שר הרווחה כהן במליאה, היום
שר הרווחה כהן במליאה, היום | צילום:

דיון סוער אחר הצהריים במליאת הכנסת אודות נתוני דוח ה-OECD המציב את ישראל במקום הראשון במדד העוני בקרב מדינות הארגון. שר הרווחה מאיר כהן נאם במליאה, והתנצח עם ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, חברת הקואליציה, שמחתה על הנתונים הקשים ואף עזבה את האולם בזעם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"דוח ה-OECD מציג תמונה קשה של הזנחה והיעדר תוכנית מסודרת למאבק בעוני", פתח שר הרווחה כהן את נאומו במליאת הכנסת. "הדבר הראשון שאני מתכוון לעשות הוא להציג תכנית, שעל עיקריה אני עובד היום, ושבמרכזה הקמת רשות למאבק בעוני. נעביר תכנית ברורה, ישימה ומדידה למלחמה בתופעה הזו - במיוחד אחרי דוח כזה".

בתגובה לדברים, הזדעקה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס ממקומה ואמרה: "לתכנית כזו קוראים תקציב, ומה שאתה מתכוון אליו לא בא לידי ביטוי בתקציב המדינה. תקדמו ילדים בסיכון, תחשבו מחוץ לקופסה".

_OBJ

כהן לא נשאר חייב. "מפתיע אותי לשמוע את הדברים ממך, חברת קואליציה שממילא תצביע בעד תקציב המדינה בעוד חודש", השיב לה. "אנשים מדברים בנושא מסוים בשצף קצף, ואחר כך מצביעים נגד עצמם. מי שיורה אש וגופרית צריך להיות הוגן עם עצמו, וכשיגיע התקציב - שיצביע נגד".

לוי-אבקסיס לא ויתרה. "אדוני שר הרווחה, אני מופתעת ממך", פנתה אליו. "לציבור לא ישנה איך אצביע. אתה בן אדם רגיש שבא מדימונה ומכיר את המצוקות האלה, אתה מחויב לייצג את החלשים גם בכנסת. אני לא אהיה בשקט כי עליי להשמיע את קולו של החלש והדל, דווקא מתוקף היותי בקואליציה, כי זה המקום הנכון להשפיע. זוהי חובתי ואני צריכה לייצג את הציבור", אמרה, ויצאה מן האולם בהפגנתיות, תוך שהיא ממשיכה להשתלח בשר כהן.

חברי הכנסת פנינה תמנו-שטה וסגן שר האוצר מיקי לוי שנכחו באולם הופתעו מנטישתה וקראו לה: "מה הבעיה? תצביעי נגד". לאחר עזיבתה את האולם הגנה עליה חברת הכנסת מרב מיכאלי: "המתקפה הזו על ח"כ לוי הייתה פשוט לא ראויה".

"הפתרון לעוני הוא תעסוקה"

בתגובה לדבריה של ח"כ לוי-אבקסיס הבהיר שר הרווחה כהן כי בעיית העוני נגרמה בעיקר עקב כך שאנשים לא יוצאים לעבוד. "אני בא ממקום שבו אנשים הגיעו אליי וקיבלו קצבאות גדולות והתווכחתי איתם למה הם לא יוצאים לעבוד", אמר. "הקצבאות הן לא חזות הכל. ארגון ה-OECD בעצמו המליץ להפסיק את מתן הקצבאות ולהשתמש בכסף הזה ליצירת מקומות עבודה חדשים".

_OBJ

שר הרווחה הוסיף: "לפני עשור הממשלה נכשלה בכך שלא ידעה לייצר הכשרות של ציבורים גדולים מאוד ולייצר מקומות עבודה. המלחמה בעוני היא תעסוקה וזה לא יכול להיעשות בפתרון קסם. חובה עלינו לטפל באוכלוסיות חסרות ישע - וכבר התחלנו לעשות את זה. חצי מיליארד שקלים נוספו לתקציב המשרד - מהם 300 מיליון הופנו לטיפול בנוער בסיכון, בקשישים ובאוכלוסיות מוגבלות שהפכו להיות החצר האחורית של המדינה. 200 מיליון שקלים נוספים יוקצו לטיפול בשאלת הביטחון התזונתי - במיוחד אצל בני נוער וילדים".

"על חצי מהדברים אנחנו מסכימים", קראה ח"כ לוי-אבקסיס, לאחר שחזרה לאולם. "מותר לנו לומר את הדברים גם אם אנחנו קואליציה. זה הזמן שלנו להשפיע, ליטול אחריות ולהשפיע על המצב".

שר הרווחה השיב כי ראוי ששאלת העוני תידון במשכן הזה לא כשאלה פוליטית שגרתית או של קואליציה-אופוזיציה, אלא בכובד ראש. "זה דוח קשה מאוד שאי אפשר לפתור בצעקות מספסלי האופוזיציה", אמר. "גם בשעה שיש בור תקציבי, עדיין אפשר לעשות תוכנית שכזו שכל משרדי הממשלה יושבים סביב שולחן וכל אחד נותן את חלקו למאבק בעוני. זה תהליך ארוך. תרבות האינסטנט הזו שאפשר לעשות כל דבר כאן ועכשיו היא לא מציאותית בחברה הישראלית".