מכשול נוסף למאמציו של ראש הממשלה לדחיית הבחירות לנשיאות המדינה: הערב (ג') הודיע שר האוצר יאיר לפיד כי יתנגד לכל יוזמה לדחיית הבחירות לנשיאות, שצפויות להתקיים בעוד כחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפיד הסביר את דבריו וטען כי "זהו שינוי חוקתי שאין מקום שייעשה בחופזה וברגע האחרון". דבריו נגד יוזמתו של נתניהו מגיעים לאחר ששותפו המרכזי של ראש הממשלה במפלגת הליכוד-ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן התייצב דווקא לצדו של ראש הממשלה.

השרים וחברי הכנסת של "ישראל ביתנו" הודיעו ביום שני, כי במידה וההצעה לדחות את מועד הבחירות לנשיאות תתבסס על הרעיון לכינון משטר נשיאותי, ותכלול מרכיבים שיקדמו את הרעיון - יתמכו בה. ב"ישראל ביתנו" הדגישו כי הסיעה מקדמת את רעיון המשטר הנשיאותי מזה שנים.

בתוך כך, שב והביע יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג את התנגדותו למהלך שמוביל נתניהו. "זו יוזמה שמבזה את מוסד הנשיאות, את הכנסת ובעיקר את ראש הממשלה", אמר הרצוג בישיבת סיעת העבודה. הוא סיפר כי קיבל פנייה בנוגע ליוזמה לדחות את הבחירות לנשיאות והבהיר: "לא אתן את ידי למהלך שמכפיף את הדמוקרטיה לצרכיו הפוליטיים של ראש הממשלה".

"עדיין עומדת חזקת החפות". ליברמן (צילום: גיא וקנין)
הביע תמיכה. ליברמן | צילום: גיא וקנין

גלאון: "ליברמן רוצה משטר נשיאותי נוסח פוטין"

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון מתנגדת גם היא לעמדת שר החוץ וראש הממשלה: "ליברמן מוכן לשנות את כללי המשחק תוך כדי המשחק תמורת דיל פוליטי מסריח של משטר נשיאותי נוסח פוטין. "במקום להחליף את שיטת הממשל צריך להחליף את המושלים. הדיל שליברמן מוכן ללכת עליו ולתת יד בשינוי חוק יסוד תוך כדי המשחק, עלול לחזק עוד יותר את כוחו של ראש הממשלה מול סיעות הכנסת ולהחריף את סכנת עריצות הרוב ופגיעה בזכויות אדם".

גם כך ראש הממשלה מרכז בידיו עוצמה חזקה מדי. במקום להחליף את שיטת הממשל צריך להחליף את המושלים. מצער שראשי סיעות הקואליציה וליברמן בראשן לא דחו על הסף את היוזמה של ראש הממשלה ומנסים למקסם לעצמם רווחים פוליטיים על חשבון מינהל תקין", טוענת גלאון.

"טעינו במודיעין". הרצוג (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
"יוזמה מבזה". הרצוג | צילום: Miriam Alster/FLASH90

לא רק באופוזיציה מתנגדים ליוזמה. בסוף השבוע הבהיר ח"כ חיים כץ (ליכוד) כי לא ייתן יד לניסיון לשנות חוק יסוד "משיקולים אישיים". "ח"כ ראובן ריבלין הוא המועמד הראוי והטוב ביותר מטעם הליכוד וכולנו תומכים בו לנשיאות", כתב בדף הפייסבוק שלו. "נתנגד לכל ניסיון לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטלו "
כץ לא היה החלוץ במחנה.

בשבוע שעבר, בעקבות דיווחים על כך שראש הממשלה החל בגישושים בקרב ראשי הסיעות על מנת לנסות לדחות את מועד הבחירה, כתב שר הפנים גדעון סער: "אתנגד לכל נסיון, אם יהיה כזה, לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטל את מוסד הנשיאות ערב ההתמודדות. לא משנים את כללי המשחק באמצע המשחק".