עם קבלת הבשורה הרשמית על מותו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, הביעו פוליטיקאים ומדינאים, בין אם שחלקו דעות משותפות או מנוגדות, את צערם וביקשו לחלוק כבוד אחרון לשרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חברי הקרוב, אריק שרון, נכנע היום בקרב ההירואי שניהל על חייו", ספד לו הנשיא שמעון פרס. "אריק היה חייל אמיץ ומדינאי נועז, שתרם רבות לביטחונה ולביצורה של מדינת ישראל. אריק אהב את עמו ועמו אהב אותו, הוא היה מגדולי מגניה של ישראל ומחשובי אדריכליה, שלא ידע פחד ומעולם לא פחד מחזון. שרון ידע להחליט ולבצע. כולנו אהבנו אותו וכעת הוא יחסר לנו מאוד. אני שולח את תנחומיי לבני משפחת שרון היקרים".

אריאל שרון, שמעון פרס
"אהב את עמו ועמו אהב אותו". שרון ופרס | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד גם הוא לשרון והביע צער עמוק על פטירתו: "מדינת ישראל מרכינה את ראשה על לכתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. לאריאל שרון היה חלק מרכזי במאבק על ביטחונה של מדינת ישראל לאורך כל שנותיה. הוא היה בראש ובראשונה לוחם אמיץ ומצביא דגול, מגדולי המפקדים בצבא ההגנה לישראל. משחר נעוריו התייצב לשרת את עם ישראל בשדה הקרב. הוא עשה זאת כחייל במלחמת העצמאות, במפקד במבצע סיני ובמלחמת ששת הימים, ועד לתפקידו המכריע בקרב בתעלת סואץ שהביא את המפנה במלחמת יום הכיפורים.

"בתווך הקים שרון את יחידה 101 וקידם את תפיסות היוזמה והתגמול במלחמה נגד הטרור שהפכו לנכס צאן ברזל של מדיניות ישראל. כשפשוט מדים המשיך בדרכו לפעול למען עם ישראל, הן בתפקידיו הרבים בממשלות ישראל וכמובן כראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל. זכרו יהיה נצור לעד בלב האומה".

"הקדיש את חייו למען המדינה"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהחליף את שרון בתפקידו לאחר שזה לקה באירוע מוחי, ספד גם הוא: "אריק שרון היה מגדולי חייליה ולוחמיה של מדינת ישראל טרם הקמתה ומאז כינונה. כל חייו אריק עמד בשורה הראשונה של קו האש, במקום שבו נקבע גורלה של מדינת ישראל. בראשית חייו היה זה קו האש הצבאי, ובאחרית דרכו - קו האש המדיני.

"חייו של אריק הם סיפור מרתק, יוצא דופן וחד פעמי, טבולים באומץ לב, חום אנושי, חזון ומנהיגות - ברגעים הקריטיים שבהם מדינת ישראל הייתה זקוקה לכל אלה. בשמונה השנים מאז קרס, הוא היה חסר למדינת ישראל ולי באופן אישי, וחסרונות ימשיך להיות מורגש גם בעתיד. יחד עם כל עם ישראל, אני משתתף באבלם הכבד של בני משפחתו של אריק, שהמשיכו לטפל בו במסירות בכל השנים מאז קרס".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, ספד גם הוא לשרון: "אריאל שרון היה ממניחי היסודות לתקומת ישראל, ביטחונה ועוצמתה. משחר נעוריו, דרך הקרב בלטרון, הקמת ה-101 ובעקבותיה חטיבת הצנחנים, בקרבות קדש ב-56', אום כתף ב-67' ובצליחת התעלה ב-73', היה אריק תמיד פורץ דרך וקובע סטנדרטים ליחידות בראשן עמד ודרכן - לצה"ל כולו.

"שרון היה ממפקדי השדה הבולטים ביותר בצה״ל מאז הקמתו, שקבע שיאים של העזה ודבקות במשימה שישמשו דוגמא ומופת לדורות של מפקדים ולוחמים. בחיים הפוליטיים ידע שרון עליות ומורדות, כישלונות והישגים. תחת הנהגתו לחמה ישראל והכתה קשות בטרור הפלסטיני וביצעה בהמשך את ההתנתקות השנויה במחלוקת, אך גורלית לעתידנו, מרצועת עזה.

"איש מורכב ורב פנים, יודע ספר, חובב מוסיקה ועם חוש הומור סרקסטי. יריב מפוכח וסבלני למתנגדיו ומסור בנפש לידידיו ובעיקר לרעיו לנשק. אריק שרון ייזכר תמיד כאחד ממכונניה של ישראל המתחדשת״.

"מצביא יוצא דופן"

"עצב גדול", אמרה בתגובה שרת המשפטים ציפי לבני. "אריק היה אדם שאהבתי. אומרים שחיילים ותיקים אינם מתים לעולם - הם נמוגים. אריק נמוג לפני שמונה שנים, ועכשיו הלך מאיתנו סופית. גם כשהיה ראש ממשלה היה גם חייל, לוחם אמיץ, מפקד, מנהיג, איכר שרגליו נטועות עמוק באדמת ארץ ישראל. בגוף הגדול הזה פעמה נפש יהודית שדאגה לעם היהודי בעולם כולו. ראש-ממשלה שהפך לאב גדול של אומה גדולה, אב שנסך בנו ביטחון. ויותר מכל, הוא היה אדם שאהבתי. היו לנו שמונה שנות פרידה, ובעצם לא הספקנו להיפרד. ותנחומיי העמוקים לעמרי וגלעד שנלחמו איתו על חייו והיו תמיד לצדו באהבה גדולה".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ציין כי "נתיבי חייו של אריאל שרון שזורים בתולדותיה של מדינת ישראל, ונוכחותו בצמתים המרכזיים של קיומה רשומה בספרי ההיסטוריה שלה. איש האדמה ובן הארץ הזו, שהקדיש למענה את חייו, לא אחת תוך חירוף הנפש.

"אריאל שרון היה בראש ובראשונה מצביא צבאי יוצא דופן וממעצביו של צה"ל כצבא החותר למגע ולהכרעה מהירה של האויב. הוא הפגין את מצביאותו בשדה המערכה, הן בקרבות מול צבאות סדירים והן בלחימה בטרור.

"למרות שבמהלך הדרך התגלעו בינינו חילוקי דעות מהותיים, תמיד הערכתי את ניסיונו ואת מנהיגותו. תנחומיי לבניו עמרי וגלעד, אשר סעדו את אביהם במסירות בשמונה השנים האחרונות, ולשאר בני המשפחה. מערכת הביטחון, ששרון היה בשר מבשרה ואף עמד בראשה, מרכינה היום ראש עם לכתו".

"צה"ל מרכין את ראשו ושולח את תנחומיו הכנים לבני המשפחה, עם לכתו של ראש הממשלה לשעבר, האלוף במילואים אריאל שרון", ספד הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ. "סיפור חייו של אריאל שרון שזור בהיסטוריית צה"ל ומדינת ישראל. אריק היווה דוגמא ומופת לדורות של לוחמים ומפקדים. מורשתו תמשיך ללוות אותנו בעשייה למען ביטחון ישראל".

נחישות לצד חום אנושי

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג ספד לו: "אריאל שרון ייזכר כמנהיג גדול. לאורך השנים היינו במחנות מנוגדים, אך אי אפשר שלא להעריך אדם שידע לשנות את תפיסת עולמו ולהכיר בדרך הנכונה עבור מדינת ישראל. הכרתי אותו רוב חיי וזכיתי לעבוד איתו מאמצע שנות השמונים במערכת הפוליטית. בעשור הקודם הייתי שר השיכון בממשלתו, ראיתי ראש ממשלה בטוח בעצמו, שקול, קר רוח, אחד שלא חושש לקבל החלטות, גם נגד הרוח. ציוני אמיתי שטובת המדינה לנגד עיניו. אריאל שרון היה מנהיג עם אומץ וככזה ייזכר בספר תולדות ישראל. תנחומיי הכנים לעמרי וגלעד, מסירותכם האין סופית לאבא ראויה לכל הערכה. יהיה זכרו ברוך".

שר האוצר יאיר לפיד אמר כי אריאל שרון היה מבולטי מנהיגי ומעמוקי שורשיה של מדינת ישראל. "חייל ומפקד אמיץ בשדה הקרב ומנהיג ללא חת בשדה המדיני והפוליטי וידיד אישי. מדינת ישראל החסרה את דמותו של שרון ז"ל כבר 8 שנים מבכה את מותו. מפלגת יש עתיד משתתפת בצער המשפחה", מסר לפיד.

שר המודיעין יובל שטייניץ הביע את צערו: ״עם ישראל איבד היום אדם יקר, מנהיג דגול ולוחם נועז. חלקו של אריאל שרון בביטחון ישראל, מהקמת יחידה 101 בשנות ה-50 דרך פיקודו על צליחת התעלה שהביאה לניצחון ישראל במלחמת יום הכיפורים ועד החלטתו כראש הממשלה על מבצע חומת מגן שהוביל לסיום האינתיפאדה השנייה, לא יסולא בפז וייזכר לעד בתולדות ישראל.

