הסלמה בגבול הצפון: טיל נ"ט נורה הבוקר (רביעי) לעבר רכב סיור של צה"ל סמוך לכפר רג'ר בגזרת הר דב. מספר פצועים במצבי פציעה שונים פונו לבית החולים זיו בצפת ובית החולים רמב"ם בחיפה, עם פגיעות גפיים מרסיסים. במקביל לירי הנ"ט נורו כמה פצצות מרגמה לעבר מוצבי צה"ל בגבול. פצצות המרגמה נורו מכיוון לבנון ונפלו באזור המרוחק מיישובים. חיזבאללה לקח אחריות על המתקפה. צה"ל הגיב בירי ארטילרי לעבר מטרות בדרום לבנון, וזמן קצר אחר כך נורו פצמ"רים נוספים מלבנון, גם לאזור החרמון. דיון הערכת מצב בהשתתפות הצמרת הביטחונית נערך בקריה בתל אביב. חייל ספרדי מכוח יוניפי"ל נפגע מירי צה"ל, ועל פי חלק מהדיווחים בעולם הוא נהרג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיור הצה"לי נסע סמוך לכפר רג'ר בפאתים המערביים של הר דב, וכתוצאה מהטיל שנורה ישנם פצועים ואף הוסב נזק לכלי רכב צבאיים. זמן קצר לאחר האירוע קיבלו תושבים באזור מטולה הנחייה להישאר בבתיהם, אולם כעבור כשעה הסירו כוחות הביטחון את ההנחייה.

צירי התנועה המובילים להר דב נחסמו וכוחות צבא גדולים נפרשו באזור. בעקבות הפעילות האווירית הצבאית בגזרה, נסגרו שדות התעופה בחיפה ובראש פינה בהוראת הצבא. אתר החרמון פונה ממבקרים וחלק מאתרי רשות הטבע והגנים בצפון נסגרו גם הם בשל הירי מלבנון‎‏: שמורת טבע נחל עיון, שמורות טבע בניאס, שמורת טבע נחל דן, שמורת טבע נחל שניר, גן לאומי מצודת נמרוד וגן לאומי חורשת טל. ברשות קוראים למטיילים לא להגיע לאזור, ולהישמע להוראות הצבא.

מיקום הפיגוע בהר דב
אזור האירוע הביטחוני | צילום: חדשות

התקשורת הלבנונית דיווחה כי צה"ל השיב אש בירי ארטילרי לשטח לבנון. פעילות אינטנסיבית של הצבא נמשכת במרחב, הצבא יורה לשורה של עמדות חיזבאללה ומקומות נוספים. הכוונה היא לנסות לפגוע במי שעומד מאחורי האירוע הביטחוני. בדובר צה"ל אומרים כי התגובה שראינו עד כה היא לא בהכרח סוף פסוק.

"ביצענו מתקפה ממוקדת נגד שיירה, וגרמנו הרס ופציעות", נמסר מארגון חיזבאללה שלקח אחריות על המתקפה נגד צה"ל בגזרת הר דב - כפי שדווח באל מנאר. "המתקפה הייתה נגד מספר גדול של כלי רכב".

צה"ל נוקט מספר פעולות הנוגעות לכוחות מילואים, בכדי להיערך לאפשרות שאנחנו ניצבים בפני התכתשות קצת יותר ממושכת מיום או יומיים בגזרת הר דב.

אירוע בהר דב
אזור האירוע הביטחוני | צילום: רויטרס

הוסר החשש לחטיפת חייל

מדפוס המתקפה שבוצעה הבוקר ניתן להסיק שאולי לא היה מדובר רק בניסיון לפגוע בכוח צה"ל, אלא גם לנסות לבצע חטיפה. על רקע האפשרות הזאת התבצעו בדיקות בצה"ל על מנת לוודא שאכן לא אירעה חטיפה, וכעבור זמן קצר הוסר החשש לחטיפה.

התקרית בהר דב, בשבוע שעבר
אזור האירוע הביטחוני | צילום: רויטרס

"ברגעים אלו צה"ל מגיב בצפון", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך ביקור בשדרות. "אני מציע לכל מי שמאתגר אותנו לראות מה קרה כאן, לא רחוק משדרות, בעזה. חמאס ספג מכה קשה, וצה"ל ערוך לפעול בכל גזרות הביטחון". נתניהו קטע את הביקור ויצא לקריה בתל אביב, בכדי לקיים דיון הערכת מצב בהשתתפות כל הצמרת הביטחונית.

"צה"ל ערוך לפעול". נתניהו, היום | צילום: חדשות 2

"אם מישהו בחיזבאללה חושב שניתן לאיים או לפלג אותנו בזמן בחירות, הוא ילמד שאנחנו חזקים ומאוחדים בשמירה על ביטחון האזרחים", אמר יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג. "עתיד הגולן ברור - הוא יישאר בידינו ואנחנו נדאג לביטחון תושביו".

ארכיון
אזור האירוע הביטחוני | צילום: רויטרס

"יש אירוע ביטחוני חמור ביותר", אמר בתגובה לאירוע אלוף במיל' עמוס ידלין. "ישראל לא תוכל לעבור עליו בשתיקה, אבל אנחנו לא צריכים לתת לטרור להכתיב את העיתוי. צריך לזכור איך נגררנו בעבר למלחמה שלא רצינו בה, בעיתוי שלא רצינו בו".

צה
אזור האירוע הביטחוני | צילום: רויטרס

"אנחנו מבקשים מאנשים להישמע להוראות"

"כרגע אנחנו בתוך אירוע יותר גדול מהאירועים האחרונים", אמר לחדשות 2 גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון. "אנחנו מבקשים מאנשים להישמע להוראות ולהישאר בבתים. כרגע אין שום פינוי. אני מקווה שבקרוב נדע מה קורה ונוכל לתת הנחיות ברורות".

"אצלנו כל התושבים, כולל מוסדות החינוך, סגורים בחדרים", אמר הרצל בוקר, ראש המועצה המקומית מטולה. "אנחנו פועלים בתרגולות ובמצבים שאנחנו רגילים לפעול בהם. התושבים רגועים ואנחנו מבקשים לחכות להוראות שלנו שיבואו במסרונים, במיילים ובאמצעי התקשורת הקהילתית".