השר מיכאל איתן. מתנגד (צילום: חדשות 2)
השר מיכאל איתן. מתנגד | צילום: חדשות 2

זמן קצר אחרי הפצצה שהטילו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן, עם ההודעה על התמודדותן של הליכוד וישראל ביתנו ברשימה משותפת בבחירות הקודמות, זכה המהלך לתגובות נחרצות מכל הקשת הפוליטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במפלגתו של נתניהו לא התקבלה ההודעה על המיזוג בתמיכה גורפת. השר מיכאל איתן קרא בריאיון לקול ישראל לבטל את המהלך והזהיר כי "הסכם שכזה, אם יצא אל הפועל, יביא לחיסול התנועה".

עמיתתו לסיעה, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, דווקא בירכה על המהלך ואמרה: "מדובר במנדט היסטורי. חזרנו לשיח של מפלגות גדולות, כמו במודל האמריקני. העם יוכל לבחור בין גושים גדולים ולא בין מפלגות כמו קדימה או לפיד".

יאיר לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד" התייחס אף הוא לאיחוד. "האיחוד הערב בין הליכוד וישראל ביתנו מבהיר את התמונה הפוליטית - נתניהו הלך עם הימין הקיצוני, יחימוביץ' שברה עמוק לשמאל והרוב הישראלי ההגון והמתון כבר מזמן לא מזהה את עצמו במפלגות של אתמול. למרכז הישראלי נותרה כתובת אחת ברורה שמייצגת אותו באמת. יש עתיד".

"הליכוד - איום אסטרטגי על אופיה של ישראל"

יו״ר צוות התגובות של מפלגת העצמאות, ח״כ ד״ר עינת וילף, אמרה בתגובה לאיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו: ״הודעת האיחוד בין מפלגות הליכוד לישראל ביתנו מעלה אפשרות להקצנה מדאיגה בקרב הימין ומפלגת השלטון ומבהירה כי מנהיגות שקולה ואחראית שאינה קיצונית לא לשמאל ולא לימין ושיש לה את הניסיון הנדרש להנהיג את המדינה נמצאת היום רק במפלגת העצמאות בראשות שר הביטחון אהוד ברק.״

יושב-ראש מפלגת העבודה לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, תקף את ההתפתחויות. "זוהי ברית של שני אינטרסנטים - ראש הממשלה ואביגדור ליברמן, שחולם להיות - בעתיד - מנהיג הימין", הוא הסביר.

לטענת פרץ, מבטא המיזוג בין ישראל ביתנו לליכוד סימן להיחלשות שתי המפלגות לקראת הבחירות. הוא הביע תקווה כי גוש השמאל-מרכז גדול יוכל להביא למפלת נתניהו בבחירות: "אם נמצא שאיחוד ייתן יותר מנדטים נשקול את זה. מה שחשוב זה היום שאחרי הבחירות".

ח"כ גלאון (צילום: חדשות 2)
ח"כ גלאון | צילום: חדשות 2

יושבת-ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הצטרפה גם היא לגינויים ואמרה: "הפשיזם של הספסלים האחוריים בליכוד נכנס כעת באיחוד עם ליברמן לקדמת הבמה. הליכוד הפך לאיום אסטרטגי על אופיה הדמוקרטי של ישראל, וכל מי שרוצה לשמור עליו חייב להתחייב כבר עכשיו שלא ייכנס ל'ממשלת ביברמן'. אני מתחייבת שמרצ לא תיכנס".