חיל הים מתחדש גם באוויר: החיל האמון על שמירת חופי הארץ צפוי להצטייד כבר בשנה הבאה במסוקים חדשים מדגם סי-הוק מתוצרת חברת סיקורסקי. על פי התוכנית, ירכוש החיל 10 מסוקים מהצבא האמריקני, כשצוותים משותפים לחילות הים והאוויר כבר בוחנים אותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה מגיעה לאחר שצי המסוקים הימיים הקיים היום בחיל הים - מסוקי ה"עטלף", מיושנים ועלות אחזקתם גבוהה.

מהלך החלפת המסוקים מצריך הגדלה של המנחתים הקיימים היום בספינות הטילים מדגם "סער 5". ב-4 הספינות החדשות שנבנות עבור חיל הים בגרמניה ויגיעו לארץ בעוד שלוש שנים כבר קיים מנחת המאפשר נחיתה של הסי-הוק.

המסוק מתוצרת חברת "סיקורסקי" נבנה במיוחד למשימות ימיות: הוא מצויד במכ"ם ימי, מערכות לוחמה אלקטרונית, לוחמה נגד צוללות וחימוש מתקדם: טילים נגד מטרות על היבשה, בים וגם טורפדו נגד צוללות. מדובר במסוק מתקדם שמצוי כבר בציים של חילות אוויר רבים בעולם, ועכשיו הוא ייכנס גם לחיל הים הישראלי.

לסי-הוק יכולת פעולה בטווחים ארוכים יותר, יכולת נשיאת ציוד רב וגם הטסה של לוחמים או חילוץ בלב ים.

המסוקים יאפשרו חיסכון בתחזוקה ופעולה בטווחים גדולים יותר

המסוק הוא התצורה הימית של מסוק הבלאק הוק, "ינשוף", שנמצא כבר בשירות בחיל האוויר בטייסת "מגיני המערב" .

כיום פועלים בחיל גם מסוקי סיור ימי מדגם "עטלף" שפועל במשימות סיוע לחיל הים ופועלת בשיתוף פעולה הדוק עם שייטת ספינות הטילים. המסוק מיועד לחילוץ, תצפית ואיכון מטרות. צוות המסוק מורכב מקברניט, טייס משנה, קצין סיוע מוסק מחיל הים ומכונאי מוטס. המסוק יכול לשאת שלושה פצועים, בנוסף לשני אנשי צוות. מסוק העטלף בגרסה הישראלית אינו חמוש.

הכנסת המסוקים החדשים מאפשרת התייעלות במערך האחזקה, שכמותו כבר קיים במערך ה"ינשוף" והגדלת טווח ויכולת הפעולה של חיל הים בים התיכון ובים סוף, זירה בה פועל חיל הים בשנים האחרונות לסיכול טרור והברחות נשק.

הרכש החדש הוא חלק מתהליך רחב שעורך חיל הים, וחלק ממנו זו גם ההחלטה להאריך בשנה נוספת את כהונתו של מפקד החיל הים האלוף רם רוטברג. מחצית מהמבצעים החשאיים שביצע צה"ל בשנה האחרונה במסגרת מה שמכונה "מב"ם", המערכה שבין המלחמות, המלחמה החשאית נגד הצטיידות והתעצמות של מדינות וארגוני טרור הסובבים את ישראל - ביצע חיל הים באמצעות שייטת הצוללות, שייטת הסטי"לים והקומנדו הימי.