יו"ר ההסתדרות הציונית, יצחק הרצוג (צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות)
בעבר תמך, היום הוא מתנגד. הרצוג | צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות

מתנגד חריף אבל גם תומך נלהב? היום עבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית חוק המשילות, שקובע בין היתר כי אחוז החסימה בישראל יועלה מ-2% ל-3.25% - סעיף שחולל סערה גדולה באופוזיציה, שהחרימה את ההצבעה על החוק. אלא שהיום מתברר שמי שעומד בראשה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג - דווקא קרא להעלות את אחוז החסימה ואף להכפילו - כך שיהיה אפילו ברמה גבוהה יותר מזו שמופיעה בהצעת החוק לה הוא וחבריו מתנגדים בחריפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אדוני וגברתי", פנה הרצוג לראש הממשלה נתניהו וליו"ר האופוזיציה דאז, ציפי לבני, במכתב שהפנה אליהם בפברואר 2011. "דרושה פעולה תקיפה ומשותפת של סיעות הבית אשר אינן נגועות באינטרסנטיות סקטוריאלית על מנת לשנות את המציאות. אני מציע לכונן פורום משותף שיבחן את חקיקתו של חוק שיכפיל את אחוז החסימה בבחירות לכנסת לרמה של 4% מכלל הקולות הנספרים".

המכתב של הרצוג בו תמך בהכפלת אחוז החסימה (צילום: טוויטר)
המכתב של הרצוג בו תמך בהכפלת אחוז החסימה | צילום: טוויטר


והרצוג המשיך: "חוק כזה יבטיח כי הכנסת הבאה תורכב ממספר מצומצם של סיעות גדולות ויתרום לחיזוקן. החוק יבטיח את מניעת התפצלותן של סיעות לסיעות משנה אשר אין להן סיכוי לעבור את אחוז החסימה. החוק יבטיח את הורדת רמת הסחטנות הקואליציונית הקיימת כיום". את מכתבו סיכם הרצוג בקריאה "לפעול ללא שהות על מנת להקים את הוועדה האמורה. חיוני כי העלאת אחוז החסימה תחול כבר על מערכת הבחירות הבאה".

דרעי הכתיר את הרצוג: "הלוואי שנזכה לכך שתהיה ראש ממשלה"

הכנסת אישרה היום (ג') ברוב גדול את סעיפי חוק המשילות מעורר המחלוקת. 67 ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק מול אפס מתנגדים. חברי האופוזיציה נעדרו מההצבעה בהפגנתיות בשל הפגיעה לכאורה בעקרונות הדמוקרטיה - ולכן היא עברה ללא מתנגדים או נמנעים.בדיון האלטרנטיבי של האופוזיציה - ובניגוד גמור לדעתו בנושא אחוז החסימה שפירט במכתב מפברואר 2011 - הביע הרצוג ביקורת כנגד חוק המשילות - ובעיקר כנגד מוביליו: "שר החוץ ליברמן ועמיתו יאיר לפיד מובילים מפלגות שאין דבר ביניהן לבין דמוקרטיה".

במהלך כינוס האופוזיציה הביע יו"ר ש"ס, אריה דרעי, תמיכה ביו"ר העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג ואמר כי הוא ראוי להיות ראש ממשלה. "שאלו אותי הבוקר האם אני רואה בבוז'י אלטרנטיבה להחלפה של בנימין נתניהו ואמרתי כן - בלי גמגום, בצורה ברורה ביותר". הוא פנה ישירות להרצוג ואמר: "המשימה שלנו היום היא להפיל את ממשלת נתניהו והלוואי ונזכה להכתיר אותך לראש ממשלה".

אמש יצא הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו נגד מדיניות הממשלה, שכאמור, ביקשה ואישרה היום את העלאת אחוז החסימה: "היום פתחנו את הקרב על הדמוקרטיה הישראלית, על החברה הישראלית, על הדרך שבה צריכות להתקבל החלטות שמשפיעות על כל אחד מאיתנו. אנחנו, חברי האופוזיציה, התאחדנו מול חקיקה אנטי דמוקרטית. אנחנו נחושים לנהל את המאבק הזה - עד שראש הממשלה יתעשת ויפסיק לפעול מתוך פחד ומתוך שיתוק".

 ראש מטה יו"ר האופוזיציה, איל שויקי, מסר בתגובה לפרסום המכתב: "ח"כ הרצוג מעולם לא הסתיר את המכתב המדובר ואת תמיכתו בהעלאת אחוז החסימה. עם זאת, תמיד הוא דגל בכך שהנושא צריך להיות בהידברות ובהבנת המשמעות הכרוכה בכך. אולם, לאחר סדרת מפגשים ושיחות שהוביל, הציג הרצוג לבצע העלאה של אחוז החסימה בצורה הדרגתית מתוך רצון להקטין את הפגיעה. הרצוג תיאר לרה"מ, ליו"ר הכנסת ולשר החוץ ואחרים שממצאיו העלו שהעלאה גבוהה מדי כפי שמוצע בחוק כעת, עלולה לפגוע בקבוצות מיעוט שונות באוכלוסייה".