בירת ישראל חוגגת היום 43 שנים לשחרורה ואיחודה מחדש, אך יש מי שבוחר לא להצטרף לחגיגות. יו"ר מרצ לשעבר, מי שכיהן כשר בממשלה, צופה שהעיר שחוברה לה יחדיו תהיה במצב טוב יותר דווקא אם תחולק שוב - כל זאת בראיון יוצא דופן לערוץ החדשות.

"לירושלים לא תהיה תקנה אלא אם כן היא תצדיק את שמה שיצא למרחוק כעיר השלום. ולא יהיה שלום מבלי שירושלים תחולק", אמר שריד. "בפועל היא כבר מחולקת - זה לא רעיון מוזר שהגיתי. העיר מעולם לא הייתה מחולקת כפי שהיא עכשיו".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

תצלום על - ירושלים (shutterstock) (צילום: Greg Blok, Shutterstock)
ירושלים. "שתחולק - ומהר" | צילום: Greg Blok, Shutterstock

שריד בחר לפרט את הדרך שבה ישתפר לדעתו מצבה של העיר. "כדי שירושלים תצדיק את המוניטין שלה כעיר מיוחדת במינה של שלום ושל השלמה, כדאי שהיא תחולק", הסביר שריד. "ירושלים המערבית תהיה בירת ישראל והמזרחית - בירת פלסטין ויהיה בה מקום לכל סוגי התושבים".

 

לגבי סביבת העיר העתיקה - "האגן הקדוש" כפי שהיא מכונה בשיח הפוליטי - שריד מציע פיתרון כלל לאומי. "האגן הקדוש יהיה נתון לנאמנות בינלאומית - ואני חושב שזה רק ישדרג את מצבה של ירושלים", ציין שריד.

"אומר את הדברים מתוך כאב"

"עבדתי בירושלים קרוב לארבעים שנה, וגם גרתי בה לא מעט שנים - אבל בסופו של דבר בחרתי לא להשתקע בה", הדגיש השר לשעבר. "אני אומר את הדברים כיוון שאני כואב את מצבה של העיר. זו עיר ששרויה בעוני, מלאה בריב, היא מעולם לא חוברה לה יחדיו - אלא פוצלה".

לדברי שריד, "רוח רעה מרחפת על פני העיר הזו, אז ייתכן שהיא קדושה מדי בשבילי. אחרי הכל יש פער עצום בין החלומות לבין היכולת להגשים אותן. נדמה לי שירושלים כפי שהיא עכשיו מייצגת את הפער הכי גדול בין סיסמאות לבין מציאות. היא קרובה יותר לחלום ושברו מאשר לחלום ולהגשמתו".

שריד לא התעלם מאיחוד העיר שהושג גם במחיר חייהם של חיילים רבים, אך ציין כי המחיר הכבד לא מחייב שהמצב יישאר ללא שינוי. "אני לא מוצא לנכון לייפות את הדברים רק משום שמדובר ביום חג - אנחנו חוגגים מציאות שהיא על הנייר. אותם אנשים מתו למען החיים, אבל אם לא יהיו חיים ראויים - אז אולי מותם לא היה מוצדק", סיכם שריד.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק