לשכת הספנות הבינלאומית קוראת בצעד חריג לכל חברות הספנות העוברות בתעלת סואץ, לנקוט אמצעי זהירות, עירנות ודריכות במהלך חציית תעלת סואץ מחשש לניסיונות פיגוע או השתלטות של גורמי ג'יהאד עולמי - אל קאעידה ודאע"ש - על הספינות. פגיעה כזו יכולה להיות פגיעה משמעותית בכלכלה העולמית ותאמיר את מחירי ביטוח הסחורות בשווקי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בנתיב הספנות המהיר ביותר בין אירופה לאסיה, ואלפי ספינות עוברות בתעלה מדי שנה. המשמעות של התנועה הזו לא נעלמת מעיני ארגוני הטרור הקיצוניים הפועלים בסיני שנלחמים בצבא המצרי.

לפני כחודשיים חטפו פעילי דאע"ש ספינת טילים מצרית, ורק במאמץ רב של חיל הים המצרי הוא הצליח להטביע אותה ולמנוע פיגוע גדול בים התיכון. בשנה שעברה, כפי שניתן לראות בתיעוד שפורסם בחודש ספטמבר 2014, ביצעו פעילי טרור ירי טילי RPG לעבר אוניית סוחר שעברה בתעלה.

תעלת סואץ, ארכיון (צילום: AP)
תעלת סואץ, ארכיון | צילום: AP

גם הספינות הישראליות נערכות בהתאם

ההערכה בקרב גופי ביון במערב היא שתעלת סואץ, בגלל חשיבותה לכלכלה העולמית, הופכת ליעד מועדף על ארגוני הטרור הפועלים בסיני. לכן יצאה אזהרת המסע הנדירה הזו.

ספינות ישראליות רבות עוברות גם הן בנתיב הזה ובהן אוניות סוחר וספינות חיל הים בדרכן לים האדום. גם הן נערכות בהתאם בעקבות ההתרעה. רק באחרונה קרא ארגון אל קאעידה לבצע התקפות על נקודות מפתח של מדינות מערביות, כגון תקיפת נתיבי השיט בתעלת סואץ.

מצרים, המבינה היטב את האיום, עומדת להקים פרויקט ענק לאורך התעלה, ונערכת לחפור תעלת סואץ חדשה לאורך התעלה ההיסטורית בת 145 השנים, כדי לסכל את האיום.

הפרויקט שינוהל על ידי הצבא, יהיה צעד חשוב במאמצי נשיא מצרים א-סיסי להמריץ את כלכלת מצרים. התעלה החדשה תגדיל את ההכנסה השנתית ממעברי המים, מחמישה מיליארד דולר בשנה ל-13.5 מיליארד דולר בשנת 2023.

התעלה החדשה תהיה חלק מפרויקט גדול יותר להרחבת מתקני נמלים וספנות סביב התעלה, כדי להעלות את הפרופיל הבינלאומי של מצרים ולהפוך אותה למוקד מסחרי עולמי.