לקתה בפריצות דיסק. הכיסאות הלקויים
לקתה בפריצות דיסק. הכיסאות הלקויים | צילום:

הכיסאות השבורים בחמ"ל הצבאי משמשים ראיה מרכזית בתביעה של חיילת, ששימשה כתצפיתנית וסבלה מפריצות דיסק חמורות בגב. "פעמים רבות היה חוסר בכיסאות תקינים, חלקם היו שבורים בגב, חלק בידיות וגם גלגלים לא היו תמיד היו, למרות זאת נדרשנו לשבת עליהם ולסבול במשך כל המשמרת", כתבה החיילת בתצהיר שהוגש למשרד הביטחון, ואף העבירה את תצלומי הכיסאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ל' התגייסה לצה"ל בסוף שנת 2013, כשבריאותה תקינה לחלוטין. לאחר הכשרה מקצועית שובצה בחמ"ל של אחת החטיבות המרחביות. "נדרשתי לשבת על כיסא שעות מרובות מול מסך", תיארה את תפקידה. לאחר כשנה בשירות, בתנאים מורכבים, שחלקם נבעו מפערים לוגיסטיים כמו ציוד בסיסי, ל' חשה כאבים בגב התחתון וברגל שמאל עד שהתקשתה לקום מהמיטה ולבצע פעולות שגרתיות.

פנייתה למפקדים, כך על פי תצהירה, נענתה בחוסר מענה. רק לקראת סוף השירות, הופנתה החיילת לבדיקות CT, שבהן התגלו בגופה שתי פריצות דיסק חמורות וחשד לפגיעה נוספת בעמוד בשדרה.

עם שחרורה פנתה למשרד הביטחון ודרשה להכיר בה כנכת צה"ל בעקבות מצבה. "אני מוגבלת בפעולות שגרתיות בחיי היום היום, הקושי בא לידי ביטוי בישיבה, בשכיבה והליכה", הצהירה.

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

פרקליטה של החיילת:  "מקרה מקומם"

להצהרה צירפה החיילת גם תצהיר מחברתה, ששירתה לצידה בחמ"ל התצפית: "ל' התלוננה על כאבי גב חמורים, היחס שקיבלה היה מתחת לכל ביקורת... הכסאות שעליהם ישבנו בחמ"ל, ישיבה ממושכת של 8 שעות ביום, היו שבורים ובעיתיים. מה שהחמיר את הבעיה".

"מדובר במקרה מקומם", אמר עו"ד אלי סבן המייצג את ל'. "אין סיבה שהעדר תנאים פיזיים פשוטים יגרמו לחיילת חבלה חמורה לכל החיים. כולי תקווה שמשרד הביטחון ייתן מזור לכאביה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv