האבטחה כשלה בהגנה על המחבל תל אביב? בעקבות התיעוד שנחשף בחדשות 2 Online, בו הצליח אדם  להיכנס לחדרו של המחבל חמזה מוחמד חסן מתרוך ולצלם אותו מקרוב, החליטו היום (ראשון) במשטרה הצבאית לפתוח בחקירה מקיפה. במקביל הוארך מעצרו של מתרוך בתשעה ימים, שלא בנוכחותו, על ידי בית משפט השלום בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצה"ל נמסר בתגובה כי "במשטרה הצבאית רואים את הארוע בחומרה ומקיימים תחקיר בנושא. על-פי תוצאותיו יוסקו המסקנות הנדרשות למניעת הישנות מקרים אלו בעתיד והמעורבים יטופלו בהתאם".

מתרוך מאושפז מאז יום רביעי בבית החולים וולפסון בחולון, ואמור היה להיות תחת אבטחה כבדה אך בתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 Online, נראה אדם שהצליח להיכנס לחדרו. האיש קילל את מתרוך ואמר לו "חייך למצלמה יא חרא".

מדובר במחדל אבטחה חמור מאחר ומתרוך, שנורה ונעצר על ידי לוחמי יחידת נחשון של שב"ס, מהווה נכס מודיעיני חשוב. כך לדוגמא, הוא סיפר בחקירתו הראשונית כי המניעים לפיגוע שביצע היו מבצע "צוק איתן", המתיחות בהר הבית וצפייה בתכנים אסלאמיים קיצוניים שהבטיחו הגעה לגן עדן". במשטרה גלגלו אתמול את האחריות לנושא על המשטרה הצבאית, שלטענתם אמונה על שמירתו.

פיגוע הדקירה באוטובוס, השבוע (צילום: AP)
פיגוע הדקירה באוטובוס, השבוע | צילום: AP

מתרוך, שוהה בלתי חוקי מטול כרם, בן 23, עלה לקו 40 בתל אביב כשהוא נושא סכין שרכש זמן קצר קודם לכן. הוא התנפל על נהג האוטובוס הרצל ביטון שנאבק בו, דקר אותו ונוסעים נוספים.  ביטון הצליח לפתוח את דלתות האוטובוס ולאפשר לנוסעים להימלט על נפשם, אך המחבל החל במרדף אחריהם תוך שהוא ממשיך לתקוף את העוברים ושבים.

מספר לוחמי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר שנסעו מאחורי האוטובוס הבחינו במהומה, הם פתחו במרדף אחר המחבל וירו לעבר לפלג גופו התחתון. הם אזקו את מתרוך והעבירו אותו לידי המשטרה והשב"כ כשהוא פצוע. הוא נותח בבית החולים וולפסון, שם הוא מאושפז ואמור להיות תחת מספר מעגלי אבטחה, שכפי שנראה בסרטון, נפרצו בקלות.

חמזה מתרוך, ארכיון
חמזה מתרוך, ארכיון | צילום:

על חשיבות השמירה על מחבל כנכס אסטרטגי כתב לפני מספר ימים ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין בעמוד הפייסבוק שלו כשטען כי "מניסיון של עשרות שנים בלחימה בטרור מכל הסוגים והמינים אני יכול לומר כי מחבלים שנעצרו - כולל תוך כדי פיגועים - מסרו מידע שלא יסולא בפז שהציל נפשות רבות בהמשך".

מתרוך לאחר מעצרו
מתרוך לאחר מעצרו | צילום: