה מ-28%, וגם בשנים שקדמו לכך הנתונים היו מעודדים בהרבה. בשנת 2012 התגייסו 1,447 חרדים ובשנת 2013 התגייסו 1,858 - עלייה של 411 חיילים עוד בטרם העברת החוק.

כמה השפיע חוק הגיוס?
כמה השפיע חוק הגיוס? | צילום:

"היה יכול להיות הרבה יותר גרוע"

במפלגת "יש עתיד" מסרו בתגובה לנתונים כי "מה שהביא את החרדים להתגייס הוא סל שלם של תמריצים ושינויים מבניים הבא לידי ביטוי בחוקים החדשים לשיוויון בנטל ובהחלטת הממשלה שליוותה אותם".

"כבר היום אנו עדים לעלייה משמעותית של 40% במספר החרדים המתגייסים ובעלייה דרמטית של 300% המבקשים להצטרף למעגל העבודה. יש עתיד החלה במהלך הדרכתי וארוך לשינוי החברה הישראלית שתוצאותיו כבר מורגשות בשטח, במספר רב של היבטים", הדגישו במפלגה.

העלייה בנתוני הגיוס הואטה
העלייה בנתוני הגיוס הואטה | צילום:

לעומתם, בעמותת חדו"ש (לחופש דת ושוויון) טוענים כי החוק יצר נזק לגיוס החרדים. סמנכ"ל העמותה שחר אילן אמר בתגובה לנתונים ש"אפשר להתנחם שהיה יכול להיות הרבה יותר גרוע. אם היה נמשך המשבר החמור בגיוס החרדים שפרץ לפני שנה בעקבות חוק השוויון בנטל, היינו היום עם נתוני גיוס מוגחכים עד עלובים". אילן ציין ש"מה שהציל את גיוס החרדים מקריסה כללית היו שני אירועים שליליים באופיים - מבצע 'צוק איתן' שבלם את העוינות לצבא במגזר החרדי ונפילת הממשלה".

לדברי אילן, "טוב שאנחנו מתחילים את הקדנציה החדשה עם נתוני גיוס סבירים ולא במשבר מוחלט. חשוב להזכיר שכתוצאה מחוק הגיוס קיבלו 30 אלף תלמיד ישיבות בני 22-28 פטור מוחלט משירות צבאי, כלומר היה מדובר בחוק להשתמטות המונית ולא בחוק שיוויון בנטל". אילן הוסיף כי "יש לקוות שחוק הגיוס החדש שצפוי לאחר הבחירות יתקן חלק מהנזקים שגרם החוק הקיים ולא יזיק עוד יותר. אז ניתן יהיה להגיע למיצוי אמיתי של פוטנציאל הגיוס החרדי שהוא גדול בהרבה מהמספר הנוכחי".