הוסר החשש לאירוע ביטחוני בצפון: תושבים במספר יישובים באצבע הגליל הונחו הערב (רביעי) להישאר בבתיהם מחשש לחדירת מחבלים, זאת לאחר שזוהתה תנועה חשודה מעבר לגבול. כוחות רבים הוקפצו לגזרה, ומספר צירים נחסמו לתנועה. כעבור זמן קצר, הוסר החשש לחדירת מחבלים והכבישים נפתחו מחדש. המתיחות בצפון בימים האחרונים משפיעה מאוד על סדר היום של בכירי צה"ל. הרמטכ"ל בני גנץ ביטל נסיעה לכנס הרמטכ"לים של נאט"ו. גם מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל ביטל לפני יומיים ביקור בחו"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בטרם הוסר החשש, הוקפצו כיתות כוננות מאזור מטולה ועד רמות נפתלי - וכל התושבים באזור התבקשו להיכנס לבתים עד לתום הסריקות שביצעו באזור כוחות הביטחון. כוחות משטרת המחוז הצפוני חסמו את הכבישים המובילים לרכס נפתלי בצפון.

"זה היה נראה רציני, לא בדיחה. יש כאן כוחות צבא גדולים ושני יישובים שלנו עדיין סגורים", אמר ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר. "גם בקיבוצי הגליל העליון יש שני יישובים סגורים. אנחנו יודעים בוודאות שהייתה נגיעה או ניסיון לעבור את הגדר".

"בעקבות החיסול בסוריה אנחנו ערים להרבה מאוד תגבור ויחידות של הצבא, כיתות הכוננות ביישובים ערוכות גם. יש כאן מתח", סיפר.

חוסל. ג'יהאד מורנייה (צילום: AP)
חוסל. ג'יהאד מורנייה | צילום: AP

חסימות כבישים והיערכות ביטחונית נרחבת בצפון

אמש כביש הצפון הישן נחסם בקטע שבין אביבים לדוב"ב לנסיעת אזרחים ישראלים, מחשש לתגובה של חיזבאללה לאחר התקיפה נגד אנשי הארגון בסוריה. במערכת הביטחון ביקשו בכך למנוע את התקרבותם של ישראלים לגדר. בנוסף, נקראו חקלאים בצפון להימנע מעיבוד אדמותיהם בחלקות הנמצאות בקרבת הגבול. חברי הקבינט המדיני-ביטחוני התכנסו אתמול בקריה בתל אביב על מנת לדון בהתפתחויות האחרונות בחזית הצפונית.

גורם ביטחוני אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל לא ביקשה לפגוע בגנרל האירני שנהרג בתקיפה בסוריה. "מדינת ישראל אינה מתייחסת לאירוע בסוריה ולא לפרסומים אודותיו, פרסומים שאינם מגיעים מגורמים מוסמכים", אמר הגורם והוסיף: "מדיניות ישראל הייתה ונותרה לסכל כל ניסיון פיגוע טרור נגדה".

אתמול בשעות הבוקר הוקפצה כיתת הכוננות במטולה, זאת עקב כלי רכב אזרחיים שעליהם דגלי חיזבאללה שנצפו נוסעים בעיירה הלבנונית אל-חיאם, סמוך לגדר הגבול עם ישראל.  מספר יריות נורו מהמכוניות - ולאחר בירור של המקרה, עלה כי מדובר בירי באוויר שבוצע במהלך מסע הלוויה של אחד ההרוגים בתקיפה סמוך לקוניטרה שלשום, שיוחסה לישראל.

במקביל, ובהמשך לדיווחים ברשתות הזרות אתמול, נצפו בימים האחרונים סוללות כיפת ברזל שנפרשו בגזרת הצפון - זאת עקב החשש מתגובה של ארגון חיזבאללה, שעלול לירות רקטות לעבר ישראל משטח לבנון.