חיילי מילואים, אמהות, ותלמידי שמינית, המכנים עצמם "מחנה הפראיירים", הקימו הבוקר בתחנת הרכבת ארלוזרוב בת"א מאהל מחאה בצורת אוהל צבאי. מובילי המאהל, מוחים על הארכתו של "חוק טל" הפוטר תלמידי ישיבות מגיוס לצה"ל בשנה, חוק שיובא לדיון בישיבת הממשלה הקרובה.

בנוסף, דורשים מובילי המחאה לבטל לחלוטין את "חוק טל", ולחוקק חוקים חדשים שיחייבו את כל אזרחי המדינה לתרום לה באופן שווה - בין אם בגיוס לצה"ל ובין אם בשירות לאומי. מי שמוביל את הדיון והארכת "חוק טל" הוא שר הביטחון אהוד ברק, שהודיע כבר על כוונתו להעלות את ההצעה בישיבה הממשלה ביום ראשון.

במקביל, טוענים גורמים בממשלה טוענים כי החוק לא יובא להצבעה, כיוון שאין בכך צורך. החוק אושר במקור באוגוסט 2007 ומספיקה הצבעה בכנסת באוגוסט 2012 כדי להמשיך ולקיימו, אך גם בממשלה מציינים כי החוק יוארך אך לא בחמש שנים.

בכל מקרה, מציינים שם כי אחוז העלייה בגיוס החרדים עולה במהלך השנים. בשנת 2011 כחלק מחוק טל גויסו כ-40% מהחרדים שהיו אמורים להתגייס, ההערכה כי עד 2015 יתגייסו כ-60%. בסביבת ראש הממשלה מתייחסים לצביעותם של לבני ומופז התוקפים את חוק טל - על אף שהצביעו עליו בקדנציה הקודמת.

החלטה זו עוררה את זעמם של מספר שרים וחברי כנסת. בסיעת "ישראל ביתנו" אמרו לאחר הצעתו של ברק, כי שריה יתנגדו להארכת החוק אפילו ביממה. עם זאת, ברק נחוש בדעתו להעלות את ההצעה לדיון כאשר במהלך השנה הקרובה מתכוונים בממשלה לנסח חוק חדש ועדכני שייתן מענה הולם לסוגיית איזון הנשיאה בנטל.

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני הגיעה למאהל ותקפה את הקואליציה ואת הקריטריונים שהציג השר אריאל אטיאס אתמול ל"דיור למשתכן". לדבריה, "בגלל ראש הממשלה כולם משלמים ביוקר".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק