סערה גדולה במערכת הפוליטית בעקבות הדרמה הגדולה הלילה, במהלכה בוטלה ברגע האחרון ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית לפיזור הכנסת וסוכם על הקמת ממשלת אחדות לאומית, עם קדימה בראשות ח"כ שאול מופז. בראשות האופוזיציה צפויה לעמוד יו"ר העבודה שלי יחימוביץ', שאמרה הלילה כי "זוהי ברית של פחדנים".

סיעת העצמאות בראשות אהוד ברק היתה הראשונה לברך על ההסכם שהושג הלילה: "ממשלת אחדות היא הדרך הנכונה להתמודד עם האתגרים המשותפים העומדים בפני המדינה עד לבחירות שיתקיימו במועדן", מסרה יו"ר הסיעה ח"כ ענת וילף.

גם מפלגת "ישראל ביתנו" בירכה על הצטרפותה של קדימה לממשלה. "אנו רואים את המבחן האמיתי של הקואליציה המורחבת ביישום חוק שירות חובה לכולם, ומקווים שהקואליציה תגבש בהקדם האפשרי חוק המבשר שינוי אמיתי בנושא - ולא גרסה נוספת של חוק טל", נכתב בהודעת "ישראל ביתנו".

שר האוצר יובל שטייניץ ציין בתגובה למהלך כי 
 "אין לליכוד יריב אמיתי על השלטון, וכי לא קיים אדם אחר שנתפס בציבור כראוי לכהן כראש ממשלה מלבד נתניהו. אני סבור כי מופז יתרום לממשלה ויהיה שותף טוב". ח"כ יריב לוין (הליכוד) אמר הלילה כי "האחדות תתרום ליציבות, אך אסור שהמהלך ישנה את הממשלה. כעת מצטרף רק שר אחד בקדימה, ולסיעה לא יהיה ייצוג בוועדת השרים לענייני חקיקה". לוין הדגיש כי "המהלך התגבש במשך יותר משבוע, ואין לו קשר לאשר ארע בוועידת הליכוד בערב יום ראשון".

שרת התרבות והספורט לימור לבנת (הליכוד) שבילתה את הלילה בחדרה שבמשכן הכנסת, התעוררה למשמע הבשורה על הצטרפות קדימה לקואליציה. בריאיון לגלי צה"ל אמרה: "אני הרבה שנים בחיים הפוליטיים, לא זכורה לי רמת מידור כה גבוהה מכולנו. ראש הממשלה, במהלך מבריק, ראוי ונכון עניינית ופוליטית הביא אותנו ללילה מאוד סוער".

אין תמונה
לפיד בפייסבוק. "זו הפוליטיקה המסואבת"

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, אמר בריאיון לרשת ב' כי "אם תצלח הקמת ממשלת האחדות, ירוויח מכך הציבור דבר שחיכה להם במשך שנים רבות, יהיה אפשר להעביר חוק של שוויון בחלוקת הנטל, אם יתקבלו החלטות בעניין אירן, כדאי שתהיה חזית פוליטית יציבה".

יו"ר סיעת הליכוד זאב אלקין, שהיה בין היחידים שהיו בסוד העניינים, אמר הבוקר: "ברור שההסכם הזה מאפשר לממשלה לעשות מה שחששנו שלא ניתן לעשות, להמשיך לנהל את המדינה בצורה יציבה, עם אחריות תקציבית, ביחד נוכל למצוא פיתרון לשני הנושאים המאתגרים שעל סדר היום: חלופה לחוק טל ושינויים בשיטת הממשל".

