המשנה לראש הממשלה השר משה יעלון מאשים את קדימה בכישלון המגעים ליצור תחליף מוסכם לחוק טל. בראיון לדנה ויס בתכנית "פגוש את העיתונות" אומר יעלון: "פלסנר פעל בניגוד לדעת חברי הוועדה שלו והכריז מלחמה על החרדים. אני הרגשתי שיש כאן אירוע פוליטי".

"מי שחושב שאפשר לגייס את החרדים בבת אחד לא מבין על מה הוא מדבר", אמר השר וטען כי גיוס חרדים צריך להיעשות בהדרגה ובהסכמה: "ניתן להגיע לשילוב של החרדים בצבא על ידי בהדרגה ולא במלחמה, צריך לעשות את זה. אי אפשר להכריז מלחמה על החרדים. בשנים האחרונות החלה מגמה של גיוס במספר המתגייסים. הצבא צריך לבנות מסלולי שירות ויחידות שמאפשרים שירות של חרדים".

"מנקודת מבט של אזרח, רמטכ"ל ושר אני מכיר את הסוגיה. יש עלייה במספר המתגייסים החרדים אך זה לא מספיק. אני בסופו של דבר רוצה שוויון שהם יתגייסו בגיל 18 ומי שלא יתגייס ילך לכלא, אבל נוצרה מציאות אחרת שאי אפשר לשנות באחת. עצם הגיוס והיציאה מהמעגל משפיעה על הסביבה", אמר יעלון.

"המשימה הלאומית נמצאת בהישג יד"

"אי אפשר להכריז מלחמה על החרדים. רה"מ קיבל את ההחלטה ללכת לממשלת אחדות מתוך תחושה של הזדמנות היסטורית, והחרדים מבינים את זה. אני לא יודע איך זה ייגמר, אבל המשימה הלאומית היא בהישג יד ואסור לנו לפספס את זה".

"החלטה היסטורית". ח"כ פלסנר, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"החלטה היסטורית". ח"כ פלסנר, ארכיון | צילום: חדשות 2
מוקדם יותר היום אמר ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, מולו ניהל השר יעלון את המגעים לפשרה במהלך השבוע, אמר כי "על ראש הממשלה לקבל החלטה שיהיו לה השלכות מרחיקות לכת על החברה הישראלית ועל עתידם של צה"ל וכלכלת המדינה: אם יתמיד רה"מ בתמיכתו במתווה הליכוד, ש"ס, המשמרת את המצב הקיים ועל פיו חובת השירות בצה"ל אינה חלה על אוכלוסיית הגברים החרדים, קשה יהיה למנוע את המשך מגמת קריסתם של מודל צבא העם ושל ערך השירות".

"מנגד, עומדת בפניו ההזדמנות לאמץ את המתווה שהצגתי, על פיו כל אזרח במדינה מחויב לממש את חובת השירות. עדיין לא ויתרנו על האפשרות שמר נתניהו יבחר לקבל את ההחלטה הנכונה באחד מן הימים הקרובים", אמר פלסנר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק