ידידה שטרן המועמד ליועץ המשפטי
לא מתמודד. פרופ' ידידיה שטרן | צילום: חדשות 2

הסערה סביב מינוי יועץ משפטי לממשלה נמשכת: פרופ' ידידיה שטרן, אחד משני המתמודדים המובילים לתפקיד היועץ המשפטי, הסיר במפתיע את מועמדותו לתפקיד. הסיבה: החלטת רה"מ שלא לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה בשלב זה.

שטרן, פרופסור למשפטים באוניברסיטת בר אילן, היה אחד מבין ארבעת המועמדים הסופיים לתפקיד. שלשום הוא נפגש עם שר המשפטים יעקב נאמן והודיע לו על הסרת מועמדותו. הוא נימק אותה בכך שלהשקפתו יש לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

"אני באמת מאמין שעל המדינה לפצל את המשרה, זה עקרוני", אמר פרופ' שטרן הבוקר בראיון בגלי צה"ל. "רק העובדה שצריך גם לתפקד מתוך בלבול של התקפות בנושאים שונים - מלמדת על הקושי העצום שבתפקיד. לפיכך על שני חלקיו להיות מוצקים בסלע, וכך כל יועץ בנפרד יבצע את עבודתו טוב יותר".

לדבריו, כששר המשפטים קיבל את מכתב הפרישה הוא אמר כי הוא מסכים עם תכניו, אך לא הצליח לשכנעו אחרת. "זה פרק מאוד חשוב בקריירה של אדם, וצריך להבין שפרשת הדרכים הזאת היא עניין עקרוני מאוד אצלי, למרות שנאמן הצטער על כך".

פרופ' שטרן: "מאוד נהנתי בחופשות"

צפו בסיפורים המעניינים של 15.5 לאורך השנים
השר יעקב נאמן | צילום: חדשות 2
שטרן הגיב גם על הדיווח בעיתון "הארץ", לפיו השר נאמן והוא נוהגים לבלות יחד בחופשות סקי, וכי השר נאמן לא דיווח על כך לוועדה. על פי הפרסום, קיים חשש לניגוד עניינים בין השניים, מפני שהם חברים ותיקים הנוהגים לבלות יחד באתר סקי באלפים הצרפתיים עם בני משפחותיהם.

"הידיעה הגיעה אליי רק אתמול בערב, בעוד שהודעתי לנאמן על פרישתי כבר שלשום", הסביר פרופ' שטרן. "אין שום חידוש בכך, ואני נוהג לעשות זאת כבר כמה שנים, יחד עם עוד 30 משפחות ששוכרות מלון כשר. מאוד נהניתי, אגב".

שטרן מסביר את הקשר בינו לבין השר: "הקשר היחיד בינינו הוא העובדה שהתמחיתי אצלו, והחופשה היא לא דבר אישי של שני אנשים שיוצאים יחד. מדובר בחופשה שבה נמצא מישהו בשם יעקב נאמן, ומישהו אחר שהוא אני, ואין שום קשר בין הדברים".

החלטתו של פרופ' שטרן להסיר את מועמדותו מעלה את סיכוייו של עו"ד יהודה וינשטיין, מומחה למשפט פלילי להיבחר לתפקיד. ההחלטה בעניין צפויה להתקבל כבר בימים הקרובים, ולאחר מכן היא תוגש לאישור הממשלה.