תקף את הצמרת - ומשלם את המחיר: ראש המוסד לשעבר מאיר דגן הטיח לאחרונה ביקורת נוקבת בראש הממשלה נתניהו ובשר הביטחון ברק. כעת הוא נדרש בצעד חריג ביותר להחזיר למדינה את הדרכון הדיפלומטי שברשותו.

לאחר שנודע לדגן על המהלך, הוא ביקש להשאיר אצלו את הדרכון בגלל מקבץ קרוב של נסיעות לחו"ל. פנייתו נענתה בשלילה. הדרכון הדיפלומטי הוא לא רק סממן של יוקרה, אלא בעל חשיבות ביטחונית, מעניק חסינות וגם הקלות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "משרד החוץ אישר לדגן עם סיום תפקידו ולפנים משורת הדין להישאר עוד תקופת מה עם הדרכון בשל מספר נסיעות אותן ביקש לבצע. רק בסיומן הוא יחזיר את הדרכון הדיפלומטי. יש לציין כי הנוהל קובע כי כל אדם המסיים את תפקידו הדיפלומטי חייה להשיב את הדרכון לאלתר". בתגובה המקורית נפלה טעות פרוידיאנית ובמקום שמו של דגן השתרבב שמו של עוזי ארד, יועץ ראש הממשלה שנאלץ להתפטר לאחר שהדליף מידע.

מבדיקת חדשות 2, עם זאת, עולה כי מדובר בצעד חריג ביותר, במיוחד הדרישה להשבת הדרכון מהיום להיום. לבכירים אחרים ניתנה האפשרות להשאיר אצלם את הדרכונים הדיפלומטיים עד שפג תוקפם ולעתים אף תוך מתן הארכה.

יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה חבר הכנסת יואל חסון אומר כי שלילת הדרכון, מסכנת את בטחונו של דגן, ומונעת ממנו את ההגנה הבסיסית של הדיפלומטיה הבינלאומית בכל סיטואציה שאליה הוא עלול להיקלע בחו"ל.

"אין מי שיעצור את ביבי וברק"

דבריו של דגן לפיהם, "אין מי שיעצור את ביבי וברק" בעיתון "ידיעות אחרונות", הסעירו את המערכת המדינית והפוליטית בתחילת החודש. בשיחות סגורות למקורביו, אמר ראש המוסד לשעבר: "החלטתי לדבר כי כשהייתי בתפקיד, דיסקין, אשכנזי, ואני יכולנו לבלום כל הרפתקה אפשרית. עכשיו אני חושש שאין מי שיעצור את ביבי וברק".

במהלך כינוס באוניברסיטת תל אביב, אף תקף דגן את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון אהוד ברק. "אני חושב שכתפיסת עולם, מדינת ישראל צריכה לבחור את האופציה הצבאית כאלטרנטיבה אחרונה", אמר דגן. "אני מזכיר לכם שב-1973 טענו תמיד שלא האירו את עוצמת הבעיה הניצבת בפנינו. אני לא מוכן שעל מצפוני תהיה מונחת בעיה כזו, ולכן בכל הזדמנות שאני אוכל - אביע את דעתי", אמר בכינוס.

"יש רדידות בדיון לגבי האתגרים הביטחוניים של ישראל", הוסיף דגן. "הם מנוהלים כולם בסיסמאות. איני כופר בסמכות ובאחריות של ראש הממשלה ושר הביטחון, הם אחראים. אבל כבר אמרתי שלפעמים שכל והחלטה טובה אינם קשורים בעובדה שאתה נבחר". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק