האחראי לחטיפת הנערים הולך לכלא: בית הדין הצבאי גזר היום (שלישי) שלושה מאסרי עולם על חוסאם חסאן קוואסמה, פעיל חמאס שהורשע בתכנון חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ז"ל, ובשותפות במעשה. בנוסף, הוטל עליו לשלם לכל אחת מהמשפחות פיצוי של 250 אלף שקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתגובה להחלטת בית הדין אמרה רחלי פרנקל, אמו של נפתלי ז"ל, לחדשות 2 Online: "אין לי שום מחשבות מיוחדות על ההחלטה, זה נראה לי מובן מאליו שזה מה שנגזר עליו, הוא ארגן וגרם לרצח של שלושה ילדים".

על פי השב"כ, קוואסמה עמד מאחורי מהלכיהם של שני המחבלים - מרואן קוואסמה ועומר אבו עיישה, שנהרגו מאש צה"ל לפני כשלושה חודשים. קווסאמה הודה כי במהלך ההיערכות, הוא צייד ותדרך את המחבלים, השתתף בקבורת גופות הנערים ואף סייע לרוצחים להסתתר. במהלך הדיונים הוא הודה במיוחס לו, ובעקבות כך הורשע בשבוע שעבר.

קוואסמה בן ה-40, שנעצר בתחילת חודש יולי, הורשע בין השאר בסעיפי שותפות לגרימת מוות בכוונה וביצוע שירות עבור חמאס. בחקירתו הצביע על סייענים בהסתרת המבוקשים. בשב"כ טוענים כי קוואסמה התכוון להימלט לירדן בסיוע שני קרובי משפחה נוספים, תוך שימוש בתיעוד מזוייף. לאחר מבצע מודיעיני נרחב, אותר קוואסמה במקום מסתור במחנה הפליטים שועפאט בירושלים.

חוטפי ורוצחי שלושת הנערים
החוטפים שנהרגו | צילום:

ריצה עונש מאסר בכלא הישראלי

מחקירתו של קוואסמה, ששימש כדרג מפקדה למבצעי פיגוע החטיפה, עולה כי הוא השיג באמצעות אחיו מחמוד השוהה בעזה 220 אלף שקלים לצורך ביצוע הפיגוע. בסכום זה נרכשו כלי הרכב ששימשו לביצוע הפיגוע: הרכב ששימש לחטיפה, אותו שרפו הרוצחים, ורכב המילוט שננטש בעיר חברון. כמו כן רכש קוואסמה מתושב חברון אמצעי לחימה - שני רובים ושני אקדחים - אותם העביר לרוצחים.

לאחר חטיפת הנערים ורציחתם, הגיע מרוואן קוואסמה אל מקום מגוריו של חוסאם, והשניים החביאו יחד את הגופות בחלקת אדמה אותה רכש חוסאם מספר חודשים קודם לכן. לאחר מכן סייע חוסאם לשני הרוצחים להסתתר. במסגרת החקירה נעצרו שני תושבי חברון נוספים, שסייעו בהסתרת המבוקשים שטרם אותרו.

זו לא תהיה הפעם הראשונה בה קוואסמה יכיר מבפנים את הכלא הישראלי. בעבר הוא ריצה עונש מאסר במשך שבע שנים (משנת 1995 ועד ל-2002) בשל פעילות טרור במסגרת ארגון חמאס, לאחר שהשתייך לחולייה שביצעה פיגועים. גם שניים מאחיו של קוואסמה נשפטו למאסרים ממושכים בשל פעילות טרור: חסין קוואסמה מרצה מאסר עולם על חלקו בביצוע פיגוע בירושלים, ומחמוד קוואסמה נשפט ל-20 שנות מאסר אך שוחרר במסגרת עסקת שליט.

בין המניעים: חטיפת 3 הנערים (צילום: פייסבוק ותצפית)
פרנקל, שער ויפרח ז"ל | צילום: פייסבוק ותצפית

החוטפים התחבאו בנגרייה - וחוסלו

בחודש ספטמבר האחרון אותרו שני החוטפים בחברון, לאחר מבצע נרחב שזכה לשם "שובו אחים". כוחות הביטחון שהגיעו למבנה הנגרייה בו הסתתרו השניים ניסו לעצור את המבוקשים, אך במקום החלו חילופי אש והשניים חוסלו.

בסוף חודש יוני, עוד בטרם מציאת גופות הנערים, פורסם כי המחבלים שעומדים מאחורי החטיפה הם שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29. השניים הם אלו שישבו במכונית שבה נחטפו שלושת הנערים ומיד לאחר מכן נעלמו. במערכת הביטחון ידעו אודות זהותם כבר ביממה שלאחר החטיפה והשב"כ וצה"ל פתחו אז במצוד נרחב ללכידתם.