האם הקפאת הבנייה בהתנחלויות חוזרת? המגעים המקרטעים להקמת הממשלה הבאה חשפו פעם נוספת את השבר העמוק בין מפלגת הליכוד-ביתנו וראש הממשלה בנימין נתניהו לבין תושבי ההתנחלויות. היום חשף המשא ומתן הזה גם פרט משמעותי במיוחד - אנשיו של נתניהו הבהירו למתנחלים כי הם עומדים לשלם את "מחיר הבגידה" - הבנייה בהתנחלויות תוקפא לדבריהם מיד עם הקמת הממשלה החדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ומה עומד מאחורי האיבה ששוררת בין נתניהו לבית היהודי ויתר המתנחלים? כנראה שהכל מתחיל בפריימריז ובעניינים פנים מפלגתיים. בשנים האחרונות מתפקדים יותר ויותר אנשי התנחלויות לליכוד, בלי שום כוונה להצביע למפלגה גם ביום הבחירות. מנגד, הם מגיעים בהמוניהם לקלפיות הבחירות המקדימות, הפריימריז, שם הם מטים את הרשימה של המפלגה ימינה יותר ויותר בכל פעם.

בבחירות האחרונות רק שליש מהמתנחלים שנרשמו כחברי ליכוד, תמכו במפלגה גם ביום הבוחר עצמו. והמספרים לדוגמה - בבית אל התפקדו לליכוד 576 תושבים, ורק 212 אכן שמו מחל בקלפי. בשילה, 321 מתפקדים ורק 127 מצביעים. ביצהר 100 מתפקדים מול 21 מצביעים בלבד וברבבה - 113 מול 40.

והנקמה כנראה תגיע בקרוב מאוד - נציגי הליכוד למשא ומתן עם הבית היהודי אמרו היום לח"כ מטעם המפלגה, אורי אריאל, שהממשלה הבאה תפעיל מיד בתחילת דרכה הקפאה מלאה על הבנייה בכל ההתנחלויות מחוץ לגושים.

צפו בסיפורים המעניינים של 8.11 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
המתנחלים ישלמו את מחיר ה"בגידה". נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

הם הודיעו את זה בסימן קריאה, שלא משאיר הרבה מקום לספק באשר לרצינות כוונותיהם. בסביבת נתניהו מבהירים בפירוש כי ל"בגידת" המתנחלים בליכוד ובנתניהו יהיו הלשכות חמורות ומעשיות.

מהליכוד-ביתנו נמסר בתגובה: "אף אחד מאנשי צוות המשא ומתן של הליכוד לא אמר לאיש מאנשי המשא ומתן של הבית היהודי שתהיה הקפאה".

ובינתיים - המשא ומתן תקוע

בעוד המגעים להרכבת הממשלה נמשכים, נראה שנציגיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתחילים להפנים כי לא יצליחו לפרק את הברית שנוצרה בחודשים האחרונים בין "יש עתיד" לבית היהודי.

בתום פגישה נוספת שנערכה היום בין צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו לאלה של הבית היהודי תקף עו"ד דוד שמרון, נציגו של נתניהו, את אנשיו של בנט ואמר כי "בבית היהודי הודיעו לנו שגם הם מחרימים את החרדים כפי שיש עתיד מחרימים את החרדים, זאת כתוצאה מהברית שעדיין קיימת".

שר החינוך נפתלי בנט, ארכיון (צילום: רויטרס)
השבר עם נתניהו יעלה לו ביוקר? בנט | צילום: רויטרס

שמרון הבהיר כי מבחינתו "יש כאן החרמה של ציבור שלם, אנחנו לא מקבלים חרמות. נצטרך לראות איך מתקדמים מכאן להרכבת ממשלה כתוצאה מהמצב הזה". בשלב זה לא ברור אם מדובר במשבר ממשי שנוצר בין הליכוד לציר בנט-לפיד או במסר שמנסים לשדר למפלגות החרדיות שלפיו הם אינם אלה שיהיו אחראים לאי כניסתן לממשלה.

בבית היהודי דחו את הטענות של שמרון מכל וכל אך הבהירו פעם נוספת כי הברית עם "יש עתיד" בלתי ניתנת לפירוק. ח"כ איילת שקד הבהירה בעמוד הפייסבוק שלה כי למפלגתה " אין בעיה להיכנס לקואליציה עם החרדים. אבל לא ניכנס לקואליציה בלי יש עתיד".