המדד החברתי: מי הח"כים החברתיים ביותר? (צילום: רויטרס)
חוקי המשחק ישתנו? דיון במליאה | צילום: רויטרס

בתום דיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט, שכלל 150 ההסתייגויות, אושרו לקריאה שנייה ושלישית "חוקי המשילות" - שנועדו לשנות את שיטת הממשל בישראל. על פי הצעות החוק, יעלה אחוז החסימה מ-2%, ל-3.25%, יוגבל מספר שרי הממשלה וסגניהם, תבוטל משרת שר ללא תיק, וישונה הליך ההצעה להביע אי אימון בממשלה. בנוסף, הממשלה לא תוכל לפעול ללא תקציב מאושר וייקבע משך הזמן שניתן לממשלה חדשה לאשר תקציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצעות אושרו ברוב של 7 חברי כנסת מול 6 מתנגדים, כשבכל ההסתייגויות תמכו חברי הכנסת : אברהם מיכאלי, אורי מקלב, משה מזרחי, חיליק בר, אברהים צרצור וג'מאל זחאלקה. חברי הכנסת שהתנגדו להסתייגויות : דוד רותם, רונן הופמן, קארין אלהרר, שולי מועלם, אורית סטרוק, מאיר שטרית, ויריב לוין.

הצעות חוק עוסקות גם בנושאים : מימון מפלגות, ביטול אפשרות התפלגות של שבעה חברי כנסת ופרסום הוצאות הממשלה בתקופה שבה לא נתקבל חוק התקציב.

"חברי כנסת לא יודעים על מה הם מצביעים"

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), החברה בוועדה, בירכה ואמרה: "הגבלת מספר השרים בממשלה תמנע את קיומם של משרדי ממשלה מיותרים, שמביאים לבזבוז מיותר של כספי ציבור ומסרבלים את המערכת הביורוקרטית עבור האזרח שבקצה. נמשיך לפעול לקיום הבטחותינו לציבור הבוחרים".

מנגד, ח"כ דב חנין (חד"ש) ביקר בחריפות את אישור העלאת אחוז החסימה: "בושה שככה משנים את כללי המשחק הדמוקרטיים בישראל. חברי כנסת לא יודעים על מה הם מצביעים. הקואליציה התנהלה כחבורת סוחרי סוסים. כך לא נראית משילות. כך בוודאי לא נראית דמוקרטיה".