שר המשפטים יעקב נאמן הגיע הבוקר , כפי שהוא נוהג לעשות מדי חודש, להתפלל במערת המכפלה בחברון. אלא שהפעם ציפתה לו הפתעה לא נעימה, בדמות פעילי ימין קיצוני שבחרו להשתלח בו קשות בעקבות חקירתו של הרב דב ליאור בפרשת הספר "תורת המלך". לאורך כל המתקפה נגדו, השפיל השר את ראשו ולא השיב לאלו שגידפו אותו.

"אתה אחראי. לא יעזור שאתה כאילו מתפלל וכאילו אתה יכול להתרכז, אתה יודע טוב מאוד שאתה לא יכול להתרכז בתפילה אחרי. מה יגידו לך בבית דין של מעלה? לך תבקש סליחה מהרב דב ליאור, תתנצל", זעק לעברו אחד הנוכחים במקום בסביבות 6:00 הבוקר.

"הוא בעצמו לפני 10 שנים הפקידים של משרד המשפטים הגישו נגדו כתב אישום. סתם, העלילו עליו עלילה. הוא ידע – העלילו עליו עלילה", צעק לעברו פעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן. "הוא נאלץ להתפטר ממשרד המשפטים ועכשיו הוא השאיר את אותם פקידים שם שיתעללו ברב ליאור. אותם אנשים בדיוק".

בתגובה, נראה נאמן כשהוא משפיל את ראשו וככל הנראה רק ממתין שהמארב המתוכנן והמפתיע שהוצב לו רק יבוא לקצו. אחרי שלא פצה את פיו ולא הגיב על דבריו של פדרמן, הוסיף האחרון להשתלח בו: "שתיקה. העיקר להיות שר המשפטים, לא חשוב מי מנהל את מי. הפקידים מנהלים אותך. תראה לאיזה מצב הגעת. הפקידים אומרים לך לבזות את כל התורה  ואתה שותק. זה מה שקרה".

"גרמת לביזוי הרב ליאור, חדרת לשטח שלו"

איתמר בן גביר בצעדת הימין בירושלים (צילום: חדשות 2)
איתמר בן-גביר. בא להוסיף שמן למדורה | צילום: חדשות 2

בין פדרמן לנאמן מפרידים שוטרי משמר הגבול ומאבטחים, ושר המשפטים לכל אורך הזמן לא מרים את ראשו. "אתה יכול לנענע את השפתיים כמה שאתה רוצה, זה לא יעזור לך. אני יודע טוב מאוד שאתה לא יכול להתפלל ככה. אני יודע שהמחשבות בסופו של דבר מרחפות במוחך, שאתה גרמת לביזוי הרב ליאור שהוא מרא דאתרא של פה, הוא הרב של המקום הזה. אתה עכשיו חדרת לתוך השטח שלו ופגעת בו עוד יותר".

בשלב מסוים כמה מהתפליים סבורים שזה לא המקום הראוי לביקורת הזאת ומנסים לחדול מפדרמן מלהמשיך את דבריו. "הנה כולם יוצאים מהתפילה. הם לא רוצים להתפלל. אין תפילה", נשמע אחד הנוכחים במקום.

חלק מהמתפללים עזבו מכיוון שלא רצו לעשות זאת במחיצת השר נאמן. במקביל, הגיע איתמר בן-גביר והצטרף למעמד התוכחה. "כבוד השר, משתמשים בך. אתה צריך להיות הבוס של שר ניצן ולא שהוא יהיה הבוס שלך".

"הוא פוחד מכתב אישום", הוסיף אחד מפעילי הימין במקום – ובן גביר המשיך: "בנות ילדות אצלנו חוסמות כביש – וניצן מבקש לעצור אותן עד תום ההליכים. שמאלנים וסטודנטים חוסמים כביש וישר משתחררים. כבוד השר, איך אתה נותן לזה לקרות? אתה שר המשפטים".

אדם אחר השיב לבן-גביר: "הוא פוחד ממנו. שלטון פקידים. זה מה שיש". נאמן המשיך לשמור על דממת אלחוט, מה שלא מצא חן בעיניו של בן-גביר שאמר לו: "תתייחס לדברים ואל תתחמק. אתה עומד בראש המערכת. לא תוכל להגיד – ידיי לא שפכו את הדם הזה".

גידופים גם בדרך החוצה

שר המשפטים סיים את התפילה, ובדרכו החוצה עבר לאולם תפילה אחר. הקולות שהוא שמע שם לא היו שונים בהרבה מאלו שהיו בקודמו: "אתה פוגע בתלמידי חכמים. בושה וחרפה".

נאמן יצא ממערת המכפלה מלווה באבטחה כבדה ובפנים חתומות. יש לציין כי לאורך כל התקרית, לא ניסה איש להתקרב אליו או לפגוע בו פיזית. בדרכו הוא עצר באחת מפינותיה החיצוניות של מערת המכפלה כדי להתפלל, במקום שבו לפי המסורת קבורים אבות האומה – ומשם הלך למכוניתו.

שר המשפטים מסר בתגובה על האירוע כי הוא "היה מזועזע מחילול שם שמים ברבים במערת המכפלה, כאשר התפילה הופסקה באמצע קריאת התורה על ידי קריאות גנאי וגידופים של מספר אנשים אשר לא נענו לבקשות שאר המתפללים לאפשר להמשיך בתפילה. התפרעויות חמורות מעין אלה לא תמנענה ממערכת המשפט והצדק במדינת ישראל מלהמשיך ולפעול ללא משוא פנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק