בבית החולים וולפסון בחולון מאושפז מאז יום רביעי המחבל חמזה מוחמד חסן מתרוך, שביצע את פיגוע הדקירה באוטובוס בתל אביב. בתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 Online, נראה אדם שהצליח להיכנס לחדרו של מתרוך, שאמור להיות מאובטח, לצלם אותו ואף לקלל אותו. "חייך למצלמה יא חרא", נשמע האיש אומר לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר במחדל אבטחה חמור, מאחר ומתרוך, שנורה ונעצר על ידי לוחמי יחידת נחשון של שב"ס, מהווה נכס מודיעיני חשוב. כך לדוגמא, הוא סיפר בחקירתו הראשונית כי המניעים לפיגוע שביצע היו מבצע "צוק איתן", המתיחות בהר הבית וצפייה בתכנים אסלאמיים קיצוניים שהבטיחו הגעה לגן עדן". בשלב זה לא ברור מי עומד מאחורי המחדל, ובמשטרה גלגלו את האחריות על המשטרה הצבאית שלטענתם אמונה על שמירתו.

פיגוע הדקירה באוטובוס, השבוע (צילום: AP)
פיגוע הדקירה באוטובוס, השבוע | צילום: AP

על חשיבות השמירה על מחבל כנכס אסטרטגי כתב לפני מספר ימים ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין בעמוד הפייסבוק שלו כשטען כי "מניסיון של עשרות שנים בלחימה בטרור מכל הסוגים והמינים אני יכול לומר כי מחבלים שנעצרו - כולל תוך כדי פיגועים - מסרו מידע שלא יסולא בפז שהציל נפשות רבות בהמשך".

חמזה מתרוך, ארכיון
חמזה מתרוך, ארכיון | צילום:

מתרוך, שוהה בלתי חוקי מטול כרם, בן 23, עלה לקו 40 בתל אביב כשהוא נושא סכין שרכש זמן קצר קודם לכן. הוא התנפל על נהג האוטובוס הרצל ביטון שנאבק בו, דקר אותו ונוסעים נוספים. ביטון הצליח לפתוח את דלתות האוטובוס ולאפשר לנוסעים להימלט על נפשם, אך המחבל החל במרדף אחריהם תוך שהוא ממשיך לתקוף את העוברים ושבים.

מתרוך לאחר מעצרו
מתרוך לאחר מעצרו | צילום:

מספר לוחמי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר שנסעו מאחורי האוטובוס הבחינו במהומה, הם פתחו במרדף אחר המחבל וירו לעבר לפלג גופו התחתון. הם אזקו את מתרוך והעבירו אותו לידי המשטרה והשב"כ כשהוא פצוע. הוא נותח בבית החולים וולפסון, שם הוא מאושפז ואמור להיות תחת מספר מעגלי אבטחה, שכפי שנראה בסרטון, נפרצו בקלות.

בהכנת הידיעה השתתף גלעד שלמור.