אנשי מפלגת "עוצמה לישראל" ופעילי ימין מפגינים הבוקר בכפר מוסמוס בוואדי ערה תחת הכותרת: "אם אין חובות, אין זכויות". אנשי הימין הקיצוני שהגיעו למקום מצוידים בדגלי ישראל ובאוטובוס מאובטח על ידי כוחות משטרה ויס"מ, קיבלו את אישור המשטרה לקיים צעדה בכניסה לכפר, למרות התנגדות נציגי הכפרים בוואדי ערה שמזהירים מההשלכות. מנגד, מפגינים במחאה גם תושבי הכפר מוסמוס ומאות מתושבי האזור ומניפים את דגלי פלסטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הצעדה של הימין מוביל ח"כ מיכאל בן ארי, יחד עם שאר מועמדי "עוצמה לישראל" לכנסת ברוך מרזל, אריה קינג ואיתמר בן גביר, כשהם מצוידים במפות תוכנית המתאר של הכפר ושלטים הנושאים את הכיתוב "אם אין חובות, אין זכויות".

"זה המסר שאנו מדברים עליו לכל אורך הקמפיין. לא יכול להיות שבערים שלמות ובכפרים רבים במיוחד בנגב ובגליל, יתנהלו כאילו מדובר במדינה נפרדת. מי שרוצה זכויות חייב לשלם ארנונה, חייב לבנות בניה חוקית וחייב להיות נאמן למדינת ישראל", אמר ח"כ בן ארי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

תושבי הכפר בהפגנת נגד: "זו פרובוקציה"

מיכאל בן ארי בהפגנה של פעילי ימין. ארכיו (צילום: עינר ברזילי, חדשות 2)
מיכאל בן ארי בהפגנה של פעילי ימין. ארכיו | צילום: עינר ברזילי, חדשות 2

במקביל להפגנת הימין, נערכת בכניסה לכפר הפגנת מחאה של מאות ערבים תושבי האזור, שהגיעו מצוידים בדגלי פלסטין ובשלטים שעליהם נכתב: "הגזענות זה הימין" ו"הפשיזם לא ייכנס למוסמוס". בין המפגינים הרבים שמוחים על מה שהגדירו "פרובוקציה" של הימין, נמצאים גם חברי כנסת ערבים ואנשי התנועה האסלאמית, בהם ראש הפלג הצפוני של התנועה, השייח' ראאד סלאח.

"מדובר כאן בהתגרות לשמה. מדברים על דמוקרטיה ואנשי מוסמוס לא רוצים לשמוע את אנשי הימין, ששרוצים לכפות את הדעות שלהם. זו לא דמוקרטיה. הם יכולים להשמיע את קולם בקרב ציבור הבוחרים שלהם ולא כאן", אמר ח"כ דב חנין שהשתתף בהפגנת הנגד של התושבים הערבים.

"מדובר בפרובוקציה. אנחנו עומדים פה על מנת להפגין נגד אנשי הימין ולמנוע מהם להיכנס לכפר. מקומם לא כאן", האשים עבד אל חכים מופית, מראשי התנועה האיסלאמית ותושב מוסמוס בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אנחנו חוסמים את הכניסה למוסמוס באופן חוקי ומקווים שהשקט היחסי יישמר". במקביל, בכל המסגדים באיזור מוסמוס ואום אל פאחם משמיעים מהבוקר תפילות קוראן וקריאות נגד הקמפיין של אנשי הימין. לטענת התושבים, הם מנצלים את התקרבות הבחירות על מנת לעורר פרובוקציות כדי לחזק את הימין.

הפגנה דומה לפני שנתיים הפכה לעימותים אלימים

בתגובה לטענות המפגינים הערבים, אמר איתמר בן גביר: "אנחנו לא מוכנים לקבל את התכתיבים והאיומים של קומץ בריונים, שאומרים 'אתם לא תיכנסו אלינו לכפר', 'אנחנו נעשה בכפר מה שאנחנו רוצים'". בן גביר הדגיש כי "מוסמוס זה כפר בישראל ועליהם לקבל את החובות של המדינה. אנחנו באים למוסמוס בדרישה אחת - מי שרוצה להיות נאמן לישראל אנחנו מקבלים אותו, אבל מי שבונה בניגוד לחוק, מי שלא משלם ארנונה ומי שלא מכיר במדינה כבמדינה היהודית יש לנו בעיה איתו".

ב-2010 הסתיימה הפגנה דומה שקיימו פעילי ימין באום אל פאחם עם מעצרים ופצועים, בעקבות עימותים שהתפתחו במקום. בהודעה שפורסמה היום לקראת ההפגנה הזהירו במועצת מוסמוס כי המשטרה לבדה תישא בהשלכות ובתוצאות של מה שיתרחש במהלך העצרת בכפר. "מוסמוס לא תנהג בצורה פחותה יותר ממה שנהגו בני הכפרים הערביים האחרים אשר גרשו את הפסולת האנושית", נכתב בהודעה.