לפיד: "זו הפוליטיקה הישנה והמסואבת שהגיע הזמן להעיף מחיינו"

בסיעות האופוזיציה, מטבע הדברים, זועמים על המהלך. יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' כתבה הלילה בדף הפייסבוק שלה כי "בשעה הזאת נכרתת ברית של פחדנים, בין נתניהו למופז. זה הזיגזג המגוחך והנלעג ביותר בהיסטוריה הפוליטית של ישראל. את הקומבינה הזאת איש לא ישכח, והדבר ייסב למרבה הצער פגיעה עמוקה באמון הציבור בפוליטיקה. נוכח קבורתה הסופית של קדימה קיבלנו הזדמנות נדירה וחשובה להוביל את האופוזיציה, ונעשה את זה באנרגיה ובאמונה. תקציב 2013 בהובלת נתניהו וגוויית קדימה יהיה תקציב קשה לאזרחי מדינת ישראל, ואנחנו נאבק בו".

ח"כ יצחק בוז'י הרצוג הצטרף לדברי יושבת הראש שלו ואמר בתגובה למהלך: "מפלגתי תנהיג את האופוזיציה להפיל את ברית הפחדנים אשר מובילה את המדינה".

יאיר לפיד מיהר גם הוא להגיב לברית הפוליטית בדף הפייסבוק שלו: "מה שראיתם היום זו בדיוק הפוליטיקה הישנה, המסואבת והמכוערת, שהגיע הזמן להעיף מחיינו. פוליטיקה של כסאות במקום של עקרונות, של ג'ובים במקום של טובת הציבור, של אינטרסים של הקבוצה במקום של המדינה כולה. הם חושבים שעכשיו הם ימשכו זמן ואנחנו נשכח, אבל הם טועים. הברית הפוליטית המגעילה הזו תקבור תחתיה את כל משתתפיה".

אין תמונה
יחימוביץ' בפייסבוק. "ברית של פחדנים"

גם במרצ תקפו במילים חריפות את ההסכם. יו"ר מרצ זהבה גלאון ציינה כי "זהו תרגיל מסריח בין ראש ממשלה שרצה להימנע מבחירות לבין יו"ר אופוזיציה נואש". ח"כ ניצן הורוביץ מיהר לגנות את ההסכם ואמר כי "נתניהו רקח מגה תרגיל מסריח, אולי מהמסריחים בתולדות המדינה. ראש ממשלה חסר מצפן וחסר מצפון, ראש אופוזיציה נואש שפשט את הרגל בכל מובן אפשרי, והמחיר: פגיעה איומה באמון הציבור בהנהגת המדינה".

ח"כ דב חנין (חד"ש) הוסיף ואמר כי "הקומבינה של נתניהו ומופז- הכשרת המלחמה נגד אירן. לא כדי לעשות צדק חברתי ולא כדי לקדם שלום הוקמה ממשלת 90 הח״כים, כך נראית פוליטיקה של תרגילים וספינים בשיאה", אמר.

דנון: "המהלך ינציח את שריון ברק כשר ביטחון"

אך ההתנגדות להקמת ממשלת האחדות לא נותרה רק בתחומי ספסלי האופוזיציה. ח"כ דני דנון, שיתמודד מול נתניהו על תפקיד נשיאות ועידת הליכוד, תקף גם הוא את ההסכם: "המהלך ינציח את שריון ברק כשר ביטחון לשנה וחצי נוספות, ויצניח מפלגה שמאלנית לתוך הממשלה", אמר. "זאת תהייה פגיעה בהתיישבות, פגיעה בערכי הליכוד ופגיעה בציבור הישראלי שבחר בליכוד להוביל את מדינת ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לפנות בוקר לנשיא המדינה שמעון פרס השוהה בביקור מדיני בקנדה ועדכן אותו על המגעים וההחלטה על הקמת ממשלת אחדות לאומית. הנשיא ברך את ראש הממשלה נתניהו ואמר כי "ממשלת אחדות לאומית טובה לעם בישראל וכי טובת המדינה על רקע האתגרים המכריעים העומדים לפתחה של ישראל מחייבים אחדות לאומית רחבה".

בשעות הצהריים ייכנסו ראש הממשלה נתניהו ומופז מסיבת עיתונאים משותפת בכנסת, ובה הם צפויים לפרט את סעיפי ההסכם הקואליציוני החדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק