לבנת ושריד. ארכיון (צילום: חדשות 2, פלאש 90)
לבנת ושריד. ארכיון | צילום: חדשות 2, פלאש 90

"לשון ראשון" הוא כנס שנתי בראשון לציון שמתקיים בשיתוף העירייה ומשרד התרבות, כשנושאו השפה העברית - אך השנה תכנונו עורר סערה. דן שילון היה אמור להנחות פאנל בנושא הומור ופוליטיקה, אליו הוזמן גם שר החינוך לשעבר יוסי שריד. על פי עדויות שונות, כשהעניין נודע לשרת התרבות לימור לבנת - היא טרפדה את השתתפותו. הידיעה פורסמה לראשונה בעיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שריד הוזמן לפני כחודש להשתתף בפאנל, אלא שלפני כשבוע דן שילון, שהיה אמור להיות המנחה קיבל, לטענתו, עדכון ממפיקת האירוע אתי אנטה שלבסוף שריד לא יגיע כי "השרה לבנת הטילה עליה וטו", לדבריו. שילון לא נשאר חייב, ואמר למארגנים כי הוא מבטל את השתתפותו בשל ההחלטה הזאת.

שריד עצמו סיפר לחדשות 2 Online כי לא קיבל עד עתה עדכון ישיר ממארגני האירוע כי השתתפותו מבוטלת. למעט שריד, הוזמנו לפאנל שהוקדש לזכרו של הבדרן ספי ריבלין שהלך לעולמו גם ב. מיכאל, התסריטאי דוד ליפשיץ וחבר הכנסת רובי ריבלין.

"צלצלו אליי לפני כשבוע ואמרו לי שהשרה פסלה את השתתפותו של שריד על רקע אישי ופוליטי", סיפר שילון לחדשות 2 Online. "בו במקום אמרתי שאם כך - אני לא משתתף. זה מאוד מאוד לא ראוי. זה הזכיר לי תקופות חשוכות שהיו ואולי עדיין קיימות כשהשר הממונה קובע תכנים".

לאחר שנודע לשילון על העניין, הוא התקשר לשריד ועדכן אותו על כך. "הוא דיבר עם המפיקה, והיא הסבירה לו שאחרי שפסלו אותו החליטו לעשות אולי דבר שייראה יותר טוב ופסלו בכלל את הפוליטיקאים בכלל - וגם את ח"כ ריבלין", סיפר שילון. "זה דיון על הומור ופוליטיקה, ופוליטיקאים נפסלו. מי יותר רלוונטי מהם?"

כשהתקשרנו להפקת האירוע, אלה ציינו כי טרם ידוע מי יהיו המשתתפים הסופיים בו, והדבר יתפרסם רק ביום חמישי כיוון  ש"ראש הממשלה צריך לאשר את כל התכנים". עם זאת, בלשכת ראש הממשלה ובהנהלת פסטיבל "לשון ראשון" ציינו כי ועדת היגוי של משרד התרבות ועיריית ראשון לציון היא שקובעת את התכנים והמשתתפים ואין כל קשר לראש הממשלה או ללשכתו.

בלשכתו של ח"כ ריבלין אמרו בתגובה כי הוא אינו מכיר את הנסיבות שהובילו לביטול השתתפותו בכנס. "אין לי בעיה לשבת בדיון משותף עם כל אדם שאוהב את השפה העברית, אני מוקיר את זכרו של ספי ריבלין", מסר.

יוסי שריד אמר בתגובה לחדשות 2 Online: "אני לא מתרגש, צריך לזכור במי מדובר". עד למועד פרסום הידיעה לא התקבלה תגובת שרת התרבות לימור לבנת.