"הייתה לי השפעה גדולה, הרווחתי יפה, וכל אדם שפוגש אותי מאז שעזבתי את הטלוויזיה אמר לי 'למה אתה צריך את זה?'. האמת, שהייתי צריך לעשות את זה הרבה קודם". כך פתח יאיר לפיד את נאום הבחירות הפומבי הראשון שלו, בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים המתקיים באילת. את דבריו של לפיד העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

הוא המשיך, "כבר הרבה זמן מציקה לי השאלה של מי המדינה ולמי היא שייכת? אז אני רוצה לענות. המדינה לא שייכת לקבוצות אינטרסים, לא ללוביסטים ולא לטייקונים שרוצים תספורת על כספי הפנסיה שלנו. היא לא שייכת גם למפלגות שמשתלטות על ועדת הכספים ומאיימות בפירוק הממשלה, וגם לא לזורקי אבנים ואנשים שמאיימים על קצינים".

"לא רוצה לחיות במדינה מסואבת פוליטית"

בהמשך דבריו, התייחס לפיד למדינת ישראל כפי שהוא היה רוצה לראות אותה. "פעם החינוך היה טוב יותר ממה שאנחנו נותנים לילדים, והבריאות הייתה טובה יותר, ואם עבדת קשה יכולת לקנות דירה. זה אמנם היה קשה אבל לא מסובך. הילדים שלכם לא יכולים לקנות דירה - פשוט ככה. הם חיים במדינה שכאשר הם נמצאים בה בצבא - אחרים מקבלים דירה בחינם, מדינה מסואבת פוליטית, שבתית, וכזו שרבנים קיצונים מכניעים אותה".

"הסיבה שלא עשיתי משהו קודם", המשיך לפיד, היא כי חשבתי כמוכם שאין מה לעשות. חשבתי שאין דרך לנצח את המערכת, ושלא משנה מה אגיד ולא משנה כמה יהיה רע - הישראלים שוב ושוב יצביעו לאותם אנשים כושלים ומפלגות כושלות כמו ילדים מוכים שחוזרים הביתה לחטוף עוד מכות. עד מתי נחיה תחת מנהיגות שלא לוקחת אותנו לשום מקום ואת חיינו ינהלו אנשים שנכשלו שוב ושוב?"

הרעות החולות: "שיטת המשטר, אי השירות והשחיתות"

"יש מספר גורמים עיקריים לכך שהמצב שלנו נראה כמו שהוא נראה", הוסיף לפיד. "הגורם הראשון, שיטת המשטר המקולקלת שלנו - שיטת משחק שגורמת לנו לבזבז מאות מיליונים תוך סידור ג'ובים למפלגות. הגורם השני: העובדה שאנחנו נחנקים בידי כאלה שלא עושים שירות לאומי, לא משרתים בצבא לא משלמים מסים - וחיים על חשבוננו".

לפיד חשף כי 50% מתלמידי כיתות א' השנה הם חרדים או ערבים. "זה אומר ש-12 שנים מעכשיו אם לא נעשה משהו 50% מבני ה-18% לא יתגייסו ולא ישתלבו בשוק העבודה - מה שיהווה סוף למדינה הציונית. הפלסטינים יעשו קפה וסיגריה והמדינה הציונית תקרוס מהעצמה".

"הגורם השלישי היא השחיתות הגואה. ישראל דורגה השנה במדד העולמי של השחיתות במקום הנמוך ביותר אי פעם. יש כאן כלכלה שחורה שמגלגלת 20 מיליארד שקלים כל שנה, יש בארץ יותר רשויות מקומיות מבאנגליה, יש כאן חברות ציבוריות שלמות שכל העובדים שם חברי מרכז באותה מפלגה - זו שחיתות!"

הפתרונות: העלאת אחוז החסימה וביטול חוק טל

"מה שאנחנו צריכים לעשות כדי להתגבר על התקלות, זה לשנות את מערכת ההפעלה של המדינה. בכדי שזה יקרה יש ארבעה דברים שצריך לעשות: הראשון, להעלות את אחוז החסימה ולקבוע שראש ממשלה יופל רק ברוב של שני שלישים. דבר שני: ביטול חוק טל וחוק נהרי, כך שכל ילד חרדי וילדה ערביה ילמדו לימודי ליבה, יעשו שירות אזרחי וילכו לעבוד. דבר שלישי: מלחמה בשחיתות, גם בהון השחור וגם בשחיתות השלטונית. כי לא יכול להיות שלגרמניה יהיו 16 שרים, ולצרפת 14 שרים ולמדינת ישראל 40 שרים וסגני שרים. הדבר הרביעי: צריכים עוד מנועי צמיחה. ואת זה משיגים דרך התחבורה, דרך דיור בר השגה.

"ישראל שהתגאתה שהיא מדינה שוויונית", מסכם לפיד, "היא היום המדינה עם הפערים הגדולים בעולם המערבי והכי פחות ניידות חברתית בעולם המערבי. אם נולדת עני, תמות עני - וזה לא בסדר, זה לא כלכלי ולא צדק חברתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק