ח"כ אחמד טיבי (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
יפעל לסכל את ההצעה. ח"כ טיבי | צילום: חדשות 2

היוזמה להעלאת אחוז החסימה שצפויה לעלות בכנסת מסעירה את המערכת הפוליטית: בעקבות הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להעלות את אחוז החסימה בבחירות לכנסת מ-2% ל-3.25% במסגרת חוק המשילות, שפורסמה הבוקר בעיתון "הארץ" יש ח"כים רבים שמביעים התנגדות למהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אם הצעת נתניהו וליברמן להעלאת אחוז החסימה תעבור, היא תגרום למעשה למפלגות הנישה והסיעות הקטנות שלא להיכנס לכנסת - אך גם צפויה לתרום ליציבות רבה יותר של השלטון בישראל על ידי חיזוק המפלגות הגדולות. עם זאת, המשמעות היא שהמפלגות הערביות המכהנות כיום בכנסת ייאלצו להתאחד לרשימה אחת מאוחדת על מנת שבכלל יצליחו להיכנס לכנסת הבאה.

שני חברי הכנסת של קדימה, שאול מופז וישראל חסון, לא היו מכהנים כיום עם אחוז חסימה בשיעור של 3.25%. "אי אפשר לדעת כמה מנדטים יהיו למפלגה לפני הבחירות", אמר ח"כ חסון בשיחה עם חדשות 2 Online. "המהלך הזה לא טוב. יש לעשות לא רק אותו, אלא סדרה של מהלכים לשינוי שיטת הבחירות בישראל. גם כך כחצי מחברי הכנסת המכהנים נבחרו רק על ידי יו"ר המפלגה שלהם, אז אם יעלו את אחוז החסימה כבר לא תהיה פה ממש דמוקרטיה".

"מדובר ביוזמה ימנית שמטרתה למנוע ייצוג למפלגות הערביות ושאר מיעוטים. מי שעומד מאחוריה הוא ליברמן וההתגייסות של ראש הממשלה וגורמים אחרים ליוזמה האנטי-דמוקרטית הזאת מכתימה את כל המעורבים בה. מדובר בעוד אחד מהשיגעונות של ליברמן וחבורתו", אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) בשיחה עם חדשות 2 Online.

ח"כ טיבי התייחס גם לאפשרות לפיה המפלגות הערביות לא ייכנסו לכנסת בעקבות ההצעה החדשה: "תמיד תמכתי בהקמת רשימה ערבית משותפת. הסיכוי שזה יקרה טוב מבעבר אבל עדיין לא ודאי. כמה שיותר גורמים בחברה הערבית חייבים להתאחד כדי לעבור את המשוכה הזו. אני מקווה ששרת המשפטים לבני תפעל לשנות את רוע הגזירה".

"ליברמן מקדם טרנספר פוליטי"

"ייענו לדרישות? יש על מה לדבר" (צילום: רויטרס)
היוזמה תצלח? נתניהו וליברמן | צילום: רויטרס
ח"כ דב חנין (חד"ש), המוביל את המאבק בכוונה לעלות את אחוז החסימה, תקף הבוקר בחריפות את הסיכום בין נתניהו לליברמן על העלאת אחוז החסימה: ״המספר 3.25% נבחר בדיוק כדי למנוע כניסה לכנסת של מפלגות הנתמכות על ידי האוכלוסייה הערבית. ליברמן, שבעבר הציע מהלכים של טרנספר לאזרחים הערבים, מקדם עכשיו טרנספר פוליטי המבקש לשלול מהערבים את הזכות לייצוג פוליטי ואת הזכות לקיים בתוכם פלורליזם פוליטי.

לדבריו, מפלגות קטנות בישראל "מעולם לא גרמו להקדמת בחירות וערערו את המשילות. האופוזיציה תהיה מאוחדת במאבק סביב המהלך המסוכן הזה ואני מקווה שגם מתוך הקואליציה יצטרפו להתנגדות גורמים שפשוט ימאסו בתפקיד קבלני הביצוע של ליברמן״.