חיל האוויר תוקף ברצועת עזה
ארכיון | צילום:

יותר מחצי שנה לאחר סיום מבצע "צוק איתן", בצה"ל ממשיכים לחקור אירועים חריגים שהתרחשו בזמן הלחימה ברצועת עזה: הפרקליט הצבאי הראשי הורה על פתיחת חקירה פלילית ביחס לשישה אירועים שונים - הבולט שבהם הוא תקיפת בית הספר של אונר"א בג'בלייה ב-30 ביולי 2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצה"ל נמסר כי 20 בני אדם נהרגו בתקיפת בית הספר, ששימש בזמן האירוע כמחסה לתושבים. "הממצאים העובדתיים העלו יסוד סביר לחשד כי התקיפה בוצעה שלא בהתאם לכללים המחייבים את צה"ל", אמר הפרקליט הצבאי הראשי דני עפרוני בהודעתו.

תקיפה ברפיח, אמש
תקיפה ברצועה במהלך צוק איתן | צילום:

הפרקליט הצבאי הראשי הורה גם לפתוח בחקירה פלילית ב-11 אירועים נוספים שבהם לא היה צורך בבירור של מנגנון הבירור המטכ"לי. בין היתר ייחקרו שלוש תקריות בהן התלוננו תושבים ברצועה כי הוכו ללא סיבה על ידי חיילי צה"ל, וזאת לאחר שנעצרו ובשעה שהיו אזוקים ועיניהם היו מכוסות.

כמו כן ייחקרו תלונות של תושב דיר אל בלח ותושב חאן יונס שטענו כי חיילי צה"ל בזזו את רכושם בזמן שנמלטו מבתיהם עם בני משפחותיהם. שתי תלונות נוספות על ביזה נסגרו לאחר שהמתלוננים סירבו להגיע ולמסור עדות - וזאת למרות שהובטח להם שלא ייעצרו.

אילוסטרציה (צילום: פלאש 90, הדס פרוש)
ארכיון | צילום: פלאש 90, הדס פרוש

17 תיקים נסגרו

עד כה העביר מנגנון הבירור המטכ"לי לבירור את פרטיהם של 120 אירועים, מתוכם 65 כבר נבחנו והועברו לפרקליט הצבאי. כאמור, ב-6 מקרים החליט הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה וב-17 אירועים אחרים החליט לסגור את התיק. יתר המקרים נמצאים עדיין בבדיקה.

אחד מהאירועים לגביהם החליט הפרקליט לסגור את החקירה הוא מותם של 5 בני משפחת אבו עיטה בתל אל-זעתר באמצע חודש יולי. החקירה העלתה כי במקום הותקף מחסן אמצעי לחימה וזאת לאחר שהתושבים קיבלו אזהרות טלפוניות לפנות את המקום ואף בוצע נוהל "הקש בגג".

כמו כן, הכוחות שצפו על המבנה לפני התקיפה הבחינו ביציאה של אנשים מהמקום. "הליכי תקיפת המטרה עלו בקנה אחד עם הוראות הדין הישראלי וכללי המשפט הבינלאומי", קבע הפצ"ר. עדיין לא ברור האם בני המשפחה נפגעו מאחר שלא התפנו או ששהו במבנה שנפגע באופן משמעותי יותר ממה שחזו כוחות צה"ל.

ישראל - הגורם המרכזי המסייע לשיקום עזה (צילום: רויטרס)
הרס ברצועת עזה | צילום: רויטרס

"הכוחות פעלו בשיקול דעת ובריסון"

אירוע בולט נוסף שלגביו הוחלט בפצ"ר לסגור את התיק הוא טענה בדבר מותם של 31 בני אדם מפגיעה במתחם השוק בסג'עייה במהלך הפסקת אש בסוף חודש יולי. בין היתר קבע הפצ"ר כי רבים מהנפגעים לא היו אזרחים, כי התקרית לא התרחשה בזמן הפסקת אש וכי הירי כוון לעבר מחבלים שירו מרגמות על כוחות צה"ל.

"הירי נעשה במטרה לנטרל את המחבלים מהמשך ביצוע ירי אינטנסיבי לעבר כוחות צה"ל, אשר שם אותם תחת סכנת חיים ממשית ומיידית", קבע הפצ"ר. "טרם ביצוע הירי ובמהלכו פעלו כוחות צה"ל בריסון ובשיקול דעת ונקטו מספר אמצעי זהירות שנועדו למנוע או למזער פגיעה באזרחים".