"נפלה בחלקי הזכות להכיר את שרון מקרוב בשנים שבהם עבדתי מולו כיו״ר ועדת חוץ וביטחון. אהבתי במיוחד את הפגישות האישיות בינינו לא רק בגלל נושאי הביטחון הרגישים שהועלו בהם, אלא בעיקר בגלל החום האנושי וחוש ההומור הנהדר שהפגין".

"מהלכיו שינו את המציאות באזור"

גם שרת התרבות והספורט לימור לבנת פרסמה הודעה בה מסרה תנחומיה למשפחה: ״ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון מצביא עז רוח ומפקד נערץ ואמיץ אשר סחף אחריו בכוח אישיותו את חייליו והכריע קרבות ברגעים קריטיים -הקדיש את חייו לבטחון ישראל ולהנהגה הפוליטית והציבורית. היום אני זוכרת את אריק איש התרבות, בעל חוש ההומור, אריק האיש החם בעל הנימוסים-הרומנטיקן, איש המשפחה- כשבכל אלה משולבים נחישות, החלטיות ויכולת ביצוע אדירה".

השר עמיר פרץ הגיב ואמר כי "אריק שרון היה אדם אמיץ שנקט במהלכים בלתי צפויים ששינו את המציאות באזורנו. כששכנים נפגשנו במרחבים הגדולים שדל חוותו ושם הרגשתי את השילוב של נחישות ורגישות".

"אריק היה מגדולי המפקדים שהיו לישראל", אמר שר התיירות עוזי לנדאו. "הוא הציב סטנדרטים ללחימה, לאומץ לב ולאחריות אישית ופיקודית. הלך לעולמו אדם גדול ומנהיג ציוני, מנופיה הייחודיים של ארץ ישראל. יהיה זכרו ברוך".

"הבנים סעדו את אביהם עד יומו האחרון"

"זהו יום עצוב למדינת ישראל, בו נפרדנו ממצביא גדול, מדינאי מפוכח, פוליטיקאי אמיץ ויותר מהכל - מנהיג אמיתי", ספד שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי לרה"מ לשעבר. "אריק שרון היה ממעצבי המדינה ושמר עליה כבבת עינו במשך כל חייו. פועלו שזור בדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל ודמותו תמשיך להוות מודל לחיקוי".

אל המנחמים הצטרף יו"ר קדימה שאול מופז: "אני מצדיע בעצב ובכאב למפקדי ומורי, אריק שרון, מגדולי מנהיגי ישראל.
אריק היה לוחם אמיץ לב, ממעצבי דמותה של המדינה, מצביא ומדינאי, מפקד נועז בביטחון ובשלום. בקוראו "קדימה!" הלכו אחריו דורות של לוחמים, מפקדים ואזרחים. דמותו ורוחו היו לי למצפן בדרכי בצה"ל ובשירות המדינה. מנשרים קלו ומאריות גברו".

יושבת ראש מרצ זהבה גלאון הביעה את תנחומיה בפני בני משפחת שרון: "אני יכולה רק לתאר לעצמי כמה קשים היו החיים של משפחת שרון בשמונה השנים האחרונות, כשהאדם שהם אוהבים נמצא בחיים אבל לא ממש נמצא איתם. אנו מחזקים את ידי הבנים שסעדו את אביהם עד יומו האחרון".

מנהיגי העולם מספידים את שרון: "בחר לפנות לדיאלוג עם הפלסטינים"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הביעה צער על מותו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. "שרון היה פטריוט ישראלי שתרם רבות ליחסים בין ישראל לגרמניה", אמרה מרקל.
נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הביע צער על פטירתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. "כשישראל נפרדת מרה"מ שרון, אנו מצטרפים לעם הישראלי בכבוד שאנו חשים למחויבות שלו לארצו", אמר.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, הביע אף הוא צער על מותו של שרון ואמר כי "הוא היה גיבור לעמו, כחייל ואז כמדינאי". באן הוסיף כי "ראש הממשלה שרון ייזכר בשל האומץ הפוליטי שלו".
נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, ספד לשרון ואמר כי "הוא הקדיש את חייו לישראל".

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי "אחרי קריירה ארוכה בצבא ובפוליטיקה, שרון בחר לפנות לדיאלוג עם הפלסטינים". "ישראל איבדה מנהיג חשוב", ספד ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון. "שרון ביצע צעדים אמיצים ושנויים במחלוקת כדי להביא שלום".

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, כתב בהודעת תנחומים כי "המסע של אריאל שרון הוא המסע של ישראל. חלומה של ישראל היה למטרת חייו, הוא סיכן הכל כדי לחיות את החלום הזה".

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן