"אין איום קיומי על ישראל" (צילום: משרד הביטחון)
ניסוי טיל חץ 3, ארכיון | צילום: משרד הביטחון

ליקויים בתפקוד מערכת החץ בניסויים: מנהלת פיתוח אמצעי לחימה (מפא"ת) במשרד הביטחון הודתה היום (שלישי) לראשונה כי באחד הניסויים של מערכת טיל החץ בשנה האחרונה אירעה תקלה. כמו כן הודו במנהלת כי בניסוי אחר הטיל לא שוגר, אך הדבר בוצע מטעמי בטיחות. במנהלת הדגישו כי הליקויים תוקנו והפיתוח נמשך כהרגלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש ינואר 2014 הושלם בהצלחה ניסוי טיסה חופשית מחוץ לאטמוספירה של "חץ 3", צעד אותו הגדירו במשרד הביטחון כ"הישג בקנה מדיני עולמי". מסיכום השנה של מפא"ת עולה כי זה היה הניסוי האחרון של מערכת החץ שהושלם בהצלחה: במערכת הביטחון הודו היום כי בניסוי בספטמבר נפלו כשלים, כפי שדיווחו מקורות זרים זמן קצר לאחר מכן.

במהלך הניסוי בספטמבר המיירט חלף בסמוך מאוד למטרה, אך לא פגע בה ישירות. "מתחקור הניסוי נחשפה נקודת חולשה במערכת, שאין לה השפעה על מתארי איום נוכחיים ועל יכולותיה של מערכת 'חץ 2' המבצעית", הדגישו במפא"ת, וציינו כי התקלה תוקנה והמערכת נמצאת בשימוש חיל האוויר.

ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

טיל החץ 3 לא שוגר למטרה

בדצמבר בוצע ניסוי יירוט ראשון בחץ 3, אך גם הוא לא עמד בכל יעדיו: הטיל שהיה אמור לפגוע במטרה הייחודית לא שוגר בכלל לעברה, לאחר ש"המטרה לא התייצבה במרחב שהוגדר מראש על פי תנאי הבטיחות המחמירים". 

עם זאת, הדגישו במשרד הביטחון, השנה נרשם הסכם משמעותי במהלך מבצע "צוק איתן" כאשר מערכת "כיפת ברזל" השיגה כ-90% הצלחה ויירטה כ-740 רקטות שכוונו למרכזי אוכלוסיה. המקרים בהם לא בוצע יירוט מוצלח של כיפת ברזל תוחקרו, ובעקבות זאת בוצעה סדרת ניסויים במערכת במשך החודשים האחרונים.

מערכת חץ 3 אמורה להוות חלק מרכזי ממערך ההגנה הרב שכבתית על ישראל, שתכלול את סוללות "כיפת ברזל" שכבר בשימוש כיום, "שרביט קסמים" שבפיתוח, מערכת "חץ 2" שכבר בשימוש ואת "חץ 3".