מתרוך בבית המשפט
מתרוך בבית המשפט | צילום:

"במעשיו ניסה הנאשם לרצוח את הנהג, עשרה מנוסעי האוטובוס ועוברי אורח או לגרום לחלקם חבלות חמורות". בבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגש היום (חמישי) כתב אישום נגד חמזה מתרוך (23), תושב טול כרם, הנאשם בביצוע הפיגוע בקו 40 בתל אביב בחודש ינואר. "עשיתי את זה בגלל אל-אקצה", הוא אמר בעודו יושב על ספסל הנאשמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הנאשם המתין מספר דקות על מנת שהנהג יגביר את מהירותו, מתוך כוונה שפגיעה בו תביא לפגיעה גם בכלי רכב אחרים בכביש", נכתב בכתב האישום. "הוא קם, שלף את הסכין, ניגש לנהג האוטובוס ודקר אותו מספר דקירות בבית החזה, מתוך כוונה לגרום למותו. הנאשם הסתובב בעוד האוטובוס ממשיך בנסיעתו והחל לדקור את הנוסעים".

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד רותי שביט- אושרי, "בתקופה שלאחר מבצע 'צוק איתן' באוגוסט האחרון, גמלה בליבו של הנאשם, הכוונה לבצע פיגוע בשטח מדינת ישראל במטרה לרצוח מספר רב של ישראלים, בתקווה שבסופו של אירוע יומת ויזכה למעמד 'שאהיד'".

אוטובוס של חברת דן (צילום: חדשות 2)
זירת האירוע | צילום: חדשות 2

עוד צוין, כי מתרוך פנה למספר מחבריו הקרובים והציע להם להשתתף עמו בביצוע הפיגוע, "אך אלו דחו את הצעתו ואף הזהירו אותו מביצוע מהלך שכזה". באישום נכתב כי מתרוך "השתתף בתהלוכות של חמאס בשטחים וכן ביקר בתפילות במסגדים, מתוך תקווה שיגויס על ידי פעילי חמאס שינחו ויממנו את ביצוע הפיגוע", שאותו שקל לבצע בירושלים או באחד המחסומים בכניסה לישראל.  

ב-21.1.15 הגיע מתרוך לנקודת מפגש בטול כרם כשהוא מצויד בסכין ובמברג ופגש באדם אחר שהסיע אותו למחסום חווארה, שם עלה לרכב שהוביל אותו יחד עם אחרים לאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב - שם עלה על קו 40 וביצע את הפיגוע.

"רצה להיהרג ולהפוך לשהיד"

"עם רדתו מהאוטובוס החל הנאשם לרוץ לכיוון רחוב יצחק שדה. במהלך מנוסתו, הבחין הנאשם באחת מנוסעות האוטובוס שנדקרה על ידו, נמלטת מהמקום. הנאשם שב ותקף אותה בגבה. הנאשם המשיך בבריחתו כשכוחות המשטרה דולקים אחריו. למרות האמור, לא נרתע הנאשם ומשהבחין בעוברת אורח שצועדת ברחוב, תקף אותה ודקר אותה בחלק האחורי של צווארה. הנאשם נעצר רק לאחר מרדף בסופו נורה ברגלו על ידי כוחות הביטחון".

עו"ד רותי שביט אושרי מפרקליטות מחוז ת"א פלילי הדגישה כי "הנאשם שם לו למטרה אוטובוס מלא באנשים שעשו דרכם לעבודה וללימודים, גם בעת שברח עוד דקר שתי נשים נוספות וזאת במטרה להיהרג ולהפוך לשהיד".

16 בני אדם נפצעו בפיגוע, חלקם אושפזו במצב קשה. נהג האוטובוס, הרצל ביטון, פונה לבית החולים איכילוב ונותח. כעבור ימים ספורים מצבו השתפר והוא יצא מכלל סכנה.