רגע לפני שהוא פושט את המדים ומעביר את שרביט הפיקוד על צה"ל למחליפו המיועד האלוף גדי איזנקוט, מדגיש היום (ראשון) הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, את החשיבות של הסכסוך הישראלי-פלסטיני לקהילה הבינלאומית. "אומר זאת בזהירות, מכיוון שאנחנו לפני בחירות", אמר גנץ. "אין ספק שהנושא הזה הוא מאוד חשוב לנו ואני מניח שימצאו דרך להתמודד איתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גנץ הטיל את האחריות לקיפאון המדיני על הפלסטינים והדגיש כי בניגוד לטענות שעולות בעולם, אין קשר בין הסכסוך המקומי לבין הג'יהאד העולמי. "הבריחה של אבו מאזן קדימה היא בריחה מאחריות והפרטה של העניין לזירה הבינלאומית", אמר הרמטכ"ל. "אני משוכנע שאין שום קשר בין הבעיה הפלסטינית למאבק שאנחנו רואים בקרבות עירק וסוריה".

מחזר את הטיעון הערבי. אבו מאזן (צילום: רויטרס)
"בורח מאחריות", אבו מאזן | צילום: רויטרס

עם זאת הזהיר גנץ מההשלכות הנובעות מחוסר התקדמות בתהליך המדיני. "כל אחד (בעולם) יודע להגיד שהמאבק הפלסטיני הוא החשוב ביותר, יש מעין מכוון שלילי לכיווננו. אין בזה יותר מתירוץ אסטרטגי, אבל זה חשוב לנו, חשוב ליחסינו בעולם", אמר הרמטכ"ל.

רכב הסיור שהופצץ במארב (צילום: חדשות)
זירת המתקפה בגבול הצפון, שבוע שעבר | צילום: חדשות

את הדברים אמר גנץ בכנס לזכרו של הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק ז"ל, שהתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה. הרמטכ"ל התייחס גם למתקפת חיזבאללה בגבול הצפון שגבתה את חייהם של שני לוחמי צה"ל. "אנחנו לא יכולים להרשות לנו שהגזרה הצפונית תהיה פעילה", אמר גנץ אך הבהיר כי צה"ל ערוך ומוכן לכל האתגרים והאיומים העומדים בפניו.