בטקס חגיגי במשרד רה"מ בירושלים, העניקו הבוקר (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון דרגות רב-אלוף לרמטכ"ל ה-21 של צה"ל - גדי איזנקוט. "בתחושת אחריות גדולה אני ניצב מולכם ומקבל את הזכות לשמור על צה"ל ועל ביטחונה של מדינת ישראל", הצהיר איזנקוט בדבריו הראשונים כראש המטה הכללי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו בעיצומה של תקופה מתוחה ורבת אתגרים. המזרח התיכון משנה את פניו ללא היכר, אתגרי השעה מחייבים אותנו לפעול בנחישות, תחכום ושיקול דעת", הדגיש איזנקוט הנרגש. עוד הוסיף הרמטכ"ל הנכנס כי "רק צבא מוכן ונחוש יוכל למלא את ייעודו, להרחיק מלחמה, להגן ולנצח".

שני רמטכ"לים, היום
שני רמטכ"לים, היום | צילום:

עוד קודם לכן, רגע לפני שהוא פושט את המדים בפעם האחרונה, נשא הרמטכ"ל היוצא בני גנץ דברים. "גדי חברי, היום אני מוסר לך את הפיקדון הזה כשהוא חזק, עוצמתי ומתקדם יותר", אמר גנץ למחליפו. "נמשיך לחוות טלטלות אזוריות ופנימיות, אך תמיד, גם בעין הסערה, יהיו חיילינו וכוחותינו משמר כבודו של העם הזה ואסור לנו לשכוח זאת, לא משנה לאן תנווט הספינה".

שר הביטחון יעלון פנה לאיזנקוט ואמר: "השנתיים האחרונות הוכיחו לי כי אתה האיש הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון, ועליך להמשיך להיות מי שאתה - לעמוד על שלך, להשמיע את דעתך בקול רם וברור גם אם אינה כדעתו של הדרג המדיני, לא להתפשר על עקרונותיך ועל מקצועיותך. להיות גדי איזנקוט".

"צריך לדעת לנצח ולהישאר בני אדם" (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
איזנקוט בשטח עם השר יעלון, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

עוד הוסיף יעלון: "מדינת ישראל תוסיף להושיט יד לשלום לשכניה. זו דרכנו ואלו הם ערכינו. מי שיבקש לפנות לדרך השלום עימנו - ידו לא תיוותר תלויה באוויר. אך לשם כך אנו זקוקים לצה"ל חזק, איכותי, מתקדם ונחוש, שתחת פיקודך יידע להמשיך לפעול בכל עת ובכל מקום כדי לגדוע את כוונות הזדון של אויבינו".

איזנקוט וגנץ, ארכיון
איזנקוט וגנץ, ארכיון | צילום:

ראש הממשלה נתניהו פתח את דבריו בדברי תודה לרמטכ"ל היוצא גנץ ואיחל הצלחה למחליפו: "עיניהם של אזרחי ישראל נשואות אליך גדי, אבל בתוכם עיניהם של עשרות אלפי אמהות ועשרות אלפי אבות שמסתכלים עליך עם בקשה פשוטה - שמור על ביטחון המדינה ולא פחות חשוב מכך, שמור על חיי ילדינו. כל חייל הוא יקר ובביצוע משימותינו מעת לעת אנחנו מאבדים את היקר מכל".

"אני נותן לך צ'ק חתום - לא יהיה לך יום אחד של חסד", אמר נתניהו לרמטכ"ל הנכנס בהומור. "המזרח התיכון מתפרק, מדינות קורסות ולתוך החלל הזה שועטת אימפריה, אירן, היא שואפת להתחמש בנשק גרעיני ומנסה ללפות אתנו בארבע זרועות רצחניות".

נתניהו הביע ביטחון כי איזנקוט יעמוד ביעדים המצופים ממנו בזכות הניסיון הרב שצבר בעשרות השנים האחרונות במדי צה"ל.